Saçtaki Kepek Nasıl Gider?

tarafından
448
Saçtaki Kepek Nasıl Gider?

Saçtaki kepek problemi günümüzün en yaygın sorunlarından birisidir. Hem kadın, hem erkeklerde ortaya çıkabilen bu saç derisi problemi farklı nedenler ile ortaya çıksa da verdiği rahatsızlık benzer şekildedir. Kepekli saç sorunundan şikayetçi olan bu sorundan kurtulmak isteyenler için saçtaki kepek nasıl gider konusundan yola çıkarak kepek sorunu için çözümleri araştırdık. Elde ettiğimiz bilgiler ve özel karışımları sizlerle paylaşıyoruz.

Saçtaki Kepek Nasıl Gider? 1

Saç kepeği hem görüntü açısından hem de diğer etkilerinden dolayı insanları rahatsız eder. Koyu renkli kıyafet giyildiğinde üzerinde büyüklü küçüklü beyazlıklar şeklinde dökülen pulların verdiği rahatsızlıklardan kurtulmak kepek tedavisi uygulanabilir. İleri derecede kepeklenmeler için tedavide mutlaka profesyonel bir yardım alınması gerekirken daha az kepeklenm durumlarında evde tedavi yöntemleri de denenebilir.

Doğal ve her zaman bulunabilen malzemeler ile evde hazırlanıp uygulanan kepeğe bitkisel tedavi yöntemlerinden bir kaçını sizlerle paylaşıyoruz. Bu yöntemlerden saçlarınıza, saç yapınıza ve saç derinize en uygun olanlarını seçip ugulayabilirsiniz.

[reklam id=1]

  1. Elma şırası saç kepeklenmesinde etkilidir. Bir miktar elma şırası sirkesini biraz su ile karıştırıp saçlarınıza uygulayın. Bu şekilde bir süre bekletip saçlarınızı tarayıp fırçalayın. Daha sonra şampuan ile yıkayıp durulayabilirsiniz.
  2. Yine elma şırası sirkesi ile kepeklenmenin önüne geçmek için limon suyu ile birlikte bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu uygulama için şampuanınıza bir kaç çay kaşığı elma şırası sirkesi veya limon suyu eklerseniz, şampuanınız kepeğe karşı etkili hale gelecektir.
  3. Saç kepeklenmesi için sofra tuzu uygulaması da yapılabilir. Tuz ile saçtaki kepek nasıl geçer sorusunun cevabı için saçlar kuru iken bir avuç tuz döküp saç derisine masaj yapın. Daha sonra normal şampuan ile saçlarınızı güzelce yıkayın. Bu uygulamayı haftada 2-3 kere yapabilirsiniz.
  4. Saç kepeklenmesi için beslenme de önemlidir. Saç kepeklenmesinden şikayetçi iseniz işlenmiş hazır gıdalardan uzak durun. Bu dönemde bol miktarda su tüketmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek önemlidir.
  5. Kepeği ne geçirir diye sorulduğunda verilen cevapların arasında ilk sıralarda yer alan limon suyu ve sirke ile harika bir kepek önleyici karışım hazırlayabilirsiniz. Bunun için 2 çay kaşığı sirke ile 1 çay kaşığı limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı saç durulama suyuna ekleyin. Her saç yıkamasında uygulayabilirsiniz.
  6. Hindistan cevizi yağı hem saçların kendisi için hem de saç derisi için çok faydalıdır. Bu doğal yağı saça diplerinize masaj yaparak yedirin. Bir dsüre bekleyip normal bir şekilde saçlarınızı yıkayın. Düzenli kullanımda daha sağlıklı ve daha az kepekli saçlara sahip olabilirsiniz. Aynı uygulamayı çay ağacı yağı ya da zeytin yağı ile de yapabilirsiniz.
  7. Bitkisel yöntemlerle kepekten nasıl kurtulurum diye merak edenlere özel bir bitkisel karışım vermek istiyoruz. Bu karışım için 2 su bardağı su ile 5 sap kurutulmuş kekiği kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra ılıtın ve saçlarınıza sürün. 15-50 dakika arası saçlarınızda bekletin ve sonrasında şampuanlayarak yıkayın.

Saçtaki Kepek Nasıl Gider? 2

Saçtaki kepeklerden kurtulmak için bu doğal yöntemlerin yanı sıra kepek neden oluşur konusunda yer verdiğimiz maddeleri dikkate alarak kepek sorununun tam nedenini belirlemeye çalışın. Nedeni tam belirledikten sonra ilk olarak bu faktörleri ortadan kaldırmak için uygulamalar yapın. Ardından bu bitkisel yöntemler ile saçlarınızı ve saç derinizi kepeklerden arındırabilirsiniz.