Rahim Alma Ameliyatı

tarafından
529
Rahim Alma Ameliyatı

Rahim alma ameliyatı isminden de anlaşılacağı gibi çeşitli nedenlerden dolayı rahmin alınarak hastalığın tedavi edilmesidir. Halk arasında rahim alma ameliyatı olarak bilinen bu cerrahi müdahale histerektomi olarak literatürde yer almaktadır.

Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda rahmin düz kasında görülen iyi huylu urlar yani myomlar nedeni ile daha çok ihtiyaç duyulan bu ameliyat, kadın hastalıklarının en sık görülenlerindendir.

Rahim Alma Ameliyatı 1

Rahim bilindiği gibi gebelik döneminde bebeğin yerleştiği ve büyümesini tamamladığı yerdir. Diz kaslardan oluşan rahim doğum esnasında da kasılmalarla birlikte bebeğin dışarı çıkmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenler ile alınması gerektiğinde yapılacak olan rahim alma ameliyatı kaç saat sürer?

Söz konuş ameliyat türüne ve hastalığa göre değişmekle birlikte ortalama olarak 1 saat sürmektedir. Ameliyat bazı durumlarda 30 dakika da bile tamamlanabilirken bazı durumlarda ise 2 – 3 saat sürebilmektedir.

[reklam id=1]

Rahim alma ameliyatı;

 1. Kanser
 2. Anormal derecede kanama olması
 3. Rahmin düz kaslarında oluşan iyi huylu urlar (myomlar)
 4. Endometriozis
 5. Uygulanan tedavilere yanıt vermeyen uzun süreli ağrılar

nedeni ile yapılması gerekebilmektedir. Ameliyata ihtiyaç duyulmasını gerektiren sebebe ve doktorun izlenim ve seçimine göre rahim alma ameliyatı 3 farklı yöntemle yapılabilmektedir.

Rahim Alma Ameliyatı 2

Bu yöntemlerden ilk olan rahmin karından çıkarılması, diğer 2 yönteme göre iyileşme süreci daha uzun sürmektedir. Ancak, diğer yöntemlere göre doktorun iç organları görebilmesi ve karar verebilmesi, ayrıca kanser şüphesinde daha iyi bir değerlendirme yapması için daha avantajlıdır. Bu yöntemde alt karın bölgesinden bir kesi atılır ve rahim bu kesi sayesinde alınır. Kesi, hastalığa ve rahmin büyüklüğüne göre yatay veya dikey olabilmektedir.

İkinci ameliyat yöntemi ise vagen yolu ile rahmin çıkarılmasıdır. Bu yöntemde kesi vagen içerisinde olmaktadır ve bu nedenle iyileşme süreci ilk yönteme göre daha hızlı gerçekleşmektedir. Bir diğer yöntem ise laparoskopik ameliyattır.

Bu yöntemde ince, ışıklı ve mercek sisteminden oluşan laparoskop denilen alet, genellikle göbek bölgesindeki küçük bir kesi ile karna sokulur ve doktor ekrandan büyütülmüş halde organları inceler. Diğer aletlerin yardımı ile de rahim çıkartılır. Bu yöntemde hastanın iyileşme süreci daha da kısa olmaktadır ancak ameliyat süresi diğerlerine göre daha uzundur.

Rahim Alma Ameliyatı 3

Rahim alma ameliyatı sonrası hasta genellikle 2 – 3 gün içerisinde taburcu edilir. Rahim alma ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli:

Rahim alma ameliyatından sonra diğer ameliyat süreçlerinde olduğu gibi hastanın kendisini kollaması ve hijyene dikkat etmesi en temel şarttır. Bunu yanında hastanın yara bölgesinde akıntı, kötü koku, kanama ve yüksek ateş olması durumunda doktora müracaat etmesi gereklidir.

Hastanın ameliyat sonrasında banyo ve duş ihtiyacı doktor kontrolünden sonra yaklaşık 3 – 5 gün sonra yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası cinsel ilişki ise yine doktor kontrolünden sonra yaklaşık 6 hafta sonra yapılabilmektedir.

Taburcu olan hastaların genelde taburcu olduktan sonra yeme içme düzenleri normal olarak devam edebilmektedir. Ancak özel veya başka hastalığı olanlar doktor tavsiyesine göre beslenmelerine devam etmelidir. Hastalar ameliyattan sonra 3 ay kadar ağır yük kaldırmamalı, doktor izni olmadan ağır spor yapmamalıdır. Yürüyüş ve diğer hafif egzersizler ise 6 hafta sonrasında yine doktor izni ile yapılabilmektedir.

Rahim Alma Ameliyatı 4

Rahim alma ameliyatı ölüm riski diğer tüm ameliyatlarda da olduğu gibi azda olsa taşımaktadır. Zaten ameliyat öncesinde doktorunuz bu riskleri size belirtecektir. Rahim alma ameliyatlarında;

 1. Akciğerlerde veya toplardamarlarda pıhtı oluşması
 2. Enfeksiyon oluşması
 3. Ameliyat sırasında bölgedeki diğer organlarda yaralanmaların olması
 4. Ameliyat sırasında veya sonrasında kanama olması
 5. Ameliyat sonrasında bağırsaklarda tembellik oluşması
 6. Anesteziye bağlı sıkıntıların meydana gelmesi
 7. Ölüm
 8. Yumurtalıkların da alınması nedeni ile yaş dönümü olması

gibi riskler barındırmaktadır. Bu konuda doktorunuz size gerekli bilgileri mutlaka verecektir.