Rahimde Kist Nedir?

tarafından
620
Rahimde Kist Nedir?

Doğurganlık çağında olan büyük kadınlarda görülebilecek bir sorun olan rahimde kist, çoğu zaman tehlikesizdir. Nedeni tam olarak bilinmese de bu kistlerin ortaya çıkması ve büyümesinde bazı faktörlerin etkilerinin olduğu biliniyor. Uzmanlar tarafından yapılan uyarılarda bu faktörleri taşıyan bayanların rahim kistine karşı daha duyarlı ve dikkatli olması öneriliyor.

Rahimde Kist Nedir? 2

Rahimde kist, genel olarak rahim duvarında, rahim içinde ya da rahim dışında yer alır. Bu bölümlerde yer alan hücrelerin normalden daha fazla büyümesi ile oluşan bu kistler, iyi huylu tümörlerdir. Genelde zararsızdırlar ve küçük boyutlu olanları kadınlar tarafından fark edilmeden kendi kendine bile iyileşir. Doğurganlığın en yüksek olduğu 30 ila 40 yaş arasında sık görülür.

Bu yaşlarda daha sık görülmesinin nedeni doğurganlığı etkileyen östrojen hormonunun da bu dönemlerde daha yüksek olması ve dolayısı ile hücrelerin daha fazla büyümesidir. Kadınlarda yaşın ilerlemesi, doğurganlığın azalması ve menepoz dönemine girilmesi ile rahim kistinin büyümesi durur.

[reklam id=1]

Rahimde Kist Tedavisi

Rahimde kist bazı durumlarda mutlaka tedavi gerektirir. Kistin çeşidine göre tedavi tekniği de değişiklik gösterir. Günümüzde en fazla uygulanan kist tedavi yöntemleri şu şekildedir.

Rahimde Kist Nedir? 3

Cerrahi Müdahale: Tehlikeli rahim kistlerinde uygulanan bir yöntemdir. İki şekilde yapılır. Birinci yöntemde sadece hastadaki rahim kisti alınır ve sorun ortadan kaldırılır. Miyomektomi denilen bu işlem sonrasında hastanın doğurganlığı devam eder. İkinci yöntemde ise hastanın tüm rahmi alınır. Bu işlem sonrasında kadının bir daha hamile kalması söz konusu değildir.

Hormon Tedavisi: Rahim kistinde hormonların etkisinin büyük olduğunu belirtmiştik. Bu etkilerden yola çıkarak bazı hormonların takviye edilmesi ve diğer hormonların dengelenmesi ile kistin küçülmesi sağlanabilir. Küçük çaplı kistlerin yok edilmesinde etkilidir ve son derece de basittir.

Yüksek Enerjili Ultrason Dalgaları: MR destekli fokuslu ultrason dalgaları ile rahim kisti dokularının yakılması şeklindeki tedavi yöntemidir. Eritme de denilen bu yöntem ile orta boyutlu ya da küçük kistler kısa sürede yok edilir.

Rahim Atardamar Embolizasyonu: Rahim kistini besleyen kan damarlarındaki kan akışının durdurulması ile kistin küçülmesini sağlar.

Rahimde Kist Nedir? 4

Miyoliz: Yine rahim kistine giden damarların tıkatılması ile küçülmesi ve yok edilmesine yönelik bir yöntemdir. Bu yöntemde damarlara elektrik akımı verilerek kiste müdahale edilir.

Tedavi sırasında uygulanacak yöntem konusunda yapılan muayene ve kontrollerin önemi büyüktür. Kistin gelişimi, büyüklüğü, bulunduğu yer, neden olduğu semptomlar ya da tedaviye verdiği karşılık uygulama yönteminin belirlenmesinde etkilidir.

Rahim kisti tedavisi sonrasında doktorunuzun belirttiği şekilde rutin kontrollerinize gitmelisiniz. Daha önce rahim kisti yaşamış olan kadınlarda ilerleyen yıllarda yeniden rahimde kist ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Bunun için tedaviden sonraki belirli süreçte mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Rahimde Kist Nedir?

Rahimde Kist Tehlikeli Mi?

Rahim bölgesinde ortaya çıkan kistler genelde tehlikeli değildir. Kadınların büyük kısmında belirli dönemlerde görülebilen rahim kistleri, çok nadir kansere dönüşür. Bu nedenle çok fazla korkulacak bir durum değildir. Küçük çaplı, ilaç tedavisine bile ihtiyaç duyulmadan yok edilebilecek tarzdaki kistlerin bile doktor kontrolünde olması, normal gitmeyen durumlarda ilaçla ya da rahimde kist ameliyatı ile yok edilmesi gerekir.

Rahim kistleri her ne kadar tehlikeli olmasa da kontrolünün sağlanması gerekir. Aksi halde büyüyüp daha büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Rahim kistinin tedavisi mutlaka yapılmalı ve kontrol altında tutulmalıdır.