Prozac Nedir?

tarafından
552
Prozac Nedir?

Prozac ilaç, depresyon tedavisinde kullanılan bir çeşit antidepresan ilaçtır. Çağımızın en büyük sorunları arasında yer alan ruhsal bunalım ve depresyon oluşumu için kullanılan bu ilaç, piyasada en çok tercih edilen psikiyatri ilaçlarındandır. Bu yazımızda sizler için adı sıkça duyulan prozac ilaç hakkında bilgileri paylaşıyoruz.

Prozac Nedir?

Prozac, düşük yan etkilere sahip bir çeşit antidepresan ilaçtır. Ruhsal bunalım yaşayan, depresyon hastalığı geçirip yeniden nükseden, düşük derecede intihar düşüncesi olan kişilere verilen bu ilaç, mutlaka doktorun verdiği dozlarda alınmalıdır.

Yan etkisi her ne kadar düşük olsa da kişiye göre değişebilen bu ilacın kullanımınında diğer antidepresanlarda olduğu gibi mutlaka doktor kontrolü gerekir. İlacın ilk kullanılması, dozuunun ayarlanması ve bırakılma aşamasında mutlaka doktora danışarak hareket edilmesi gerekir.

[reklam id=1]

Şurup ve tablet olarak piyasada bulunan bu özel ilacın en yaygın kullanılan türü prozac 20 mg tablet’ tir. Düşük dozda olan bu ilaç yetişkinler tarafından kullanılabilir. Bu ilacın kullanımında, mide ve oniki parmak barsağı hastalıkları, uygunsuz antidiüretik hormon salınımı, glokom, karaciğer hastalıkları, intihar düşünceleri, manik-depresif tablo, artmış kanama, epileptik nöbet, iştahsızlık, diyabet riski olanlar mutlaka doktora danışarak bu ilacı kullanmalıdır.

Prozac Ne İşe Yarar?

Prozac ilaç, farklı çok sayıda sağlık sorunu ve hastalık için etkilidir. Prozac ilaç en fazla panik atak, depresyon, yeme bozukluğu, uyku bozukluğu ya da adet dönemi öncesi gerginlik durumlarında kullanılabilir. Korku, endişe, tedirginlik gibi kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen yersiz düşüncelerin ortaya çıkmasında da kullanılabilen bu ilaç, günlük hayatta takıntı haline gelen bazı davranışların engellenmesinde de kullanılabilir.

Prozac Ne İşe Yarar?

Kişinin duygu durumunu düzelten bu ilaç, olaylara daha mantıklı, daha gerçekçi ve daha tarafsız yaklaşımı sağlar.
Prozac ilaç, hafif intihar düşüncesi olan kişiler için de kullanılabilir. Bu düşüncenin yok olması, kontrol altında tutulması için düzenli kullanımı gereken ilacın kullanımında ailenin dikkatli olması da önemlidir.

Genelde intihar eğilimi olan hastalar, ilaç kullanımı ve tedaviyi de reddeder. Anne ve babalar ya da hastanın diğer yakınları ilacın alındığı konusunda emin olmalıdır.

İlaçtan tam anlamı ile olumlu etki almak için mutlaka doktorun belirlediği dozlarda ve miktarlarda kullanılması gerekir. Sıvı ve tablet olarak satılıp kullanılan bu ilaç, mutlaka düzenli olarak alınmalıdır. İlk etkilerin görülmesi 2-3 hafta düzenli kullanım sonrasında ortaya çıkar.

Prozac Ne İşe Yarar? 1

 

Ancak tam etkinn ortaya çıkması için mutlaka 4-6 hafta sonrasını beklemek gerekir. Eğer ilacı sadece adet dönemi öncesinde ve dönem içindeki stres, sinir ve ağrılar için kullanıyorsanız, doktoronuzun belirttiği dozlarda alıp bırakmak için de aynı şekilde doktor kontrolü gerekir.

Prozac Prospektüs

Prozac tablet ve şurubu diğer antidepresan ilaçlara göre daha az yan etkiye sahiptir. Az da olsa kullanımdan dolayı kaynaklanan bu yan etkiler hakkında detayları ilacın prospektüsünde yan etkiler bölümünde bulabilirsiniz. Ayrıca içeriğindeki maddeleri de kontrendikasyonları bölümünde detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Prozac Prospektüs

 

İlacı kullanmadan önce mutlaka bunlara dikkat etmeniz, alerjik durumunuz varsa içerikteki maddelerde olup olmadığına göz atmanız gerekir. Bu bölümde yer alan ilaç kullanım şekli ve dozu çok fazla önemli değildir. Bu doz yerine doktorunuzun size önerdiği ve dozu kullanmanız gerekir.

Prozac ilacı kullanmaya başlamadan önce nasıl ki doktor kontrolü gerekli ise bırakma aşamasında da aynı şekilde doktor kontrolü gerekir. İlacın bırakılma aşamasında genelde dozun yavaş yavaş düşürülmesi ve bu şekilde bırakılması söz konusudur. Uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yaratmayan bu ilaç, aniden bırakıldığında yine de yoksunluk hissedilebilir.