Sade Bulgur Pilavı Tarifi

tarafından
307
Sade Bulgur Pilavı Tarifi

Bulgur pilavı genellikle et yemeklerinin yanında tercih edilen ayrıca meze olarak da masalarda yer bulan bir yemektir. Çoğumuzun aklına bulgur pilavı deyince yanına cacık da olsa fikri gelir. Hem sunum olarak hem lezzet olarak güzel olan bu yemeğimiz sofralara salçanın verdiği hafif kızarıklık ile adeta renk katmaktadır.

Bulgur pilavı sade olabileceği gibi içerisine küçük et parçaları doğrayarak ya da kıyma katarak tek başına bir akşam yemeği haline de getirebilirsiniz. Biz bugün sizlerle sade bulgur pilavı tarifi paylaşacağız.

Sade Bulgur Pilavı Malzemeleri

 •  4 su bardağı kalın pilavlık bulgur
 •  1 adet domates
 •  2 adet biber
 •  1 adet kuru soğan
 •  ​Yarım bulyon et suyu
 •  Salça, tuz, kırmızıbiber, pul biber, karabiber
 •  Sıcak su

[reklam id=1]

Sade Bulgur Pilavı Yapılışı

 1. Öncelikle bulgurlarımızı süzgeç yardımı ile yıkayıp suyunu süzmeye bırakıyoruz. Daha sonra kuru soğanımızı küp küp doğrayıp tenceremize kızgın yağa atıyoruz. Aynı şekilde domates ve biberlerimizin de küp küp doğranmış hazır bekliyor olması gerekmektedir.
 2. Pembeleşinceye kadar kavrulan soğana önce salçamızı, et bulyonumuzu tuz ve baharatları damak tadınıza göre ekleyebilirsiniz. Domates ve biberleri ekledikten sonra da suyunu bırakana kadar bekliyoruz.
 3. İyice ölen malzemelerimizin üzerine bulgurumuzu ekleyip harmanlanana kadar karıştırıyoruz. Biraz da bu şekilde kavrulduktan sonra sıcak suyumuzu tenceremize ekleyebiliriz. Burada en önemli şey suyun ayarını tutturmaktır. Fazla koyarsanız pilavınız lapa olabilir.
 4. Bulgurları bir parmak kalınlığında geçecek kadar eklemeniz yeterli olacaktır. 5-6 dakika kadar kapağını kapatın ve suyunu çekmesini bekleyin. Karıştırıp dibine tutmamasına da dikkat etmelisiniz.
 5. Hafif sulu iken altını kapatabilirsiniz. Daha sonra kendini çekecektir. Tenceremizin ağzına temiz bir bez örterek kapağını kapatıp dinlenmeye bırakın böylece daha yumuşak ve tane tane olacaktır. Sonrasında servis edebilirsiniz.