Rahimde Kist Neden Olur?

tarafından
222
Rahimde Kist Neden Olur?

Rahimde kist, kadınların büyük kısmında görülen bir sorundur. Doğurganlık çağındaki pek çok kadında görülen bu sorun, çoğu zaman farkında olmadan son bulur. Ancak bazı özel durumlarda mutlaka tedavi edilmesi, önlenmesi gerekir. Daha çok 30-40 yaş aralığında görülen rahim kisti büyüdüğünde tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Rahimde Kist Neden Olur?

Rahimde kist nedenleri tam olarak bilinmiyor. Ancak bazı faktörlerin tetikleyici özellikte olduğu uzmanlar tarafından bildiriliyor. Rahimde kist oluşumunu tetikleyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Hormonlar: Kadınlardaki östrojen ve progesteron hormonları, regl döneminde rahim duvarının gelişimini ayarlar.

Kadınların gebeliğe hazırlanmasında etkili olan bu hormonların doğurganlık çağında yükselmesi sonucu kistler meydana gelir. Oluşan küçük çaplı kistler, zamanla yine hormonların etkisi ile büyür. Kadınların menepoz dönemine girmesi ile bu hormonlarda azalma ve dolayısı ile rahim kistlerinde meydana gelir.

[reklam id=1]

Etnik köken: Çoğu kadınsal hastalıkta olduğu gibi rahim kistinde de etnik köken ve genlerin etkisi vardır. Rahim kisti, Afrika-Amerikan kökenli kadınlarda diğer kadınlara göre 3 kat daha fazla görülme oranına sahip. Bu etnik kökenli kadınlarda rahim kistinin etkileri de daha fazla görülür.

Erken yaşta regl dönemi: Erken yaşyta adet döngüsü başlayan bayanların ilerleyen yaşlarında rahim kisti sorunu yaşaması büyük olasılıktır. Ülkemizde çok fazla olmasa da diğer ülkelerde görülen 10 yaşından önce adet görülmesi ve bu şekilde adet döngüsü başlayan kadınların rahim kisti sorunu yaşaması büyük ihtimaldir.

Genetik faktörler: Hastalıkların ve sağlık sorunlarının büyük kısmında genlerin payı büyüktür. Rahim kistinde de bu durum söz konusudur. Yakın ailesinde rahim kisti sorunu yaşanan bayanların ilerleyen yaşlarında rahminde kist olması büyük olasılıktır.

Rahimde Kist Neden Olur? 2

Yukarıdaki faktörlerin yanında fazla kilolu olmak ya da insülin direncinin de rahim kistini tetiklediği konusunda bilgiler yer verilmiştir. Bu faktörlerden biri ya da bir kaçına sahip bayanların daha dikkatli olması tavsiye ediliyor.

Rahimde Kist Ağrı Yapar mı?

Rahimde kist olması beraberinde bazı belirtileri de getirir. Bu belirtiler arasında karın alt kısmında basınç ve bel ağrıları da yer alır. Bu ağrılar genelde kistin parçalanması sırasında daha fazla ortaya çıkar. Ayrıca rahim kisti olan bayanlarda cinsel ilişki sırasında ağrı ve hatta kramp şeklinde sancılarına da rastlanır. Bu ağrıların yanında rahim kistinin diğer belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • 7 günden uzun süre görülen adet kanaması,
  • Gebelik sırasında düşük yaşanması,
  • Normalden daha fazla idrara çıkılması,
  • Sık sık yaşanan kabızlık,

Rahimde Kist Neden Olur? 3

  • Regl dönemi boyunca normalden daha fazla kanama yaşanması,
  • İki regl dönemi arasında adet dışı kanama yaşamak,
  • Regl öncesi ve sonrasında sık sık lekelenmeler yaşamak,
  • Göbek bölgesinde şişkinlik ya da şişmanlama,
  • Kasık bölgesinde şişmanlama ve hassasiyet,
  • İdrar yaparken baskı hissetmek,

Bu belirtilerin biri ya da bir kaçının aynı anda görülmesi, rahimde kist sorunun olduğuna işaret olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekir.

Rahim kistleri normalde küçük boyutlu olduklarında kontrol altında tutularak kendiliğinden iyileşebilir. Ancak büyüyen ya da büyük çaplı olan kistlerin mutlaka doktor müdahalesi ile tedavisi yapılmalıdır. Tedavi sırasında uygulanacak yöntemin türü ve uygulanış süresi kistin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Kimi kist türlerinde sadece ilaç ile tedavi yeterli iken kim türlerinde cerrahi müdahale gerekebilir. Bu konuda muayene ve kontrollerin sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi gerekir.