Saç Kırıkları Nasıl Giderilir

tarafından
5080
Saç Kırıkları Nasıl Giderilir

Saç Kırıkları Nasıl Giderilir
Bakımlı ve sağlıklı saç denilince; gür, parlak, güçlü ve pürüzsüz saçlar akla gelir. Saç uçlarında beliren kırıklar, bakımlı bir saçı bile kötü gösterir. Bu can sıkıcı durum, saç telini koruyan tabakanın, saçların nemsiz kalması ve yıpranması sonucu incelmesi ile oluşur. Saçları ıslakken fırçalamak, düzenli bakım yapmamak, çok fazla kimyasal işleme maruz bırakmak, ustura ile kesim, belli periyotlarla saçlara nem depolayacak krem, yağ ve maskeleri kullanmamak saçların kırılmasına zemin hazırlar. Kırılmış saç uçları asla eski sağlıklı haline dönmez. Tek çare kırık bölgeleri kestirerek temizletmektir. Ancak saç kırıkları oluşmadan evvel önlem alınıp doğru bakım uygulanırsa saç kırılmasının önüne geçilmiş olur.

Duş sırasında kremleme işleminden sonra saçlarınızı geniş dişli bir tarakla hırpalamadan tarayın ve karışıklıkları açın. Duş sonrası ıslak saçlarınızı havluyla kurularken sert hareketlerle ovalamayın. Havluyu  saçlarınıza sararak suyu emmesini sağlayın. Asla sert kıllı sık fırçalardan kullanmayın.

Saçları duş sonrası fön makinesi, saç kurutma makinesi gibi ısı veren makinelerle kurutmak, dayanıksız olan saç uçlarını yıpratır ve koruyucu tabakasını zayıflatır. Bu da saç kırıklarının oluşumunu hızlandırır. Kurutma makinesi kullanıyorsanız, kurutma işleminden önce saçlarınıza termal spreylerden sıkarak ısının verdiği zararları engelleyebilirsiniz.Saç-Kırıkları-Nasıl-Giderilir2

Saçlar ipek kumaş kadar narin yapıda olduğundan, yıkama ve kurutma safhasında hırpalamamaya, yıpratmamaya özen göstermek gerekir. Saçları çok sıkı toplamak, sıkı at kuyrukları ve topuzlar yapmak, metal saç tokaları, sert lastik gibi malzemelerle saçları toplamak da saç köklerini yıpratır, havasız bırakır ve koparak dökülmelere sebebiyet verir.

Saç Kırıkları İçin Maske

Saç kırıkları, saçların uzaması engelleyen en önemli faktörlerdendir. Saç kırılmalarını önlemek için de evde hazırlanabilecek pratik, pratik olduğu kadar da doğal maskelerden yardım alınabilir. Yıpranmış saçlar için bakım maskeleri tarifleriyle saç kırıklarına çözüm bulabilir ve sağlıkla uzayan saçlara kavuşabilirsiniz.

 • Saç Kırıkları İçin Maske-1-:
  • 1 yumurtanın sarısı
  • Yarım çorba kaşığı bal
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri karıştırarak elde ettiğiniz maskeyi saçlarınıza sürün ve yarım saat bekleyerek saçlarınızı yıkayın. Maskedeki malzemelerin protein içerikleri sayesinde saçlarınız toparlanacak ve kırılmalara karşı güçlenecektir. Haftada 1 kez düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Saç-için-Yumurta-Maskesi1

[reklam id=1]

 • Saç Kırıkları İçin Maske-2-:
  • 1 tatlı kaşığı badem yağı
  • 1 çorba kaşığı çay ağacı yağı

Hazırlanışı: Yağları karıştırın ve parmaklarınız yardımıyla saç uçlarınıza yedirin. Saçlarınızı toplayın ve 2 saat bekleyin. Haftada 2 kez uygulandığında etkisini hissettiren güçlendirici bir maskedir.

 • Saç Kırıkları İçin Bal Maskesi
  • 1 çorba kaşığı bal
  • 2 çay kaşığı tarçın
  • 3 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı: Tüm malzemeyi bir kasede karıştırıp, saçlarınıza ve saç uçlarınıza sürün. 15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Bu maske hem saçlarınızı yumuşatarak kırılmalarını önler, hem de saçlarınıza canlılık ve parlaklık sağlar.

 • Saç Kırıkları İçin Bitkisel Yağlarla Yapılan Maske
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı argan yağı
  • 1 tatlı kaşığı ısırgan tohumu yağı

Hazırlanışı: Malzemelerin tamamını bir kabın içinde karıştırın ve saç uçlarınıza masaj yaparak yedirin. Saçlarınızı bir havluyla sararak 1 saat bekleyin ve yıkayın.

argan-yagi-faydalari-saç-için

 • Saç Kırıklarını Onarıcı Maske
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 çorba kaşığı Hint yağı
  • 1 çorba kaşığı hardal yağı

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir kabın içinde karıştırın. Karışımı saçlarınıza kökten uca yedirin. 2 saat bekleyin ve saçlarınızı yıkayın. Haftada 1 kez uygulandığında etkisini kısa vadede gösterecek özellikte bir maskedir.

Saç Kırıkları Nasıl Alınır?

Saç kırıkları nasıl düzelir? sorusunun cevabı doğal çözümlerde saklı.
Saç-Kırıkları-Nasıl-Giderilir1Saç kırıklarını aldırmanın en bilinen yolu kuaför salonlarıdır. Eğer saç kırıklarınızı kuaföre giderek aldırmak istemiyorsanız, vakit darlığı yaşıyorsanız evde kendi kendinize de saç kırıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Nasıl mı? Gayet basit.

Öncelikle saçlarınızı ortadan ikiye ayırarak iki eşit tutam elde edin. O tutamları da kendi içinde ikiye ayırın ve her bir tutamı dipten uca doğru burgu yaparak kıvırın. Bir elinizle burgu yaptığınız tutamı tutarken, diğer elinizin baş ve işaret parmaklarını tutamdan yukarı doğru sıvazlayın. Bu hareketle çatallanmış ve kırık uçların ortaya çıkmasını sağlayacaksınız. İnce uçlu bir makas yardımıyla saç kırıklarını temizleyin. Diğer üç saç tutamında da aynı işlemi tekrarlayın.

Saç Kırıkları Nasıl Gider?
Saç kırıklarını temizletmek, besleyici yağlarla hazırlanan maskelerle destek sağlamak, elma sirkesi ile durulamak, kurutma koşullarına dikkat etmek ve saç bakımını ihmal etmemek, saç kırıklarını gidermenin en sağlıklı yollarıdır.