Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

tarafından
4050
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saçlarımız fiziksel olarak bütünlüğümüzü sağlayan vücudumuzun önemli parçalarından birisidir. Maalesef kimi beylerin genç yaşta saç kaybı yaşamaları söz konusu iken, hanımlarda da özel sebeplere bağlı olarak dönemsel, az sayıda vakada ise kalıcı saç dökülmesi mümkün olabilmektedir. Sorduğumuz sorunun cevabı, saç dökülmesi nasıl önlenir bakımı ile kısmi olarak ilgilidir.

Zira özellikle erkeklerde görülen saç dökülmesi çoğunlukla genetik saç dökülmesidir. Bu durumla yüzleşenlerin muhakkak sorduğu soru, ırsi saç dökülmesi nasıl önlenir olmaktadır. Bir kısmı kozmetik olan, bazıları ise ciddi sorunların göstergesi olan saç dökülmesini engellemek ile ilgili size bilgiler derledik. Bakın saçlar neden dökülür? Ve saç dökülmesi nasıl önlenir?

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Erkek tipi saç dökülmesi, çoğu zaman engellenemez ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Belirli bir sebebi olmadığı için tedavi edilmesi de söz konusu olamamaktadır. Ancak, kimi saç dökülmeleri erkeklerde görülse de bahsettiğimiz genetik tip saç dökülmeleri arasında değildir. Saç dökülmesinin genetik olmayan sebepleri,

  • Vitamin eksiklikleri
  • Dermatolojik hastalıkları
  • Mantar
  • Kullanılan ilaçlar
  • Hormon bozuklukları

Şeklinde sıralanmaktadır.

Bu sebeplerden kaynaklanan saç dökülmeleri elbette engellenebilir. Örneğin, kemoterapi gören hastalarda görülen saç dökülmeleri, ilaçların kullanımı ortadan kalktığında sona ermektedir. Saçlar kendiliğinden çıkacaktır. Bu dönemde maalesef uygulanacak bir tedbir bulunmamaktadır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Dermatolojik hastalıkları ve mantar bakterisi için ise pek çok medikal tedbir bulunmaktadır. Mantar tedavisi her ne kadar oldukça zor bir süreç olsa da saç dökülmesinin önlenip, sağlıklı saçlar çıkmasının sağlanabildiği pek çok vaka bulunmaktadır.

En çok görülen saç dökülmesi sebebi ise hormonal problemlerdir. Özellikle aşırı testosteron hormonunun saç dökülmesine neden olduğu ve vücudun diğer kesimlerinde artan bir tüylenme sürecini tetiklediği bilinir. Tabii bu soruna karşı bireysel çözümler çok doğru değildir. Zira hormonlar tıbbi tetkikler yapılarak dahi çok zor kontrol altına alınan unsurlardır, bunların bilinçsizce kontrol altına alınması doğru değildir. Ayrıca tiroit hormonlarındaki dengesizliklerin de saç dökülmesine direkt olarak sebep oldukları bilinir. Yine bu durumda da hekime görünmekte fayda vardır.

[reklam id=1]

Erkek tipi saç dökülmesi için harici çözümler var olmakla birlikte hanımların uygulayacağı tedbirlerle aynı çizgidedir. Yani saç dökülmesi nasıl önlenir bakımı kadın ve erkekte herhangi bir hastalığa bağlı değilse aynı tedavi uygulanabilir. Ancak ırsi saç dökülmesi nasıl önlenir sorusunun henüz bulunmuş bir cevabı yoktur. Bu tip saç dökülmesini engellemek yerine dökülmeden sonra saç ekimi uygulanmaktadır.

Bayanlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Bayanlarda saç dökülmesi ise, erkeklerde olduğu gibi beklenen bir durum değildir. Bir kadının saçları dökülüyorsa bunların %98 oranında sonradan ortaya çıkan nedenlerden kaynaklanır. Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir bakımı, erkeklere göre çok daha fazla önem arz etmektedir. Kadınlarda ırsi saç dökülmesi nasıl önlenir sorusunun bir cevabı yoktur, zira kadınlar için erkeklerdeki genetik faktörler söz konusu değildir. Hanımların saç dökülmesini engellemek için kullandığı kürler ve elbette dahili sebeplerin ortadan kaldırılması etkili yöntemlerdir.

Bayanlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saç dökülmesi vitamin ve minerallerin azalması ile doğrudan ortaya çıkan bir sorundur. Emzirme dönemindeki annenin süt üretimi için vücut kaynakları aşırı biçimde kullanılır. Bu durumda saç dökülmesi de kaçınılmaz hale gelmektedir. Çoğunlukla bu durumda dışarıdan yapılacak hiç bi müdahale işe yaramaz. Hamilelikte ve emzirme döneminde ise yapay ürünlerin tüketilmesi önerilmez. Bu nedenle annenin bu dönemde dengeli ve yeterli beslenmesi gereklidir. Bu şekilde sorunun önüne geçilebilmesi mümkündür.

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir