Protein Diyeti Nasıl Yapılır

tarafından
2470
Protein Diyeti Nasıl Yapılır

Protein Diyeti Nasıl Yapılır
Diyet yapsak da yapmasak da biliriz. Karbonhidratlar vücuda enerji verir ve ihtiyaçtan fazla tüketildiklerinde vücutta depolanırlar. Sağladıkları enerji yüksek olduğundan özellikle kilo kontrolü sağlanmak istendiğinde karbonhidratlardan uzak dururuz. Beslenme programında ve vücudun işlevlerini tam anlamıyla yetine getirebilmesi için karbonhidratlara da gereksinim vardır ancak bu ihtiyacın glisemik indeksi düşük faydalı karbonhidratlardan sağlanması daha sağlıklıdır.

Rafine şeker, beyaz un, yağ, abur cubur gibi basit karbonhidrat içerikli gıdalar, hem yüksek oranda insülin salınımı ve buna bağlı yağ depolanmasına sebep olur, hem de bizi şişmanlatır. Karbonhidratlar kesinlikle vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bileşenlerdir ancak bu ihtiyaç bakliyat, sebze ve meyvelerdeki faydalı karbonhidratlarla sağlanmalıdır. Hızlı kilo vermek isteyenler vücuda enerji veren karbonhidratlardan kısa veya uzun bir süreliğine uzak durup, protein ağırlıklı beslenerek kilo vermeye çalışırlar. Protein diyeti aslında kısa zamanda büyük ölçüde kilo kaybına sebep olur evet, ancak uzun süreli protein diyeti, başta böbrekler olma üzere metabolizma için son derece zararlıdır. Kısa bir süreliğine vücudu şaşırtarak karbonhidrattan çok fakir, protein açısından zengin diyetlerle kilo veren pek çok insan vardır.Protein diyeti, araya küçük karbonhidratlar sıkıştırılarak ve kısa süreliğine yapılırsa fazla yağların erimesini sağlayan bir diyettir ve son zamanlarda tüm dünyada çok fazla rağbet görmüş ve görmektedir.

Protein diyeti spor yapmayı da gerektirmeyen bir diyet olduğu için, spor için zamanı olmayanlar veya spor yapmaktan hoşlanmayanlar için de ideal bir diyettir. En ünlü ve revaçta olan protein diyetlerinden biri Dukan diyeti adıyla bilinen ve dünyanın pek çok yerinde ünlü kişiler de dahil olmak üzere pek çok kişiyi zayıflatan meşhur bir diyet programıdır. Fransız doktor Pierre Dukan tarafından tasarlanan ve adından da anlaşılacağı gibi özellikle başlangıç aşamasında sadece proteinle beslenilen diyette sınırsız tavuk, balık, kırmızı et, sakatat, yağsız süt ürünleri ve yumurta tüketmek serbesttir. Protein diyeti ile kilo verme aşamasında vücuttaki yağ hücrelerinin küçüldüğü bilinmektedir. Protein diyeti mantığında karbonhidrat tüketimi olmadığından, vücut, ihtiyaç duyduğu enerjiyi, stokladığı yağ depolarından karşılamakta ve buna bağlı kilo kaybı yaşanmaktadır.

Protein-Diyeti-Nasil-Yapilir1

Protein diyeti dendiğinde ilk akla gelen diyetlerden biri olan Dukan Diyeti

 1. Atak
 2. Seyir
 3. Sağlamlaştırma
 4. Dengeleme aşamalarından oluşuyor.

Dukan diyeti Atak Aşaması: Sadece protein ağırlıklı besleniliyor, 2 ila 7 gün arası sürüyor, 1 ila 4 kilo verdirmesi bekleniyor, her gün 1.5 çorba kaşığı yulaf kepeğine izin var, günde 20 dakika egzersiz yapılması gerekiyor.

Dukan Diyeti Seyir Aşaması: Proteine bazı sebzeler de ekleniyor, 6 günde 1 kilo verilmesi bekleniyor, her gün 2 çorba kaşığı yulaf kepeği tüketilebiliyor, günd 30 dakika egzersiz istiyor

Dukan Diyeti Sağlamlaştırma Aşaması: Protein ve sebzeye, tam tahıllı ekmek, peynir çeşitleri ve meyveler ekleniyor. Günde 2 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 25 dakika egzersiz isteniyor.

Dengeleme Aşaması: Her tür gıda grubundan yiyecekler tüketilebiliyor ve ömür boyu sürüyor. Günde 3 kaşık yulaf kepeği var ve her gün 20 dakika egzersiz yapılması gerekiyor.

Kolaylıkla ulaşabileceğiniz sayısız protein diyeti örnekleri mevcut. Örnek olması açısından tipik bir protein diyeti reçetesi verebiliriz.

[reklam id=1]

Örnek Protein Diyeti Programı

Kahvaltı: Yoğurt veya 1 bardak süt, 100gr yağsız peynir, 1 adet elma yahut  başka bir meyve, tatlandırıcılı çay ve ya kahve
Öğlen: 100-200 gram et ya da 150gr. yağsız balık ya da 2 tane haşlanmış yumurta. Yarım porsiyon sebze yemeği, salata (domates, salatalık, havuç ve çok az zeytinyağı ile yapılmış)
Akşam: 200gr. tavuk eti ya da somon füme (3 parça), 250gr. haşlanmış sebze (ıspanak, mantar, patlıcan, kereviz, kabak, kuşkonmaz)

 • Diyette ketçap, mayonez gibi kalorili tatlandırıcılar ve tuz, şeker, çikolata yasak! En fazla 5 gün sürdürülmesi gereken bir diyet. İlk 3 gün yoğun egzersizden uzak duruluyor.
 • Günlük sağladığı kalori 900’dür.
 • Bu diyetle ayda 5 kilo verilebilir.

Protein-Diyeti-Nasil-Yapilir2

Protein İçeren Besinler

Protein diyeti, adı üzerinde protein içerikli besinlerle yapıldığı takdirde amacına ulaşacaktır. Kadınların günde 45, erkeklerinse 55 gram protein almaları gerekir. Protein diyeti yapabilmek için hangi gıdalarda protein olduğunu bilmek gerekir.

Yumurta: 100 gramında ortalama 13 gram protein bulunmaktadır.
Kırmızı Et: 100 gramında ortalama 25-36 gram protein bulunmaktadır.
Tavuk Eti: 100 gramında ortalama 30 gram protein bulunmaktadır. Kas yapmak için vücut geliştirme yapanlar bu proteinli gıdayı sıkça tüketmektedir. En çok protein içeren yiyecekler gurubunda yer alır.
Balık: 100 gramında 20-25 gram protein bulunmaktadır.
Barbunya: Ürünün 100 gramında ortalama 17 gram protein bulunmaktadır.
Tahıllar: 100 gramında ortalama 15 gram protein bulunmaktadır.
Peynir: 100 gramında 20-35 gram arasında değişen bir protein değeri bulunmaktadır.
Kuru Yemişler:100 gramında ortalama 22-32 gram protein bulunmaktadır.
Ciğer: Karaciğer bol miktarda protein içerir.
Hindi Eti: 100 gram hindi etinde 25-30 gram protein vardır.
Brokoli: 100 gram içinde 4 gram protein vardır ve doğal proteinli sebzeler listesindedir.
Patates: 100 gramı ortalama 2 gram protein içerir.
En çok proteinli meyveler: Avokado ve hurma içinde %2 protein içerir. Kuru incir içinde % 3 protein vardır. En fazla proteinli meyve ise kurutulmuş kuş üzümü ve kuru kayısıdır, %5 protein içerir.

1 Litre yoğurt veya süt, içinde 70 gram protein içerir. İçeriğinde faydaları olan aminoasit bileşenleri bulunur.Protein-Diyeti-Nasil-Yapilir3

Protein Diyeti Kimler İçin Sakıncalı?

Proteinler, vücut için gerekli hatta elzem aminoasitler olsa da, fazla miktarda tüketilmeleri vücutta birikmeye ve böbrekler başta olmak üzere pek çok organ ve dokunun zarar görmesine yol açabilir. Protein diyeti yapacak olan kişilerin sağlık durumlarının yerinde olması ve gerekli tahlilleri yaptırmış olmaları gerekir. Kolesterol oranı yüksek olan kişilerin ve böbrek hastalarının protein diyeti yapmaları tavsiye edilmez. Uzun süreli protein tüketimim böbrekleri yoracağından bu hususta çok dikkatli olunmalı, sıklıkla kolesterol ölçümü yaptırılmalıdır. Damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon ve buna benzer rahatsızlıkların kökeninde kolesterol yüksekliğinin rolü olduğu düşünülürse, bilinçsizce ve uzun süre yapılan protein diyetleri yarardan ziyade zarar getirecektir. Protein diyeti yaparken, böbreklere binecek yükü hafifletmek adına günde 2.5 litre su tüketmek gerekir. Unutulmamalıdır ki, sağlıklı zayıflama hem karbonhidrat hem de protein gruplarının dengeli şekilde tüketilmesiyle mümkündür.

Ender Saraç Protein Diyeti

Ender Saraç tarafından hazırlanan protein diyeti kilo verme sürecinizde 2 gün süreyle size destek sağlayabilir.İşte Ender Saraç Diyeti;

Ender-Saraç-Diyeti1

Ender Saraç Protein Diyeti 1. Gün

SABAH

 • 1 katı yumurta,
 • 5-6 adet zeytin,
 • 2 salatalık,
 • 2-3 parmak kadar yağsız peynir,
 • 3 yemek kaşığı çökelek peyniri üzerine yarım çay kaşığı çörekotu, 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı karıştırılacak.

ÖĞLE

 • Roka,tere, dereotu,
 • Sivri biber,
 • Salatalıktan oluşan yeşil salatanın üzerine 150 gram kağıtta light ton balığı.

ARA ÖĞÜN

 • 1 avuç karadut,
 • 3 ceviz içi

AKŞAM

 • 4-5 adet ekmeksiz, yağsız kıymadan köfte.
 • 2 haşlanmış kabak,
 • 6-7 adet közlenmiş acı sivri biber.

GECE

 • 5-6 adet diri, orta boy çilek.

Ender Saraç Protein Diyeti 2. Gün

SABAH

 • 1 kase az yağlı yoğurt, üzerine 3 eviz içi
 • 1 tatlı kaşığı kabaca öğütülmüş keten tohumu,
 • 1 küçük çay kaşığı çörek otu,
 • 3 yemek kaşığı yulaf kepeği,
 • 2 tatlı kaşığı buğday ruşeymi.

ÖĞLE

 • 1 kase kuzu kulağı çorbası,
 • Derisiz yarım tavuk göğüs. Haşlama ya da ızgara.

ARA ÖĞÜN

 • 2 salatalık,
 • 5-6 kaşık doğal yoğurttan taze naneli cacık.

AKŞAM

 • 1 porsiyon ızgara, az yağlı bonfile et,
 • 6-7 adet acı közlenmiş sivri biber,
 • 2 haşlanmış kabak.

GECE

 • 1 avuç vişne veya karadut ya da çilek.

Proteinlerin kilo vermede ve vücut sıkılaştırmadaki önemi aşikar olsa da karbonhidratın tamamen kesilmesi ve uzun süre devam edilen proteinden zengin karbonhidrattan fakir diyetler vücudu yorar ve metabolizmada telafisi imkansız sorunlara sebep olur. Sağlıklı zayıflama her şeyden azar azar yiyerek ve öğünlerin küçük porsiyonlar halinde tüketilmesiyle gerçekleştirilebilir.  Proteini, sağlıklı karbonhidratlarla dengelediğinizde sağlıklı zayıflama bilincine erişmenin ilk adımını atmış olursunuz.