Rinopsi Nedir?

tarafından
310
Rinopsi Nedir?

Burun boyutunun küçültülmesi, burun ucunun kaldırılması ve burundaki eğriliğin giderilmesi için yapılan ameliyatlara rinopsi adı verilir. Yapılacak işleme göre farklı yöntemler ile uygulanan bu burun ameliyatları sonunda hastalar istedikleri görüntülere kavuşabiliyor.

Güvenilir kliniklerde uzman doktorlar tarafından yapıldığında yan etkileri meydana çıkmayan burun ameliyatları hakkında rinopsi ameliyatı nedir sorusundan yola çıkarak detayları paylaşacağız.

Rinopsi Nedir? 1

Rinopsi ameliyatı gerek rahat nefes alıp verme, gerekse de güzel görüntü için uygulanan burun ameliyatlarının geneline verilen addır. Görüntü olarak burun deliklerini küçültme, burun boyutunu küçültme, burun ucu kaldırma, burun kemiği toparlama gibi işlemler yapılabilir.

Nefes alma problemleri ile ilgili olarak ise burun tıkanıklığına neden olan kemik çıkıntıları ya da şekil bozuklukları giderilebilir. Her iki amaç için de uygulanan yöntemler, aynıdır. Bu yöntemlerde burun kemiklerine müdahale edilir ve istenilen şekil verilebilir.

[reklam id=1]

Rinopsi kendi arasında kapalı ve açık rinopsi olarak iki kategoriye ayrılır. Her iki şekilde de burun kemiklerine müdahale edilip şekillendirme yapılabilir.

Kapalı rinopsi nedir: Kapalı rinopsi, burun ameliyatının burun deliklerinden yapılan türüdür. Burun üzerinde her hangi bir kesi yapılmadan uygulanan bu yöntem, hastada ameliyat sonrasında her hangi bir iz kalmamasını sağlayan bu yöntem, hastalar tarafından çok tercih ediliyor. Kapalı rinopsi sonunda burun bölgesinde her hangi bir uyuşukluk yaşanmaz. Hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanabilir.

Rinopsi Nedir? 2

Açık rinopsi nedir: Açık rinopsi, burnun uç kısmından açılan küçük bir kesi bölgesinden yapılan ameliyata verilen addır. Ameliyat sonrasında hastanın burun ucu bölgesinde biraz uyuşukluk olabilir. Bu durum genelde 2 ay içinde düzelir. Kapalı rinopside de açık rinopside de burnun son halini alması 6 ay ile 1 yıl arasında değişebilir.
Ultrasonik rinoplasti nedir: Ultrasonik rinopilasti, ülkemizde son dönemlerde kullanılmaya başlanan bir estetik uygulamadır.

Burun bölgesine şekil vermek için uygulanan bu yöntem, yurt dışında da sayılı uzman tarafından uygulanıyor. Burun kemiklerinin yeniden şekillendirilmesi için burun kemiğinin kesilme işlemine verilen ad olan rinoplasti, mutlaka uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır.

Burun ameliyatı uygulamalarının mutlaka alanında uzman hekimler tarafından yapılması gerekir. Aksi halde ameliyat sonrasında nefes alıp verme problemleri yaşanabilir. Ameliyatın nasıl yapılacağı, hangi yöntemin kullanılacağı konusunda hastanın mutlaka doktoruna güvenmesi gerekir. Uygulamayı yapacak olan doktorun ise hastasına konu hakkında detayları aktarması, gereken bilgileri vermesi gerekir.

Rinopsi Nedir? 3

Hasta ile doktorun ameliyat öncesinde uzun uzun konuşması ve birbirleri ile fikir alışverişinde bulunması alınacak olan sonucu etkileyecektir. Bu nedenle hastanın kendisini tam anlamı ile ifade etmesi, görüntü için uygulama yapılacaksa nasıl bir burna sahip olmak istediğini tam olarak anlatması gerekir.

Burun ameliyatı için hastaların mutlaka 18 yaşını geçmiş olması gerekir. Bu yaştan önce daha kemik yapısı tam oturmadığı için çok gerekmedikçe ameliyat yapılması uygun görülmez. 18 yaşını geçen her kadın ya da erkek burun ameliyatı olabilir. Bu ameliyatların sonrasında hastanın yatması gerekmez ve hemen günlük hayatına dönebilir. Ameliyat sonrasında beklenmeyen bir etki görüldüğünde hastanın doktoruna danışması gerekir. Konu hakkında muayenenin ardından gerekli ise müdahale yapılıp sorunun ortadan kaldırılması sağlanır.

Rinopsi Nedir? 4

Açık ya da kapalı rinopsi ameliyatlarında genel ya da lokal anestezi uygulanabilir. Hastanın isteği, doktorun önerisi ve yapılacak olan işleme göre anestezinin türü belirlenebilir. Her iki anestezide de hasta kendine geldikten 2 saat sonra ayağa kalkıp evine gidebilir. Burnun asıl şeklini alması ise 6 ay ile 1 sene arasında bir sürede değişir.