Prolaktin Yüksekliği

tarafından
214
Prolaktin Yüksekliği

Hormonlar, vücudumuzun temel işlevlerini yerine getirmesini elde eden önemli unsurlardır. Hormonların fazla ya da azca salgılanması ciddi sıhhat problemlerine niçin olabilir. Prolaktin de bu hormonlardan biridir. Kanda prolaktin hormonu yüksekliğine tıp dilinde hiperprolaktinemi denir. Bu hormonun fazla salgılanması hanımlarda regl düzensizliği, bebek söz mevzusu olmadığı şekilde memelerden süt gelmesi, hamile kalamama şeklinde şikâyetlere yol açabilir.

Prolaktin Yüksekliği

Prolaktin hormonu kaç olmalı? Sorusunun yanı sıra, son yıllarda prolaktin hormonu nasıl düşürülür? Sorusu da büyük bir ehemmiyet kazanmaya devam etmektedir. Önemli bir sıhhat problemi olan prolaktin yüksekliği uzman bir doktor denetiminde tedavi edilmelidir. Kimi süre, emare göstermeyen durumlarda da prolaktin yüksekliği yaşanır.

Bir tek emare gösteren durumlar çoğunluktadır. Memeden kendiliğinden süt ya da benzeri bir sıvı gelmesi. Bu, maksimum görülen emaredir. Adetlerde yaşanmış olan gecikmeler, ara kanamalar, sık regl görme, regl kanama miktarının düşmesi, daha değişik farklı regl düzensizlikleri.

[reklam id=1]

Regl düzensizliğinin öncelikli sebebi yumurtlamanın olmamasıdır ve bu konum, bayanın hamile kalamamasına niçin olur.

Prolaktin Yüksekliği Belirtileri

Prolaktin, beynimizin ardında bulunan hipofiz bezi tarafınca salgılanan bir hormondur. Süt hormonu ya da stres hormonu olarak da adlandırılır. Bu hormonun vücuttaki temel görevi, hanımlarda doğumdan derhal sonrasında süt üretimini sağlamaktır.

Prolaktin Yüksekliği 1

Bu sayede bebek doğduktan ondan sonrasında beslenmesi için anne sütü hazır olmuş olur. Ek olarak doğumdan ondan derhal sonra -belli bir süre- regl görülmemesini ve böylelikle emzirme döneminde hamile kalınmamasını da elde eden gene prolaktin hormonudur. Prolaktin hormonu yüksekliği hamile kadınlarda düzgüsel bir durumdur. Aksine gebelikte düşük prolaktin düzgüsel kabul edilmez. Gebelik haricinde ise konum tam tersidir.

Hamile olmayanlarda prolaktin seviyesinin yüksekliği vücutta bir şeylerin ters gittiğinin habercisidir. Prolaktin yüksekliği tanısının konulabilmesi için bir kan testi yapılmalı ve kandaki prolaktin seviyesi ölçülmelidir. Denetim için sabah erken saatlerde kan vermelidir. Testten önce, birkaç süresince cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. Denetim öncesinde, birkaç gün süresince meme uyarısı yapmamalıdır. Uykusuz olmamalıdır.

Prolaktin Kaç Olmalı?

Eğer prolaktin seviyesinde çok hafifçe bir fazlalık var ise, tüm bu noktalara dikkat edilerek ikinci bir denetim yapılmalıdır. Eğer prolaktin normal değeri yüksek olduğu meydana çıkan birinde, hormon düzeyi 100 ng/ml’den fazla ise, hipofiz bezi görüntülenmelidir.

Prolaktin Yüksekliği 2

Görüntüleme için de manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemi kullanılmalıdır. Yalnızca ilaç tedavisi yeterlidir. Eğer yaşanmış olan mesele, hamile kalamamaysa prolaktin değerinin 100 ng/ml’den düşük olduğu durumlarda hastalar ilaç tedavisi ile hamile kalabilir. Prolaktin kıymeti 100 ng/ml’den yüksekse, ileri tanı ve tedavi gerekebilir. Görüntüleme sonucunda, mikroadenom saptanırsa, yalnızca ilaç tedavisi ve takip kâfi gelebilir.

Bir tek makroadenom var ise ya da lüzumlu görülürse, nöroşirurjiye şu demek oluyor ki beyin cerrahisine danışmak gerekebilir. Prolaktin yükselmesinin sebebi hipotiroidi olarak belirlenirse de, tedavi bu yönde yapılır.

Hipofiz adenomları iyi huylu tümörler olduklarından kansere çevirme eğilimi göstermezler. Ek olarak, çoğunlukla oldukça yavaş şekilde büyürler. Çoğunlukla da küçülürler. Adenomların büyük bölümü, prolaktin hormonunu düşüren ilaçlarla tedavi edilir. Bu ilaçlar, hücrelerin sayı anlamında çoğalmasını engelleyebilir. Uzun solukta ise bazı adenomlar kaybolur.

Fakat çok sayıda hastada, ilaç tedavisi tüm hayatları süresince gerekebilir. Büyük olan ve çevresine baskıda bulunan makro adenomlar haricinde, prolaktin yüksekliği tedavisi için hipofiz cerrahisi uygulanmaz. Ameliyattan ondan derhal sonrasında, hipofizin bir sürü önemli hormon fonksiyonu bozulabilir.

Prolaktin Yüksekliği 3

Hipofiz cerrahi tedavisinin ilk opsiyon olarak sunulmamasının başlıca sebebi de budur.  Prolaktin hormonunu düşüren bitkiler olmadığı gibi, kişilerin ilaç kullanmadan önce de muhakkak bir doktora görünmesi gerekmektedir. Prolaktin yüksekliği emareleri ilaç yardımıyla bertaraf edildikten derhal sonrasında, doktorun belirleyeceği bir düzende kandaki prolaktin seviyesi ölçümüne devam edilir.