Ramazanda Nasıl Zayıflanır?

tarafından
428
Ramazanda Nasıl Zayıflanır?

Ramazan ayı Müslümanların kutsal ayıdır ve bu ayda pek çok Müslüman oruç tutar ve sabır sınavından geçerler. Özellikle yaz aylarında oruçlu olma süreci epey uzamaktadır ve havalar da oldukça sıcaktır. Kişiler dayanması oldukça güç olan bir sürece girerler.

Ramazanda Nasıl Zayıflanır?

Aç kalma durumunda sağlığı tehdit altına girebilecek olanlar doktorlarına danışarak oruç tutup tutamayacaklarına karar verirler.  Kilo sıkıntısı olanlar da Ramazan sürecinde kilo vermeyi umarlar. Ancak uzun süre aç kalma durumu kilo verme açısından istenilen sonucu vermeyecektir.

Aksine vücut açlık ile mücadele edebilmek için savunma mekanizmasını devreye sokarak; sahurda ya da iftarda tüketilen yiyecekleri depo yağlara çevirecek ve bir şekilde vücudu koruma altına almaya çalışacaktır. Bu durum kişilerin kilo almasına ya da kilo verememesine neden olacaktır. Ramazanda zayıflamayı mümkün kılabilmek açısından bu yazımızda bazı önemli hususlardan bahsedilecektir.

[reklam id=1]

Ramazan Ayında Kilo Verebilmek Mümkün mü?

Eğer adımlar doğru atılırsa vücudu yağ yakabilecek duruma getirebilmek mümkündür. Bu hususta gerçek bir “beslenme” gerçekleştirmek büyük önem taşımaktadır. Burada önemli olan “doymak” değil vücudun ihtiyacı olanı vererek doymaktır.

Oruç ayı aslında hem manevi açıdan hem de sağlık açısından büyük bir fırsattır. Bu fırsat dolu süreci kişiler yanlış beslenme ile sıkıntılı bir süreç haline getirebilmektedirler. Bu yazımızda sahur ve iftar vakitlerinde uyulacak beslenme kurallarından bahsedilecektir.

Ramazanda Nasıl Zayıflanır? 1

İftar Vaktinde Ne Yapılmalı?

Uzun bir açlık sürecinden sonra iftar vakti hayati boyutta önem taşımaktadır. Günlerin uzun olduğu döneme rastlayan oruç aylarında bu durum daha kritik boyuta gelmektedir. Kişiler orucu açma vakti geldiğinde olabildiğine kontrollü olmalı, hemen sofraya saldırmamalıdır.

Yavaş Davranmak:

Susuzluğun verdiği sabırsızlık duygusu ile iki büyük bardak soğuk suyu bir anda mideye indirmek çok yanlış bir davranıştır. Hurma ya da zeytinle oruç bozulmalı, 1 bardak ılık su sindire sindire tüketilmelidir. Su içtikten sonra mideye kendisini hazırlaması için zaman verilmeli ve dik bir şekilde oturularak bir iki dakika beklenmelidir. Bu davranış iftar sürecinin sonuna kadar korunmalı, yavaş davranmaya özen gösterilmelidir.

Ramazanda Nasıl Zayıflanır? 2

Önceliklere Dikkat Etmek:

Yavaş geçişler iftar vaktinde çok önemli olmaktadır. Su içildikten sonra yağlı ve etli olmayan hafif bir çorba ile yemeye devam edilmesi en uygunudur. Çorba kâsesinin küçük tutulması kişilerin yararına olacaktır. Böylelikle gün boyu aç kalarak küçülen midede ana öğünü tüketebilecek yer kalacaktır.  Sonrasında bol proteinli ve bol salatalı bir yemeğe başlanmalıdır.

Fazla Çeşit Bulundurmamak:

Sofrada birden fazla ana yemek bulundurmak sindirim sistemini yoracak, farklı besin çeşitlerini aynı anda sindirmeye çalışan mide fazlasıyla efor harcamak zorunda kalacaktır. Kişiler masadaki her yiyecekten tatmak isteyecek, böylelikle gereğinden fazla yiyecektir. Bu da hem kişilerin rahatsız olmasına hem de fazladan kalori alınmasına neden olacaktır. Tek çeşit ana yemek ve bol salata ramazanda zayıflama konusunda önemli bir katkı sağlamaktadır.

Ramazanda Nasıl Zayıflanır? 3

Sıvı Tüketimine Dikkat Etmek:

Yemek sırasında soğuk sıvı çok tüketildiği takdirde sindirim sisteminin işlevi tembelleşecektir. Bu da kişilerde rehavet ve halsizlik oluşturacak ve zayıflama yolunda zorlayıcı olacaktır. Çok yemek ve sıvı tüketimi, vücuttaki kanın sindirim sistemindeki damarlara yönelmesine sebep olmaktadır. Bu durum ise merkezi sinir sisteminde yetersiz kanlanmaya, dolayısı ile çarpıntı, ağırlık ve uykuya neden olmaktadır.

Atıştırmalıkları Kontrol Altına Almak:

Ramazanda zayıflamak isteyen birisinin sindirim sistemini aktif şekilde meşgul edecek yeme alışkanlıklarından, atıştırmalıklardan kaçınması gerekmektedir. İftarda tatlılardan uzak durmak ya da hafif sütlü tatlıları tercih etmek en doğrusudur. Tatlı yeme işini yemekten 3 saat sonraya bırakmak gerekmektedir. En uygun atıştırmalık elbette ki meyve olacaktır. Meyveler ise az şekerli, posalı, hazmı kolay olanlardan seçilmelidir ve aşırıya kaçılmamalıdır. Ayrıca sindirimin en aktif şekilde çalışabilmesi açısından hiçbir yiyeceğin ve içeceğin soğuk olmaması gerekmektedir.

Ramazanda Nasıl Zayıflanır? 4

Sahur Vaktinde Ne Yapılmalı?

Hem gün boyu aç kalma durumunu en hafif şekilde atlatmak, hem vücut için gerekli olan besinleri alabilmiş olmak, hem de zayıflamaya katkı sağlayabilmek açısından tahıllardan yararlanmakta fayda vardır. Lifli ve kuru meyvelerden, yağlı tohumlardan ve çavdar, buğday, yulaf, mısır gibi tahılların karışımlarından hazırlanmış müsli ve yanında bir bardak dolusu ılık süt; gün boyu ihtiyaç duyulacak tüm besinlerin alınmasında yardımcı olacaktır.

Hem tok tutmada hem de sindirim sisteminin en aktif şekilde çalışmasında bu yöntem çok önemlidir. Bunlar dışında; kaliteli bir protein kaynağı olan kaysı kıvamında iki yumurta, üç dilim tam tahıllı ekmek, iki kibrit kutusu kadar ezine keçi peyniri vücutta tutulabilir su kaynağı olan ve bolca lif barındıran domates ve salatalık da sahurda tüketilebilmektedir.

Vücuttan kalsiyum atılmasına, kabızlığa ve susuzluğa sebep olduğundan dolayı sucuk, salam, pastırma gibi tuzlu ve fermente gıdaların sahurda tüketimi kesinlikle önerilmemektedir. İftardan sahura kadar en az 2 litre ılık su muhakkak tüketilmiş olmalıdır.

Ramazanda Nasıl Zayıflanır? 6

Alışverişleri İftardan Sonra Yapmak Çok Önemli

Kişiler açken her şeyi yiyebileceğini düşünür ve düşen enerjiden dolayı kişiler muhtemelen en kalorili yiyeceklere saldırır. Bu durum hem maddi açıdan hem de sağlık açısından kişileri büyük sıkıntıya girdirecektir. Kişiler aldıkları her şeyden sahura kadar mutlaka tatmış olmak isteyeceklerdir. Bu da sindirim sistemine gereğinden fazla yüklenmeye ve aşırı kalori alımına sebep olacaktır. Bundan dolayı alışverişi iftardan sonra yapmakta yarar vardır.