Rezene Çayının Faydaları

tarafından
21219
Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayı nasıl yapılır?
Bitki çayları özellikle son yıllarda çok kullanılan bitkisel ürünler arasında bulunuyor. Bu çaylar arasında rezene en çok tercih edilenler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ben her gün en az 2 finan rezene mutlaka içiyorum ve herkese tavsiye ediyorum. Hem sakinleştirici etkisi var hem de benim gibi emziren bir anne iseniz süt miktarınızı artırıyor:) Rezene çayı hazırlamak da oldukça basit. Sadece birkaç dakika da çayınız içmeye hazır! Bir fincan kaynar suyun içine 1 çay kaşığı rezene atın ve yaklaşık 15 dakika demleyin.

Rezene çayı neye iyi gelir faydaları nelerdir?
Rezene çayının faydaları saymakla bitmez. Öksürük ve akciğer hastalıkları ile damar sertliği ve hazımsızlığa karşı oldukça etkilidir. Bebek mamalarına katıldığında gaz şikayetini önemli oranda azaltıyor. Rezenenin yaprakları ve tohumu kaynatıldığında ortaya çıkan buharın bile faydası vardır. Bu buhar cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açmaya yardımcı olur. Çevremde bir çok kişi bu şekilde cilt bakımı yapıyor. Rezene protein bakımından da oldukça zengindir. Özellikle rahatlatıcı etkisi nedeniyle çok fazla tercih edilir. Çayı mideyi rahatlatır ve gaz sorununa çözüm olur. İdrar söktürücü bir özelliği vardır. Gözler için oldukça faydalıdır. Ağrıları azaltır. Kansızlığa iyi gelir. Cinsel gücü arttırır. Anne sütünü arttırdığı için emziren anneler için oldukça faydalıdır. Vücudu rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Rezene Çayı Faydaları1

[reklam id=1]

Son dönemde en çok sorulan sorulardan bir de rezene çayının zayıflatıcı etkisi olup olmadığı. Peki rezene çayı zayıflatır mı?
Rezene çayı tokluk hissini artırır. Bu nedenle zayıflamak isteyenler de rezene çayını tercih edebilir. Zayıflamak için günde 3-4 fincan içmenizi öneririm. Sindirim sistemini çalıştırdığı için de zayıflamak isteyenlerin vazgeçemediği bir bitkidir. Düzenli içtiğinizde zayıflamaya etkisi olduğunu siz de göreceksiniz.

Bebeklerde rezene çayı kullanımı
Rezene çayı mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir ve gaz azaltıcı etkisi vardır. Bu nedenle özelikle gaz sancısı yaşayan bebeklere de rezene verilebilir. Bebeğim 2 aylıkken doktorumuz gaz şikayetini azaltmak için gün içerisinde rezene çayı verebileceğimizi söyledi. Daha çok kolik bebeklerde gaz sancılarına karşı rezeneden az miktarda bebeklere verebilir. İshal olan bebeklere verildiğinde kaybedilen sıvı geri kazanılır. Ancak bebeklerin sindirim sistemi hassas olduğundan rezene çayı verirken dikkat edilmesi gerekenler var. Rezene bebeklere içirilirken mutlaka taze olmalı. Gün içerisinde birkaç çay kaşığı verilebilir. Anne sütünü arttırıcı özelliği olduğu için emziren annelere de önerilir.

Rezene Çayı Faydaları-bebeklerde