Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

tarafından
436
Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra kesesi karaciğerin sağ alt tarafına bitişik 10×3 cm ebatlarında ve form olarak armudu andıran bir organdır. Asal vazifesi karaciğerde üretilen safra salgısını kendi haznesinde depolamak ve sindirim başladığında bu salgıyı on iki parmak bağırsağına akıtarak sindirimin kolaylaşmasını, yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emilmesini sağlamaktır. Bazı maddelerin de vücuttan uzaklaştırılmasını ve dışarı atılmasını sağlar.

Karaciğer her gün 600 ml safra üretir ve bu safra ana kanal vasıtasıyla bağırsağa aktar ki sindirimde kolaylık saplansın. Safra kesesi küçük bir kanalla ana safra kanalına bağlanır.

[reklam id=1]

Karaciğerin ürettiği safra, safra kesesi tarafından kişi açken ana safra kanalından emilerek depolanır, yoğun hale getirilir ve sindirim başladığında on iki parmak bağırsağına akıtılır.

Safra kesesinin hacminin aşağı yukarı 50 ml olduğunu söyleyebiliriz. Salgılana safrayı 10 kata kadar yoğunlaştırabilir ve hacmini de 6 katına çıkartabilir. Mideye besin girişi olduğunda safra kesesi kasılarak 30 dakika gibi bir süre içinde safranın büyük kısmını ince bağırsağa aktarır ve 1 saat içinde de yeniden safra toplar.

Safra Kesesi Olmazsa Vücut Nasıl Çalışır? 1

Safra Kesesi Olmazsa Vücut Nasıl Çalışır?

Safra kesesinin çalışma prensibi ve vücutta bulunma sebebi budur. Akla şu soru gelebilir safra kesesi olmazsa ne olur, onun yerini hangi organ alır?

Karaciğer tarafından üretilen safra ya da diğer adıyla öd, safra kesesi olmadığı zaman doğrudan ince bağırsağa yollanır. Sözgelimi safra kesesi alındıktan sonra da safra salgısının tamamı ana safra kanalı aracılığı ile bağırsağa iletilebilmektedir.

Safra Kesesi Olmazsa Vücut Nasıl Çalışır?

Bu sebeple safra kesesi alındıktan sonra da kişi yaşantısını sürdürebilir; zira safra kesesi hayati bir organ değildir ve yokluğunda vücut işleyişinde yaşamsal bir eksiklik olmaz.

Safra kesesi olmazsa ne olur sorusunun cevabı safra kesesi alınmış hastalar için bir tehlike oluşturmaz.