Rafyadan Ponpon Yapımı

tarafından
539
Rafyadan Ponpon Yapımı

Ponponlar hemen hemen her evde farklı farklı malzemeler ile yapılan rengarenk süslerdir. Bazen bir şapkanın üstünde bazen kutlamalarda ellerde bazen ayakkabılarda bazense dekoratif ürün olarak bir çok alanda kullanılmaktadır.

Rafyadan Ponpon Yapımı

Gerek iplerden, gerek kartondan gerekse rafyadan yapılan ponponlar beğeniler ve zevkler doğrultusunda ev içerisinde her hangi bir eşyaya yerleştirilirken, hayal gücüne bağlı olarak da rengarenk ve farklı şekillerde yapılabilir. Özellikle bayram kutlamalarında kullanılan ponponların yapıldığı rafyadan ponpon yapımı evde yapılabilecek en basit ponpon şekillerindendir.

Ponpon yapımı hem eğlenceli hem de az masrafı nedeni ile iyi bir süs aracıdır. Aynı zamanda çocuklarınızla birlikte ponpon yaparak hem onlarında eğlenmesini sağlayabilir, ihtiyaçlarını kendilerinin karşılamasını öğretebilir hem de becerilerinin ve hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

[reklam id=1]

Ponpon yapılışı hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar bile aşağıdaki tarifleri okuduktan sonra rahatlıkla ponpon yapabileceklerdir.

İlk olarak rafyadan kolay ponpon yapımı nasıl olur? Özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarının vazgeçilmezi olan rafyadan ponponları kendiniz hatta çocuklarınız ile birlikte yaparak onların mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Rafyadan ponpon yapmak için ihtiyacınız olan bir adet rafya rulosu, bir sandalye ve kısa bir iptir. Rafyanın isminin yabancı gelmesine aldanmayın.

Rafyadan Ponpon Yapımı 2

Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz rafya dar kurdele şeklinde olan ve kolayca şekil alabilen uzun şeritlerdir. Süsleme ve hobi malzemesi satan her yerde ve hemen hemen her kırtasiyede rahatlıkla bulunabilmektedir. Farklı ve genelde parlak renklerde olan rafyalardan bir kaçı ile birlikte ponpon yaparak renk cümbüşü de yapabilirsiniz.

Rafyadan ponpon yapımı için öncelikle rafyayı sandalyenin bir bacağına bağlayın. Daha sonra yapmak istediğiniz ponponun kalabalık olmasına göre iki sandalye bacağı etrafında dolayın. Eğer farklı renklerden oluşan bir ponpon yapacaksanız diğer renkler içinde aynı işlemi uygulayın.

Rafyaları bir birine bağlayarak dolama işlemine devam edebilirsiniz. İstenilen seviye kadar rafya sandalyeye dolandıktan sonra  rafyanın daha önce bağlanan ucunu çözerek diğer ucu ile bağlayın. Daha sonra rafyaların bir ucunu bir bıçak veya makas ile kesin.

Rafyadan Ponpon Yapımı 3

 

Kesme işlemini yaparken diğer ucunu elle tutarak dağılmalarını önleyin. Daha sonra rafyaların tutulacak yerlerini sıkıca rafya veya ip sarıp iyice bağlayın. Bu noktada rafyaların üzerinden bir bıçağın sırtı ile geçerek şekil almalarını sağlayabilirsiniz.

Rafyadan ponpon yapımı bu kadar basit bir işlem. Artık kontrolü çocuğunuza vererek ikinci ponponu onun yapmasını izleyebilirsiniz. Tabi ki rafyadan ponpon yaparken çocuğunuza göre yapmanızda fayda olacaktır. Bu nedenle büyük çocuklar için sandalye ayağı yeterli olmayabilir. Bu durumda daha büyük bir malzeme kullanmanız gerekebilir.

Bir diğer ponpon yapım malzemesi de kağıttır. Kağıttan ponpon yapımı en kolay şekilde krapon kağıdından olmaktadır. Farklı renklerde bulabileceğiniz bu kağıtlar ile ponpon yapmak için öncelikle krapon kağıdı açılarak ikiye katlanır. Daha sonra diğer tarafa doğru yine katlanır.

Rafyadan Ponpon Yapımı 4

Daha sonra katlanan yerler bir makas yardımı ile kesilir. Bu şekilde elde edilen 4 adet dikdörtgen şeklindeki parçalar hepsi üst üstteyken yelpaze şeklinde uzun tarafları kat kat katlanır. Katlandıktan sonra kağıt ortadan bir iple bağlanır ve uçlarına makas ile şekil verilir. Daha sonra ortadan katlıyoruz ve her iki kattaki kağıtları yavaşça çekerek açılmalarını sağlıyoruz. Açma işlemi bittikten sonra ponpon hazır hale gelecektir.

Bir çok farklı ürün ponpon yapımı için kullanılabilmektedir. Gramofon kağıdı ile süsleme yaparak da ponpon yapabilirsiniz. Ayrıca hayal gücünüze veya yeteneğinize bağlı olarak kendi ürünlerinizi de keşfedebilirsiniz.