Rulo Patates Salatası Tarifi

tarafından
183
Rulo Patates Salatası Tarifi

Rulo Patates Salatası Tarifi Malzemeleri

 • 5 – 6 tane orta boy patates
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 4 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı mayonez
 • Garnitür (havuç, bezelye)

Üzerini süslemek için :

 • Nane yaprağı
 • Yeşil veya siyah zeytin

[reklam id=1]

Rulo Patatesi Salatası Tarifi Yapılışı

 1. Patatesleri kabuklu haliyle yıkayıp bir tencere içerisine konulur ve üzerlerini örtecek kadar su ile doldurulur. Daha sonra ocağın altı yakılarak orta ateşte haşlanması için patateslerin içerisinde bulunduğu tencere ocağa konulup pişirilir(patateslerin dağılmayacak şekilde haşlanması gereklidir, çatal ile arada kontrol edilebilir).
 2. Patatesler haşlandıktan sonra tenceredeki sıcak su dökülerek ve patatesler soğuması için bekletilir(bu işlem akşamdan da yapılabilir böylelikle patateslerin soğumasını beklemek için vakit kaybedilmez).
 3. Soğuyan patateslerin kabukları soyulur. Derin bir kap hazırlanarak rendenin ince tarafıyla patatesler rendelenir. Bu işlemden sonra içerisine tuz ilave edilerek yoğurulmaya başlanır. Şekil verilebilecek hamur görüntüsünü elde edinceye kadar yoğurulmaya devam edilir.
 4. Streç film mutfak tezgahının üzerine serilir (gerekli olursa iki parça uçları birbirinin üstüne gelecek şekilde eklenerek serilebilir).
 5. Streç filmi hazırlama aşaması da tamamlandıktan sonra hamur kıvamını alan patatesler streç filmin üzerine konularak elle hafif şekilde yayılır. Sonrasında da oklava yardımı ile ince bir katman halini alacak şekilde açılır(çok ince olmamasına dikkat edilmelidir, 1 parmak kalınlık yeterli olabilir).
 6. Patates püresi 1 parmak kalınlığında açıldıktan sonra bir kenarda bekletilmeye alındıktan sonra, bir kase içerisine suyu alınmış olan yoğurt ve mayonez birlikte konulur ve karıştırılır.
 7. Oklava ile açılan patatesin üzerine ince bir katman olarak her bölgesine temas edecek şekilde yayılır(karışımın tamamı kullanılmamalı fazla gelecektir, kalan kısmı üzerini süslemek için kullanılabilir).
 8. Bu işlemden sonra hazır olan garnitürler patatesin üzerine eşit olacak şekilde dökülür ve yayılır. İçerisinde bulunan malzemelerin dağılmaması için dikkatli şekilde streç film rulo şeklinde katlanır.
 9. Rulo haline getirilen patates salatası, ortalama 1 saat buzdolabında dinlendirilir. Buzdolabından çıkardıktan sonra streç filmden çıkartılarak servis tabağına aktarılan rulo patates salatası üzeri yoğurt ve istenilen baharat çeşnileriyle süslenerek servis edilebilir.

Afiyet olsun.