Rahimde Kist Belirtileri

tarafından
584
Rahimde Kist Belirtileri

Doğurganlık çağındaki bayanların büyük kısmında rahimde kist görülür. Küçük boyutlu olduklarında sağlık açısından çok fazla etkisi olmayan bu kistler, büyük ya da sürekli büyüyen yapıda olduğunda tehlikeli olabilir. Bu nedenle yapısı ve büyüklüğü ne olursa olsun iyileşene kadar her rahim kisti kontrol altında tutulmalıdır.

Rahimde Kist Belirtileri 3

Hastanın ilk olarak kendisinin belirtilerini fark etmesi ve doktora başvurması şeklinde ortaya çıkar. Bu nedenle her kadının rahimde kist nedir ve rahimde kist belirtileri nelerdir sorularının cevaplarını iyi bilmesi gerekir.

Rahimde kist, rahim duvarındaki kas dokularında meydana gelir. Bu dokular arasında yer alan kistlerin boyutu küçük olduğu sürece her hangi bir sorun çıkmaz ve genelde kendiliğinden iyileşir. Ancak büyük ya da sürekli büyüyen bir yapısı varsa daha sık kontrolü ve tedavisinin yapılması gerekir.

[reklam id=1]

Rahimde meydana gelen kistlerin kendilerine has belirtileri vardır. Genel olarak rahim kisti belirtileri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

  • Normalden daha zun süreli ve ağır geçen adet kanamaları
  • Alt karın, bel ve kasık civarında ağrı ya da basınç şeklinde rahatsız edici his
  • Bacaklar arasında sebebi belirsiz ağrı
  • İdrar torbası ya da bağırsaklar üzerinde basınç hissi
  • Cinsel ilişki sırasında aşırı ağrı ve rahatsızlık veren sancı
  • Beklenmedik şekilde kilo artışı ya da anormal şekilde büyüyen karın
  • Bazı rahim kistlerinde sarma meydana gelir, bu da idrar yollarını tıkayabilir
  • Düzenli cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebe kalmada güçlük

Rahimde Kist Belirtileri 2

Sizde de yukarıdaki belirtilerden biri ya da bir kaçı var ise vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına başvurmanızda ve gerekli muayeneleri yaptırmanızda fayda vardır. Erken teşhis edilen ve tedavisine başlanan rahim kistlerinin yok edilmesi daha basit ve daha kısa sürelidir. Kistin büyümesi ya da ilerlemesi, beraberinde daha tehlikeli sonuçları da getirir.

Rahimde Kist Neden Olur?

Rahimde kist, doğurganlık çağındaki çoğu kadında meydana gelir. Küçük boyutlu olduğunda kendiliğinden yok olup iyileşebilir. Büyük boyutlu olduğunda ise mutlaka doktor ve ilaç tedavisi ile iyileşmesi sağlanmalıdır. Kadınların büyük kısmında görülen bu sorun, gebe kalmayı zorlaştırır.

Rahimde kistin nedenleri tam olarak belli değildir. Ancak bazı durumlarda daha fazla görülür. Rahim kisti aşırı kilolularda, hiç doğum yapmamış bayanlarda ya da ilk adetini normalden daha erken yaşta görenlerde daha fazla görülür. Bu durumda olan bayanların rahim kistine karşı daha dikkatli olmasında fayda vardır.

Rahimde Kist Belirtileri 1

Rahim kistinin tam nedeni belli olmasa da östrojen hormonunun etkili olduğu yönünde bazı bağlatılar mevcuttur. Örneğin normalde küçük bir rahim kisti olan kadınların hamile kalması ve hamilelik ile birlikte östrojen hormonunun yükselmesi kistlerinde büyümeye neden olur.

Benzer şekilde menepoza giren kadınların östrojen kaybı ile birlikte rahimlerinde oluşan kistte küçülmenin meydana geldiği görülmüştür. Bu iki örneğe göre östrojen hormonunun varlığı ya da yükselmesi rahim kistini tetikler.

Rahim kistinin oluşum nedenleri ve büyüklüğüne göre tedavisi de değişiktir. Kimi kistler sadece hormon tedavisi ya da ilaç ile tedavi edilebilirken, kimi kistlerin tedavisi için daha fazla uygulama yapılması gerekir. Sürekli büyüyen ya da hormon tedavisine uygun olmayan rahim kistlerinin yok edilmesinde cerrahi müdahale yapılabilir. Bu cerrahi müdahale, yine kistin yapısı ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir.