Saç Uzatan Şampuan

tarafından
2610
Saç Uzatan Şampuan

Saç Uzatan Şampuan
Yaz ayları yaklaşınca, kadınları tatlı bir telaş sarar; saç uzatmak. Kadınlar uzun saçlarıyla binbir şekil ve model yapabileceği için genelde uzun, sağlıklı ve bakımlı saçlarının olmasını isterler. Bu nedenle de hemen hızlı saç uzatma yolları ararlar. Peki gerçekten saçlar nasıl uzar? Saç uzatmak için neler yapılmalıdır? Bunun için herhalde sonsuz sayıda rivayet vardır. Açık konuşmak gerekirse saç uzatmak için çok çok etkili bir yöntem yoktur. Ancak; saçın uzamasını tetikleyecek, yani görünüm olarak saçları olduğundan daha hızlı uzamış gibi gösterebilecek bir takım durumlar vardır. Bunlardan en önemlisi bakımdır. Saçlar bakımlı olduğunda dipleri daha canlı olur. Saçların ihtiyacı olan vitamin ve mineraller tam olarak karşılandığında uçlarında yıpranma ve kırılmalar da daha az olur. Böylelikle saçlar eskisine nazaran daha uzun gözükürler. Bu durum size ve çevrenize saçlarınızın ne kadar hızlı uzadığı izlenimi verir. İşte saç uzatan şampuanlar da tam olarak bunu sağlamaktadır.

Saç-Uzatan-Şampuan1

 Saç Nasıl Uzar

Normal bir insanın saç derisinde 100 000 ile 150 000 civarında saç üreten saç kökü bulunur. Normal şartlarda bir insanın kafasında 50 000 civarı saç teli bulunur.İnsan saçı her ne kadar görünüm olarak basit gibi gözükse de, aslında göründüğünden daha karmaşık bir yapıdadır. Anajen, katajen ve telojen olmak üzere 3 evrede oluşum, gelişim ve dinlenme dönemi geçirir.

Saçlar anajen evrede  gelişir. Bu bir büyüme fazıdır ve kafamızdaki saçların büyük bir çoğunluğu bu fazda bulunur. Bir saç ortalama 4 yıl süreyle bu faz içerisindedir. Katajen evreye gelindiğinde ise saçların gelişimi artık durma noktasına gelmiştir. Bir süre sonra da dökülürler. En son evre ise saç köklerinin dinlendiği evre olan telojen evredir. Bu, saçın hayat döngüsüdür.

[reklam id=1]

Bir insanın saçının uzaması birçok faktöre bağlıdır. En önemlisi genetik durumdur. Bu nedenle birçok insanın saçlarının uzama hızı farklıdır. Ayda 0,5 cm uzayan saçlar da vardır, 2,5 cm uzayan saçlar da vardır. Ortalama olarak 1 ile 1,5 cm ideal saç uzamasıdır. (Birçok ürünün vadettiği ayda 5 cm saç uzaması sağlama durumu pek gerçekçi değildir.)

Saç-Uzatan-Şampuan2

Saç uzatmak için saç diplerine mutlaka bakım yapmalısınız. Saçınızı hızlı uzatmanın en etkili yolu saçlarınızın hasar görmesini önlemek kırılmalara karşı saçlarınızı korumaktır. Üstelik uzun ama sağlıksız saçlar hiç de hoş bir görüntü oluşturmazlar. Bu durumlara çare olarak piyasaya sürülen şampuanların yaptığı da sanılanın aksine saça bir sihirli değnek değmiş gibi saçı birden santimetrelerce uzatmak değil, aslında saça baştan aşağı bir bakım uygulamaktır. Bunun için bu tip şampuanların masaj yapılarak sürülmesin de fayda vardır. Hem diplere hem de uçlara vitamin ve mineral takviyesi gerçekleştiren şampuanlar sayesinde saçın nem dengesi de korunmuş olur. Böylelikle saçlar olduğundan daha canlı, parlak ve sağlıklı gözükürler. Bu da saçlarınızın daha uzun gözükmesini sağlar.