Ruj Lekesi Nasıl Çıkar

tarafından
5353
Ruj Lekesi Nasıl Çıkar

Ruj Lekesi Nasıl Çıkar

En sevdiğiniz krem rengi bluzunuzu giyerken yakasına ruj mu bulaştı? Üstelik evden de hemen çıkmanız gerekiyor! İki ayağınız bir pabuca girdi değil mi? Yalnız değilsiniz. Pek çok kadının ortak kabusudur, kıyafete bulaşan ruj lekesi. Hele bir de ruj koyu tonlarda ve belirginse, kıyafet de açık renkliyse, bir de üstüne üstlük vaktiniz darsa, eliniz ayağınıza dolaşır. Ama telaşlanmayın. Her derdin bir çaresi olduğu gibi, her lekenin de bir çözücüsü vardır. Ruj lekesi nasıl temizlenir? ve ruj lekesi nasıl çıkarılır? sorularının cevaplarını burada bulabilirsiniz. 

Kumaştaki Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Rujun dudaktaki kalıcılığını sağlayan maddeler mum ve yağdır. Dudakta kalıcılık sağlayan bu maddeler, kumaşta dezavantaj haline gelir. Rujun bulaştığı kumaş tipi halı yahut koltuk ise, yapacağınız ilk iş, ruj lekesini çıkarmak için tereyağla yumuşatmak olmalıdır. Ruj lekesi üzerine sürdüğünüz tereyağını bir müddet beklettikten sonra oksijenli suyla silerseniz ve ardından sabunlu su ile silme işlemini tekrarlarsanız, lekenin çıktığını görebilirsiniz.

Ruj-Lekesi-Nasıl-Çıkar1

Halı, perde, koltuk gibi pamuklu kumaşlardan ruj lekesini sökmek için bu işlem yeterli olacaktır.

Ancak rujun bulaştığı kumaş türü bunların dışındaysa, başvuracağınız çözüm eter olmalıdır. Ruj lekesi olan bölgeye bir miktar eter damlatıp, ardından sabunlu suyla silerseniz ruj lekesi kolayca çıkacaktır. Ancak eter yanıcı bir madde olduğu için asla pamuklu kumaşlarda kullanılmaması  ve işlem yapılırken etrafta sigara, mum ve benzeri maddelerin bulundurulmaması gerekir.

Giysiden Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Gömleklere, bluzlara, tişörtlere, palto yakalarına, fularlara bulaşan ruj lekesinden, giysilere zarar vermeden kurtulmak istiyorsanız, basit birkaç adımla bunu başarabilirsiniz.

[reklam id=1]

Ruj-Lekesi-Nasıl-Çıkar

Giysilerinize bulamış ruj lekesini çıkaracak maddelerden birisi alkoldür. Temiz ve açık renkli bir bezi ispirto ile ıslatın ve lekeli bölgeye bastırın ve bezin temiz kalan kısmıyla bir kez daha bastırın. Çoğu leke çıkarma işleminde olduğu gibi, lekeli bölgeyi ovmak yahut çitilemek, lekenin daha da yayılmasına ve kumaşa adamakıllı nüfuz etmesine sebep olacağından, ovalama işlemi yapmadan, tamponlayarak lekeye müdahale edilmesi gerekir.

Giysiye bulaşan ruj lekesine müdahale etmenin bir başka yolu da bulaşık deterjanı kullanmaktır. Lekenin üzerine süreceğiniz deterjanı yaklaşık 10 dakika bekletin. Kullanmadığınız bir diş fırçasıyla lekeyi hafif hafif ovun ve suyla yıkayarak durulayın.

Ruj lekesi üzerinde etkili olan maddelerden birisi de saç spreyidir. Saç spreyini ruj lekesi üzerine sıkın ve 10-15 dakika bekletin.

Ardından lekenin üzerine temiz bir bez bastırarak lekeyi emmesini sağlayın.

Giysilere bulaşan ruj lekesini söküp atmanın bir yolu da amonyaktır. Ancak söz konusu kumaş ipekliyse, amonyak kullanımı önerilmez.