Basit Sabah Sporu Egzersizleri

tarafından
2450
Basit Sabah Sporu Egzersizleri

Basit Sabah Sporu Egzersizleri

Sabah sporu hepimizin dilinde. Kimilerimiz horozlar bile uyanmadan düşeriz sokaklara, kimilerimiz tek gözümüz kapalıyken koltukta yaparız, kollarımızı amaçsızca sallayarak. Ve pek azımız gerçekten işe yarar ve doğru sabah egzersizleri yapmayı başarıp, sabah sporu yapmak eyleminin hakkınız veririz. İyi ama sabah sporu nasıl yapılmalı? Buradan buyurun, sabah sporu nasıl yapılır, birkaç püf noktası paylaşıyoruz.

Öncelikle sabah egzersizleri, ağırlıklı ve yorucu egzersizler olmamalı. Soğuk vücut, sakatlanmalar için oldukça elverişli bir ortamdır. Genelde vücut ağırlığı ile, orta tempolu egzersizler, düşük tempodan, yükseğe doğru gitmelidir.


Bir de çok önemli bir nokta vardır ki, o da, yeni başlayanların bu hareketleri abartılı sayılarda yapmaması gerektiğidir. Örneğin Mekik veya şınav çekerken olabilecek en yüksek sayıyı hedeflemeyin. Kaslarınızın biraz zorlanana kadar yapmanız yeterlidir.

1 – Şınav: Esasında ağır sayılabilecek bir egzersiz olsa da, kol, göğüs ve sırt kaslarının güçlenmesi ve egzersizinde çok faydalıdır. Aşırıya kaçılmadan yapıldığı zaman sorun çıkmaz. Şınav çekerken yüz üstü yere uzanın, kollarınızı göğüs hizasında iki yana, avuçlarınız yere basacak şekilde yerleştirin.  Ayak parmaklarınızın ucuna basarken, kol kuvvetinizle üst bedeninizi yukarı doğru kaldırın. Kola kuvveti yeterli olmayanlar bir süre göbeğini kaldıramayabilir. Bu başlangıçta önemli değil.

Basit-Sabah-Sporu-Egzersizleri-Sinav

2 – Squat: Squat, omurga sağlığı için çok faydalı olmasının yanında vücudun pek çok kasının aynı anda harekete geçmesini sağlayarak sabah için enfes bir tercihtir. Squat aynı zamanda omurga problemi olan hastalara tedavi olarak verilmekte olan bir egzersizdir. Ayaktan kola kadar pek çok eklem ve kasın katıldığı bu hareket bakın nasıl yapılıyor?

Öncelikle, squat pek çok farklı hareketin içinde bulunduğu bir egzersiz grubudur. Bizim tarif edeceğimiz en genel-geçer olanı ve en çok tercih edilenidir.

[reklam id=1]

Ayaklarınızı 30 santim arayla ayırın ve kollarınızı vücudunuza 90 derecelik açı yapacak şekilde, avuç içiniz yere bakarak kaldırın. Dik durun ve karşıya bakın. Sadece dizlerinizi bükerek, belden hafif öne doğru eğilerek çömelin. Üst bacağınızla alt bacağınızın açısı 90 derece olduğunda durun, 5 e kadar sayın, yavaşça aynı hareketin tersi biçiminde kalkın. Bunu 10 defa tekrar ettikten sonra, bacaklarınızın açısına bakmaksızın çömelebildiğiniz kadar çömelip, gergin pozisyonda 50 ye kadar sayın. Egzersiziniz bitti. Omurganız size teşekkür ediyor…

Basit-Sabah-Sporu-Egzersizleri-Squat

3 – Makas: Özellikle karın kaslarını çalıştırmak, kalça ve belde dikkat çekici bir form yakalamak için bu egzersizi kaçırmayın. İlk başta çok zor olsa da, zamanla alışacak ve aynaya baktıkça daha da keyifle yapacaksınız.

Bacaklarımızı düz biçimde uzatarak sırt üstü yatıyoruz. Avuç içleri yere bakacak biçimde ellerimizi yanımıza, yere koyuyoruz.  Şimdi ayaklarımızın yerden 20-30 cm yükselecek şekilde, bacaklarımızı kalçadan kaldırıyoruz. Şu anda bacağınızın hiçbir noktası yere değmiyor olmalıdır. Şimdi bir bacağımızı olabildiğince yukarı kaldırırken, diğeri olduğu yerde kalacak. Sonra ters bacağa geçeceğiz. Burada prensip, hareket boyunca kazanılan ilk yüksekliğin hiç kaybedilmeden, bacakların makas biçiminde ters zamanlı olarak kaldırılmasıdır.

Basit-Sabah-Sporu-Egzersizleri-Makas

4 – Köprü: Eklemler için şahane bir çalışma olan köprü, karnınız için de faydalı olacak. Bakalım nasıl yapılıyor. Sırt üstü yatarken bacaklarınızı ayaklar yere basacak şekilde toplayın. Şimdi ayaklarınıza basarak karnınızı olabildiğince yukarı kaldırın. Yandan bakıldığında sırtınızla ayaklarınız arasında bir köprü görünümü kazanmış olmanız gerekir. Bu bir germe egzersizidir. Gerilim pozisyonu alındığında 10’a kadar sayıp bırakın ve tekrar yapın.

Basit-Sabah-Sporu-Egzersizleri-Kopru

5 – Sıçramalı Squat: Squat egzersizini temel düzeyde sorunsuz yapıyorsanız, size sınıf atlamanın anahtarını verelim. Hem tempo kazanıp daha çok kalori harcamak ve kardiyo yapmak, hem de squat avantajlarından faydalanmak, sıçramalı squatla mümkün. Temel squat hareketimizde çömelip kalkıyorduk. Burada ise, çömelip, kalkış hareketini zıplama biçiminde yapacağız. Ve hareketlerimiz daha seri olacak. Hadi bakalım, zıplayalım…

Basit-Sabah-Sporu-Egzersizleri-Sicramali-Squat

Sabah Sporunun Faydaları Neler

 • Sabahları vücut bütünüyle bekleme modundadır. Sabah sporu vücudu uyandırır.
 • Kas ve eklemler günün temposuna hazırlanır. Vücut ısınır.
 • Metabolizma daha hızlı çalışır, toksinler atılır.
 • Serotonin salgısı sağlanır.
 • Düzenli yapıldığında, kas ve eklem ağrıları azalır.
 • Kalp ve damar sağlığına büyük faydası vardır.
 • İnsan doğasının gereğidir. Yapılmaması hatadır.
 • Günümüzde artan eklem rahatsızlıklarının hemen hepsi, hareketsiz yaşantımız yüzündendir sabah sporu bu sorunların aşılmasında faydalıdır.

Sabah Sporu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

 • Öncelikle spor değil, beden eğitimi yapalım. Maksat vücudumuzu yormak değil, çalıştırmaktır.
 • Kesinlikle koşu doğru yöntem değildir. Profesyonel sporcu değilseniz koşmayın.
 • Kalp ritminiz aşırı yükselmemeli.
 • Kahvaltıdan önce spor yapılmalıdır.
 • Herhangi bir şekilde kas veya eklem ağrısı oluştuğunda hareket derhal durdurulmalıdır.
 • Kronik bir hastalığınız varsa, hekiminize egzersizlerinizden bahsedin, uygunluğunu onaylatın.
 • Sabah sporunun yaşı yoktur, her yaş diliminden birey yapabilir.

Unutmayın, yorulmayacağız. Egzersizden sonra nefes nefese kalmak, bitap düşmek bir yerlerde hata yaptığımızın göstergesidir. Egzersiz sizi daha zinde ve mutlu yapıyorsa, her şey yolunda demektir.