Saçtaki Kepeğe Ne İyi Gelir?

tarafından
346
Saçtaki Kepeğe Ne İyi Gelir?

Saç derisinin farklı nedenler ile pul pul dökülmesi ile ortaya çıkan kepek problemi beraberinde daha ciddi sorunları da getirir. Önlem alınıp tedavi edilmediğinde görüntünün dışında saç derisinin yaralanması, kaşınması ve kızarmasına da neden olan bu sağlık sorunu hem profesyonel destek ile hem de evde uygulana bitkisel karışımlar ile tedavi edilebilir.

Saç derisinde ve saçlarda yer eden kepekten nasıl kurtulurum diye merak edenler, aşağıdaki yöntemleri deneyip kepeklenmenin önüne geçebilirler.

Saçtaki Kepeğe Ne İyi Gelir?

Saçlarda yer eden kepeğe çözüm için evde değişik malzemeler ile uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalar sırasında kişinin saç derisinde bu maddelere karşı her hangi bir alerjik durum olup olmadığı konusunda emin olmak gerekir. Konu hakkında emin olduktan sonra karışımı belirtilen şekillerde saçlara uygulayarak kepek sorununun önüne geçilebilir.

Kepeğe Karşı Mayonez: Yemeklere tat vermek için kullanılan mayonezin, saç bakımında da önemli bir yeri vardır. Sirke ve yumurta sarısından oluşan bu madde, saçların daha parlak, daha canlı ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Saç derisinin de onarımında önemli görevi bulunan mayonez, kuru saçlara uygulanır.

[reklam id=1]

Bu uygulama için yeterli miktarda mayonezi saç diplerine sürün. Parmak uçları ile masaj yaparak saç diplerine yedirin. Yarım saat kadar bu şekilde bekleyin ve süre sonunda saçlarınızı normal şampuan ile yıkayın. Haftada 1 ya da 2 uygulayarak kısa sürede kepeklerinizden kurtulabilirsiniz.

Kepeğe Karşı Pancar: Bitkisel olarak saç kepeğine ne iyi gelir diye merak edenlere çok basit ve doğal bir yöntemden bahsetmek istiyoruz. Beyaz şeker pancarı ile uygulanan bu yöntem ile kısa sürede kepeklerden kurtulmak mümkün. Uygulama için yeterli miktarda pancarı kökleri ile birlikte su içinde kaynatın. Kaynayan karışımı her akşam saç diplerinize masaj ile ugulayın. Kısa sürede kepeksiz ve daha sağlıklı saçlara sahip olacaksınız.

Saçtaki Kepeğe Ne İyi Gelir? 2

Kepeğe Karşı Sirke: Sirke ile saç kepeği nasıl giderilir, merak edenler, sirke ile hazırlanan özel saç bakım maskelerini kullanabilirler. Antibakteriyel özelliğinden dolayı saç derisinde oluşan bakterilerin yok edilmesinde etkilidir. Sirkeyi saçlara uygularken dikkatli olunması, kullanılan diğer malzemelerin saçlara etkisi üzerinde bilgi sahibi olunması gerekir.

Kepeğe Karşı Aloe Vera: Kişisel bakım ve güzellik alanında en fazla kullanılann doğal maddelerden birisi aloe vera özüdür. Özellikle kuru ciltten dolayı oluşan saç kepeklenmelerinde kullanılan bu özel jel, saç diplerine masaj ile uygulanır. Parmak uçları ile saç diplerine bu jeli uygulayıp 10 dakika kadar bekletin. Süre sonunda saçlarınızı

Kepeğe Karşı Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı saç bakımı için uygulanabilir. Saç diplerine parmak uçları ile uygulanan bu yağın bir süre saç derisinde bekletilmesi gerekir. Ardından her zaman kullanılan saç şampuanı ile saçların yıkanıp güzelce durulanması gerekir. Bu uygulamayı saçtaki kepekler geçene kadar haftada 2-3 kere kepek sorunu çözüldükten sonra ise hafta 1 kere uygulayabilirsiniz.

Saçtaki Kepeğe Ne İyi Gelir? 3

Kepeğe Karşı Çemen Tohumu: Saçlardaki kepekler için etkili olan bir diğer madde de çemen tohumudur. Çemen tohumunu akşam saf su içine ıslatın. Islanıp şişen çemen tohumlarını ertesi gün ezerek hamur haline getirin. Saç diplerinden uçlarına kadar bu hamuru sürün. 5-7 dakika arası bekletin. Süre sonunda normal şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz doğal kepek tedavisi yöntemlerinden istediklerinizi uygulayabilirsiniz. Uygulama aşamasında saç derinizde sorun daha fazlalaşırsa mutlak bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.