Rahim Ağzı Yarası

tarafından
369
Rahim Ağzı Yarası

Rahim ağzı yarası genellikle enfeksiyonlara bağlı olarak rahmin ağzında oluşan, kronik servisit ismi ile anılan yaralardır. Halk arasında rahim ağzı yarası olarak bilene bu yaralar tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine, kısırlığa ve daha derin enfeksiyonlara sebep olabilen yaralardır.

Teşhisi ile birlikte rahatlıkla tedavi edilebilen rahim ağzı yaraları günlük yaşantıyı etkileyebilmekte, cinsel hayatı zayıflatmakta, kadınların kendilerine olan güvenlerini etkileyebilmektedir.

Rahim ağzı yarası neden olur diye baktığımızda ilk sebep olarak enfeksiyonlar görülmektedir. Genellikle vajinadaki akıntılar ve kasık ağrıları ile kendisini belli eden bu enfeksiyonlar tuvaletten, havuzdan veya başka dış çevrelerden, bazı antibiyotiklerin kullanılması ile vajinal flora dengesinin değişmesinden ve bağışıklık sistemine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Vajinit olarak adlandırılan bu enfeksiyonlar tedavi edilmediği durumlarda kronikleşir ve kronik servisit yani rahim ağzı yaralarına sebep olur. Bu yaralarda tedavi edilmediği taktirde yukarıda belirtildiği gibi özgüven eksikliğine, kısırlığa ve hatta rahim ağzı kanserine sebep olabilir.

[reklam id=1]

Bu nedenle rahim ağzı yarası tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Rahim ağzı yaralarına ve enfeksiyonların oluşmasına bel soğukluğu, sık ve travmatik cinsel ilişkilerin yaşanması, prezervatif üzerinde yer alan kimyasallar, rahim ağzına konan tamponlar, doğum sonrasında tamir edilmemiş rahim ağzı yırtıkları gibi nedenlerde sebep olabilmektedir.

Rahim ağzı yarası tedavisi için yaraların tespit edilmesi ile birlikte smear testi ve vajinal kültür alınarak enfeksiyona medikal tedavi uygulanır. Yapılan smear testi  sonucunda eğer kanser belirtisi yoksa yaralar yakma, dondurma veya lazer yöntemleri kullanılarak tedavi edilir.

Rahim Ağzı Yarası 1

Yapılan bu tedavi işlemi 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır ve ağrısız, acısız ve çoğu zaman uyuşturmaya gerek kalmadan yapılır. Eğer smear sonucunda patoloji çıkarsa bu sonuca göre tedavi süreci işletilir.

Rahim ağzı yarası belirtileri arasında en önemlisi ve ilk belirtisi adet kanamasının bitişini takip eden dönemde yaşanan vajinal akıntılardır. Bunun yanı sıra:

 1. Anormal vajinal kanama
 2. Kaşınma
 3. Vajinada yanma olması
 4. İlişki esnasında ağrı yaşanması
 5. İlişki sonrasında kanama olması
 6. İdrar yaparken yanma olması
 7. Bel ağrısı yaşanması

gibi belirtiler görülebilmektedir. Hafif yaralarda bir belirti görülmeyebilir ancak ilerleyen dönemlerde kötü kokulu ve iltihaplı akıntılar ortaya çıkabilir. Rahim ağzı yarası teşhisi için en güvenilir yöntem smear testidir. Önemli bir soruna dönüşebilecek olan bu yaraların tespiti için düzenli bir şekilde smear testi yaptırmakta fayda vardır.

Rahim Ağzı Yarası 2

Rahim ağzı yaralarının tedavisi için doktor kontrolünde yapılan tedaviler önerilmektedir. Bunu  yanı sıra günümüzün trendi olan bitkisel çözümlerde denenebilmektedir. Rahim ağzı yarası için şifalı bitkiler genellikle iltihap sökücü maddelerin karışımları ile elde edilmektedir. Bu karışımlara örnek vermek gerekirse;

 1. Narın kabuklarından elde edilen sıvı içilerek rahim ağzı yaraları tedavi edilebilir. Bunun için narın kabukları suda pişirilir ve daha sonra süzülür. Elde edilen sıvıya şerbet kıvamına gelene kadar şeker ilave edilir ve karıştırılır. Daha sonra elde edilen şerbet her gün yemeklerden sonra günde 3 fincan olmak üzere içilir.
 2. Bir diğer yöntemde suya bir tutam mersin ağacı tohumu katılır ve kaynatılır. Elde edilen sıvı günde bir bardak olarak içilir.
 3. Diğer bir yöntemde ise bal ile nar çiçeği macun haline getirilir ve günde bir kaşık olarak tüketilir.
 4. Bir diğer yöntemde ise Meşe kabukları suda kaynatılır ve sonrasında süzülür. Süzülen sıvıya badem yağı ilave edilir ve su geniş bir leğene boşaltılır. Hazırlanan suya hasta yatmadan önce yarım saat kadar oturur.

Rahim Ağzı Yarası 3

Rahim ağzı yaraları ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlar oluşturabileceği için belirtilerin olması veya şüphelenilmesi durumunda mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi, aynı zamanda hiçbir belirti olmasa da düzenli olarak smear testi yapılması gerekmektedir.