Saç Uzatan Vitaminler

tarafından
5040
Saç Uzatan Vitaminler

Saç Uzatan Vitaminler
Saçlar, başın süsü ve güzelliğin tamamlayıcısıdır.  Asal görevi kafatasını dış etkenlere karşı korumak olsa da; saçlar, asırlardır özellikle kadınların güzellik sembolü olmuş ve her iki anlamda da baş tacı edilmiştir. Sağlıklı, çabuk uzayan, gür, parlak ve göz alıcı saçlar herkesin hayalidir. Her kadın kolay şekil alan, söz dinleyen, yumuşak ve ışıltılı saçlara sahip olmak ister. Saçın ana maddesi proteindir. Sağlıklı saç kökleri, sağlıklı saçların zeminidir. Herkese göre değişiklik göstermekler birlikte, sağlıklı bir saç teli ayda yaklaşık 1 cm. uzar. Eğer saçlarınızın uzamamasından yahut çok yavaş uzamasından şikayetçiyseniz, dışarıdan alacağınız destekleyici yöntemlerle, saç uzama sürecini hızlandırabilir siniz. Saçların uzamasında vitaminlerin payı oldukça büyük.

Saç-Uzatan-Vitaminler1

A, E, C ve B grubu vitaminleri saç uzaması ve beslenmesinde oldukça etkin vitaminlerdir.

B2 vitamini:Saç kökleriniz çabuk yağlanıyor, saç uçlarınız kuru kalıyorsa, bu durum vücudunuzda B2 vitamininin eksikliğine işarettir. Saçlara sağlıklı görünümü veren B2 vitamini, süt ürünleri, et, karaciğer ve ekmekte yoğun olarak bulunur.

B3 vitamini:Eğer genetik faktörlere bağlı değilse, saçlarınızdaki erken beyazlama, B3 vitamininin eksikliğine işarettir. Saçlardaki pigmentlerin oluşumundan sorumlu B3 vitamini, saç uzamasında da önemli paya sahiptir. Sığır eti, karaciğer, bira mayası, tahıl grubu, balık ve fıstık, B3 açısından zengindir.

B5 vitamini:Pantotenik asit olarak da bilinir. Eksikliği durumunda saç dökülmesi sorunu yaşanır. Tahıl grubu, fıstık, brokoli, bira mayası, tavuk eti, karaciğer, kepek ve yumurta sarısı, B5 vitamini kaynağıdır.

[reklam id=1]

vitamin-B5

B6 vitamini:Saç derinizde kuruluk ve kaşıntı varsa, B6 vitamini eksikliği yaşıyor olmanız muhtemeldir. B6 eksikliği, kepek oluşumuna da sebebiyet verir. Yeterli miktarlarda kepekli tahıl ürünleri, lahana, patates, muz, fındık, soya fasulyesi, karaciğer, tavuk, balık, böbrek, yumurta ve sebze tüketimiyle, kuruluk, kaşıntı ve kepeklenme sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

B9 vitamini:Saç uzamasındaki en etkili vitaminlerden biridir. Gıda mayası, balık, sebzeler ve peynirde bulunur.

B10 vitamini:Saçın doğal renginin korunması ve beyazlamaya karşı mücadelede oldukça etkili olan B vitamini ailesi üyesidir. Pirinç, patates, balık, fındık, süt ürünleri, yumurta sarısı ve bira mayasında bolca bulunur.

B12 vitamini:Koblat içeriği sebebiyle kobalamin olarak da bilinir. Hücre bölünmesinin hızlı gerçekleşmesini sağlar. Dolayısıyla sağlıklı saçlar için gereklidir. Düzensiz saç dökülmesi, kuruluk ve kaşıntı sorunu yaşıyorsanız, B12 yönünden zengin olan hayvansal ürünler, et ve deniz ürünleri, süt ürünleri ve yumurta sarısı tüketimine yoğunluk vermelisiniz.

Yorgunluğa-İyi- Gelen-Vitaminler-b12-vitamin

Ayrıca A, C ve E vitamini tüketimine de ağırlık vermelisiniz.Saç uzatma sürecinde beslenme konusuna hassasiyetle eğilmeniz gerekecektir.Tüm bu vitamin takviyeleri sayesinde, sağlıklı uzayan saçlara sahip olabilirsiniz. Sadece sağlıklı saçlar parlar ve uzar.