Safra Kesesi Ağrısı

tarafından
497
Safra Kesesi Ağrısı

Safra kesesi ağrısı, safra kesesi, safra salgısının depo edildiği bir hazne olsa da karaciğere yakınlığı ve onunla işbirliği içinde çalışması sebebiyle karaciğerin bir parçası olarak görülür. Kişi açken, yani sindirim işlemi yokken safra kanalı ile on iki parmak bağırsağının birleştiği nokta büzülerek kapalı vaziyette durur.

Bu sırada karaciğerden gelen safra salgısı on iki parmak bağırsağına akmadan  safra kesesinde birikmeye devam eder. Vücuda gıda alımı başladığında ve bilhassa yağlı besinlerin tüketimi sırasında bu büzülmüş nokta açılarak safra kesesi büzülür ve içerde bulunan safranın on iki parmak bağırsağına akışı sağlanır. Böylelikle safra salgısı ince bağırsakta besinlerle karışır  ve sindirim için gerekli enzimler devreye girmiş olur.

[reklam id=1]

Safra kesesi ve safra salgısının çalışma mantığı budur. Karaciğerimiz bir gün içinde yaklaşık olarak 700 ml safra üretir ve ilgili kanala boşaltır. İşte zaman zaman ve bazı sebeplere bağlı olarak safra kesesinde problemler ortaya çıkar. Bu problemler çeşitli şekillerde belirti verir. Ağrı da bunlardan birisidir. Safra kesesi ağrı yaptığında ve bu durum sık tekrarlamaya başladığında hekime görünme gerekliliği doğar.

Peki safra kesesi nerede ağrı yapar, vücutta hissedilen ağrının safra kesesinden kaynaklandığı anlaşılabilir mi soruları da kafayı kurcalamaya başlar.

Safra kesesinde taş varsa ilkin şiddetli, daha sonra ağırlaşan tipte ağrılar baş gösterir. Hastaların yarıya yakını bu tip ağrılardan şikayet eder. Safra kesesine bağlı olarak gelişen ağrılar çoğunlukla yemekten sonra başlar ve sıklaşır. Ağrı, safra kesesinde bulunan taş ya da taşların safra kanallarını tıkamasıyla oluşur.

Safra Kesesi Ağrısı 2

Ağrı aniden ve şiddetli biçimde başlar ve yavaşlayıp azalarak geçer. Safra kesesi nerede ağrı yapar sorusunun yanıtı ise midenin ön kısmı ve karnın sağ üst bölümü şeklinde verilebilir. Ağrı bazen de sırt, omuzlar ve kürek kemiklerinin arasına ve hatta kalbe de vurabilir. Hatta bu yüzden çoğu hasta bunu kalp krizi belirtisi olarak da algılayabilir. Eğer safra kesesinde iltihap da varsa, ağrılar çok daha şiddetli ve uzun süreli olabilmektedir.

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri

Safra kesesi hastalıkları belirtileri çoğunlukla karın bölgesinde ağrı ve hazım güçlüğü olarak ortaya çıkar. Bu belirtiler, hastalığın türüne ve bölgeye göre de değişkenlik gösterir. Fakat ağrılar karnın sağ üst kısmında hissediliyorsa büyük olasılıkla safra kesesine dikkat çeker.

Ağrı, yağlı yemeklerden sonra şişkinlik ve mide bulantısı, kusma, gaz ve uzun süreli tokluklar yine safra kesesi hastalıklarına işaret ediyor olabilir.

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri

İshal ve kabızlık, dışkıda renk değişimi, göz akında sararma, omzun alt kısmında ağrı, yemek sonrası bulantı, nefes kokusu, gece beliren şiddetli karın ağrıları da safra kesesi hastalıklarının belirtileri arasında sayılabilir.

Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Isı uygulama, elma sirkesi, keten tohumu, kabartma tozu- limon suyu karışımı, nane çayı, karahindiba, turşu suyu, Hint yağı kompresi gibi doğal çözümler aniden bastıran safra kesesi ağrı ataklarını geçici olarak kesme konusunda iyidirler. Ama elbette gerçek bir tedavi, tıbbi anlamda ve bir hekim tarafından yapılandır. Hekim, gerekli inceleme ve muayenelerden sonra gerekli tıbbi tedavi, hatta gerekli görürse operasyonu da gerçekleştirebilir.