Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler

tarafından
23425
Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler
Saçlar, kafatasını örten, dış etkenlere karşı koruyan ve kalkan vazifesi görmenin yanı sıra, estetik ve güzelliğin en önemli ve ayrılmaz parçasıdır. Saçlarınız temiz ve güzel taranmışsa kendinizi daha güzel ve güvenli hissetmez misiniz? Nasıl ki cildimiz rüzgar, güneş, deniz, klor, aşırı makyaj, hava kirliliği,  yetersiz beslenme gibi koşullardan olumsuz etkilenirse; saçlarımız da aynı koşullardan ve ekstra olarak, fön, maşa, boya, kimyevi ürünler ve işlemlerden hayli etkilenir ve zaman içinde matlaşır, yıpranır, kırılır, kopar ve dökülür. En korkuncu da budur. Dökülme, özellikle de yoğun biçimde dökülme her kadını fazlasıyla tedirgin eden ve çözüm arayışlarına iten bir durumdur. Saç dökülmesinin sebepleri araştırılıp, uygun ilaç ve maddelerle dökülme azaltılabilir hatta durdurabilir; ama her zamanki gibi doğal çözümlerden de yararlanmak gerekir. Zira adı üzerinde, doğal, masum ve olabildiğince pratik ve hesaplı çözümlerdir bunlar.

Saç-Dökülmesine-Bitkisel-Çözümler1

Doğada Saçlarımız İçin Pek Çok Şey Var

Saç dökülmesine balla hazırlanmış bir formül önerebiliriz.

İki avuç kadar taze pazıyı incecik kıyın, ezin ve suyunu çıkarın. Çıkan suyu 1 çay bardağı süzme balın üzerine ekleyin. Yarım kahve fincanı taze sıkılmış soğan suyunu da ilave edin. İyice karıştırarak saçlarınıza sürün ve saç diplerinize adamakıllı yedirin. Yaklaşık 6 saat bekleyin. Süre tamamlanınca saçlarınızı katranlı sabunla yıkayın.

Saçlarınız Dökülmesin…

Saç Dökülmesini Önleyen Bitkisel Saç Kürü -1- : 1 su bardağı süzme balın içine 1 tatlı kaşığı toz karabiber ve 1 kahve fincanı taze sıkılmış kuru soğan suyunu ilave edin. Tüm malzemeyi karıştırın ve saç diplerinize iyice yedirin. 6 saat bekleyin ve saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Kükürtlü sabun tercih edin.

Saç Dökülmesini Önleyen Bitkisel Saç Kürü -2- :  Tepeleme 1 yemek kaşığı lavantayı, 500-750 ml. Kaynayan suya ilave edin. 5 dakika kısık ateşte tutun, demlensin. Demlenme işlemi bitince ılınmasını bekleyin ve süzün.

Saçlarınız temizse, demlediğiniz lavanta suyuyla saçlarınızı yıkayın ve yarım saat bekleyin. Yarım saatin sonunda sadece durulayın.

Eğer saçlarınız çok kirli ve yağlıysa, önce yeşil doğal bir sabunla yıkayın. Sonra demlediğiniz lavanta suyuyla yıkayın ve yarım saat bekleyin. Daha sonra sadece suyla durulayın. Saç dökülmesi durana kadar haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz. Dökülme durduktan sonra, önleyici destek olarak istediğiniz periyotlarda uygulamaya devam edebilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Karanfilli Saç Kürü -3- : Önce karanfil çayınızı hazırlayın. 10-15 adet karanfili bir bardak kaynar suya atıp 10 dakika demleyin. Hazırladığınız bu çayı saç derisine masajla uygulayabilirsiniz.

[reklam id=1]

Saç Dökülmesine Karşı Bal Maskesi

  • Zeytinyağı
  • Bal
  • Tarçın
  • 2 adet yumurta
  • Ispanak
  • Kişniş
  • Badem yağı

Yapılışı: Bal, zeytinyağı, tarçın ve yumurtayı karıştırın. Masaj yaparak saç derinize maskeyi yedirin. 15 dakika bekleyin ve saçınızı hafif bir şampuan ile yıkayın. Bal maskesini haftada 3-4 kez uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Zeytinyağı Maskesi

  • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yumurta, bone

Yapılışı: Zeytinyağı ile ve yumurtaları çırpın ve saçlarınıza yedirin. Karışımı saçlarınıza yedirdikten sonra bone veya streç film yardımıyla iyice sarın. 15 dakika saçınızı bekleyin ve bol suyla durulayın.

Saç dökülmesi çoğunlukla mevsimsel bir problemdir ve uygulanacak bitkisel çözümlerle dökülme kontrol altına alınabilir. Saç dökülmesi çoğu kez yetersiz gıda alımından da kaynaklanabilir yahut genetik olabilir. Eğer saç dökülmesi probleminiz ileri boyuttaysa uzman bir hekimden destek almalısınız. Ama belirli dönemlerde yoğunlaşan saç dökülmesi şikayetleriniz için, doğadan gelen ürünler size en natürel ve faydalı sonucu sunacaktır.