Sade Pilav Tarifi

tarafından
222
Sade Pilav Tarifi

Pirinç pilavı et yemekleri yanında ya da sulu yemeklerin yanında sıkça tercih edilen yardımcı yemeklerden biridir. Pilav tarifi denildiğinde herkesin kendine göre bir tarifi oluyor olsa da aslında bilinen en iyi tarif pilava koyulan pirincin iki katı su ile pişirilip mutlaka dinlendirilmesidir.

Dinlenen pirinç suyu ve nemi daha iyi emeceğinden dolgun bir tat olacaktır. Lezzetini arttırmak için et suyu ya da tavuk suyu tercih edilerek yapılabilir. Pirincin başlangıçta iyice kavrulması pilavın tane tane olmasını sağlayacaktır. Pilavın bembeyaz ve tane tane olması için bir kaç damla limon damlatılarak pişirilebilir. Et suyu veya tavuk suyu tercihe göre belirlenir.

Sade Pilav Malzemeleri

 •  2 su bardağı pirinç
 •  4 su bardağı kaynar su
 •  1 yemek kaşığı tereyağ
 •  Tuz

[reklam id=1]

 Sade Pilav Yapılışı

 1. Pirinçler nişastası iyice akması için bol suda yıkanır. Vakti olanlar içinse önceden sıcak suda bekletilebilir. Pirinç bu yöntemle nişastasını suya salacak ve pişirildiğinde tane tane olacaktır.
 2. Tereyağ ocağa alınır.
 3. Suda bekletilmiş ya da iyice yıkanmış olan pirinçler eriyen tereyağ içine eklenir.
 4. Sürekli karıştırma işlemi yapılarak pirinçler kavrulur. Birbirinden ayrı ve hafif kavrulmuş şekilde olması pilavı daha lezzetli yapacaktır.
 5. Kavrulan pirinç üzerine kaynar su ve tuz ilave edilerek ocağın altı kısılır.
 6. Kısık ateşte pişirilen pilav suyu çekilene kadar ocakta pişirilir ve suyu çekilen pilav ocaktan alınır.
 7. Tencerenin kapağı açılarak kağıt havlu ile üzeri kapatılır ve kapak tekrar kapatılarak 10 dakika pilavın demlenmesi beklenir.
 8. Demlenen pilav daha sonra servis tabaklarına alınarak servis edilir. Yemek yanında pilav ikramı yapılacak ise yemek ve pilav aynı servis tabağında ikram edilir.