Saç Gürleştiren Yağlar

tarafından
518
Saç Gürleştiren Yağlar

Saç dökülmesi kadı erkek herkesin sorunu olan bir sağlık sorunudur. Çoğu insanda genetik faktörlerin etkisi ile doğuştan gelen saç dökülmesi yaşanırken bazı insanlarda da çevresel faktörlerin ve kimyasal ürünlerin etkisi ile sonradan saç dökülmesi yaşanmaktadır.

Saç Gürleştiren Yağlar

Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözümler

Saç dökülmelerini engellemek için yine kimyasal ürünler ve şampuanlar kullananlar bunların fayda etmediğini görmektedir. Çünkü kimyasal ürünler saça fayda sağlamak yerine çok ciddi zararlar vermektedir. Kimyasal ürünler yerin saç gürleştiren bitkisel yağlar tercih edilmelidir.

[reklam id=1]

Bitkisel ürünlerin faydası daha çok tur ve kalıcıdır. Etkisini de hemen göstermektedir. Bu nedenle saçınızla ilgili problem yaşadığınızda mutlaka bitkisel yağları tercih edin. Kimyasallardan uzak durun.

Bazı saçlar sağlıklı olsa da bu güçlü olduğunu göstermemektedir. Saçı cansız ve zayıf olanlar için saç gürleştiren bitkisel yağ ile yapılan kürler vardır. Bu kürlerle hem saç dökülmesi durdurulur hem de saçlar daha güçlü ve gür çıkmaya başlar.

Saç Gürleştiren Yağlar 1

Saç Gürleştiren Yağlar

Öncelikle saç gürleştirici yağlar ;

 • Hindistan cevizi yağı
 • Papatya yağı
 • Karanfil yağı
 • Sarımsak yağı
 • Isırgan otu yağı
 • Jojoba yağı
 • Lavanta yağı
 • Badem yağı
 • Fındık yağı
 • Biberiye yağı
 • Menekşe yağı

Yukarıda sayılan bitkisel yağlar saç gürleştiren yağ kategorisinde yer alan yağlardır. Bu yağlar tek başlarına kullanılmazlar. Aşağıda yağları nasıl yapacağınız ve nasıl kullanacağınız anlatılmıştır.

Isırgan Otuyla Saç Gürleştiren Yağ Tarifi

Isırgan yağı saçları güçlendiren ve besleyen bir bitkisel yağdır. Bu etkileri ile düzenli kullandıkça saçların gürleşmesini sağlamaktadır. Saç diplerini besler ve saç dökülmelerine de engel olur. Bunun için bir miktar suyu kaynatarak içine ısırgan otu atılır ve kaynaması için beklenir.

Saç Gürleştiren Yağlar 2

Kaynayıp iyice özünü suya bıraktıktan sonra biraz soğuması için beklenir. Saçlar bu suyla yıkanır ve yaklaşık 1 saat saçta bekletilir. 1 saat sonunda su ile durulanır. Durularken şampuan kullanmanıza gerek yoktur. Düzenli olarak her hafta bu kürü yaparsanız saçlarınız daha gür ve daha sağlıklı olacaktır.

Karanfil Yağı İle Saç Gürleştiren Tarif

Saçlarınızın hacimli olmasını sağlayan karanfil düzenli kullanım sonunda daha gür saçlara kavuşmanızı sağlar. Ayrıca yeni saçların çıkmasını da sağlayarak saçlarınızın daha çok olmasını sağlamaktadır. Saçlarda oluşan kırıkları da tedavi ederek daha parlak saçlara kavuşturur.

Bunun için bir tutam kadar kurumuş karanfil otu kaynar suda bir süre kaynatılır ve süzülür. Soğuduktan sonra saçlara düzgünce sürülerek 1 saat bekletilir ve suyla iyice yıkanır. Haftada 1 kez uygulanması gerekmektedir.

Saç Gürleştiren Yağlar 4

Sarımsak İle Saç Gürleştiren Tarif

Sarımsağı saç çıkarma ve saç gürleştirme etkisi herkes tarafından test edilerek öğrenilmiştir. Ciddi bir antibiyotik olarak bilinen sarımsağın saçlara faydası da saymakla bitmez. Saç tellerinin kopmasına engel olarak daha gür saçların çıkmasını sağlar.

Sarımsağı ezerek sütle karıştırarak saç diplerine sürülür. Sarımsağın kokusundan rahatsız olmayacak kişiler sadece 3 sarımsağı ezerek saç diplerine sürebilir. Süt sarımsağın kokusunu almaktadır. Saç diplerine sürülen kür 1 saat beklettikten sonra duru su ile iyice yıkanır.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı saç derisini yumuşatmaktadır. Bunun etkisiyle saç telleri de güçlenerek daha gür saçların çıkmasını sağlamaktadır. Cilt tarafından çok kolay emilen bir yağdır. Bu yağı şampuanlarınıza veya saç kremlerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Bu sayede şampuanın kimyasal etkisini de kırmaktadır.

Saç Gürleştiren Yağlar 5

Lavanta Yağı

Saçların dökülmesini engelleyen lavanta yağı yeni saçların çıkmasına da yardımcı olur. Kekik ve biberiye yağı ile karıştırılarak saç diplerine sürülür ve 1 saat kadar beklettikten sonra yıkanır.

Badem Yağı

Saç bakımlarında her zaman kullanıla en önemli ve en etkili yağlardandır. Saç derisine gereken E vitaminini sağlayarak saç derisini esler ve daha güçlü ve gür saçların çıkmasını sağlar.