Reverse Crunch

tarafından
340
Reverse Crunch

Sağlıklı bir yaşam fit ve sağlam bir vücuda bağlıdır. Bunun için spor egzersizlerini düzenli bir şekilde yapmak büyük önem arz etmektedir. Karın kasları için reverse crunch hareketi en ideal seçimlerden biri olacaktır. Crunch, bir dizi hareketler serisidir.

Karın kaslarına yöneliktir ve oldukça etkili sonuçlar vermektedir. En etkili karın kası hareketleri arasında kabul edilen crunch hareketi ile sağlam bir vücuda kavuşabilirsiniz. Klasik mekik hareketi ile benzer özelliklere sahiptir. Ancak, mekik hareketine göre daha sağlıklıdır. Özellikle bel sağlığı için reverse crunch tercih edilmelidir.

Crunch hareketinde önemli olan düzenli uygulamadır. Birkaç gün uyguladıktan sonra ara vermek ve ve bunu sürekli hale getirmek sağlıklı sonuç almanızı engelleyecektir. Bunun tersine her gün belli tempoda crunch hareketi yapmak gerekiyor. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde reverse crunch nasıl yapılır diye merak edenler için tüm detaylara yer veriyor olacağız.

[reklam id=1]

Crunch hareketinin her antremanda uygulanması ve ihmal edilmemesi gerekmektedir. Özellikle haftanın her günü belli bir sayıda tekrarlanması son derece faydalı olacaktır. Karın kaslarını şekle sokmak ve daha fit bir vücuda ulaşmak için çok faydalı bir harekettir. Ancak, şunu da belirtmekte fayda olacaktır. Crunch hareketi her ne kadar çok faydalı bir hareket olsa da, tek başına asla yeterli olmayacaktır.

Reverse Crunch

Özellikle aşırı göbekli ve kilolu kişlerin crunch egzersinin yanında diğer karın hareketlerini de aynı şekilde yapıyor olmaları gerekmektedir. Bu sayede daha düzgün bir karın kasına sahip olmak mümkün hale gelecektir. Crunch haftalık olarak düzenli bir şekilde her gün yapmanız sonuç almak adına olmazsa olmazdır.

Yazımızın bu kısmında reverse crunch hareketinin nasıl ve ne şekilde yapılması gerektiği konusundan bahsetmek istiyoruz. Son derece kolay bir harekettir diyebiliriz. Hem düz, hem de ters crunch hareketi uygulaması sizi yormayacaktır.

Bu harekete yeni başlayacak olanlar ilk günlerde biraz zorluk çekebilir. Özellikle karın kaslarında ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Ancak, ilerleyen günlerde bu ağrıların söz konusu olmayacağını bilmenizi istiyoruz. Aksatmadan bu hareketleri uygulamanız durumunda üst karın kaslarınız ve aynı zamanda da abdominal kaslarınız hissedilir bir şekilde düzene girecektir.

Reverse Crunch 1

Crunch hareketi uygulamasını aşağıdaki şekilde yapılması durumunda etkin sonuçlar alabiliyor olacaksınız.

  • İlk olarak sağlıklı bir egzersiz yatağı temin etmelisiniz. Sert zeminlerde bu hareketi yapmanız sırt kaslarınızı yoracaktır.
  • Daha sonra sırt üstü uzanmalı ve ayaklarınızı diz bölgesinden kırmalısınız.
  • Ayaklarınızın topuklarınızın üzerinde olacak şekilde tutmalı ve hafif bir şekilde kaldırmalısınız.
  • Ellerinizin başınızın altında olması bir sonraki hareket olacaktır. Bu aşamadan sonra gövdenizi kürek kemikleriniz havada olacak şekilde kaldırmanız gerekmektedir.
  • Kürek kemiklerinizin tamamıyla havaya kalkıyor olması çok önemlidir. Bu şekilde hareketin sonuçlarını daha etkin bir şekilde göreceksiniz.
  • Kürek kemiklerinin havaya kaldırılması sırasında ayakların topukdan itibaren yerden kesiliyor ve yukarı doğru kalkıyor olması gerekmektedir.
  • Bacaklarınızın bel bölgesinden itibaren 90 derece olacak şekilde havaya dikilmesi ve yatay konuma getirilmesi egzersizini sürekli tekrarlamanız şarttır.

Bu hareketin farklı uygulama şekilleri mevcuttur. Her birinin temelinde karın kaslarını daha etkin bir şekilde çalıştırmak bulunmaktadır. Ortalama 2 hafta sonunda gözle görülür bir şekilde değişimi fark ediyor olacaksınız.

Reverse Crunch 2

Bu sürenin sonunda benzer spor egzersiz hareketlerini çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Vücudunuzun ve kaslarınızın alışması ile birlikte spor egzersizleri sizi yormayacak ve daha yüksek sayılarda yapabiliyor olacaksınız. Bu tür spor egzersizlerinde önemli olan ilk periyodu atlatmak olacaktır. Vücudun ağırlığını atması ve bununla birlikte performansının yükselmesi bu süre sonunda kendiliğinden ortaya çıkacaktır.