Safra Kesesi Nedir?

tarafından
531
Safra Kesesi Nedir?

Vücuttaki her organın belli başlı vazifeleri var ve bu çok kutsal bir görev. Her organın vazifesi, vücut devamlılığını ve canlılığı sağlamaktır. İç organlardan birisi olan safra kesesi de, safra ya da diğer adıyla öd üretimiyle vazifelendirilmiş bir organdır.

Peki bu salgı, yani safra nedir ve ne işe yarar? Safra en kısa tanımlamasıyla karaciğer salgısıdır. Pankreas salgısındaki lipaz enzimi ile birlikte yağların sindirilmesini sağlar. Safra kesesi adı verilen küçük bir haznede birikir ve bağırsağa akar. Safra kesesi karaciğerin salgıladığı safranın toplandığı, karaciğerin alt kısmına yapışık, torbaya benzeyen bir organdır.

Safra kesesinin  elbetteki yaşamsal bir değeri var. O zaman safra kesesine daha yakından bakalım ve işlevlerini yeniden hatırlayalım.

[reklam id=1]

Safra Kesesinin Görevi

Safra sıvısı karaciğerdeyken açık sarı renktedir, kıvamı akışkandır ve tadı oldukça acıdır. Başlıca vazifesi karaciğer tarafından üretilen safranın bir kısmını emerek depolamak, yoğun hale getirmek ve sindirim esnasında yeniden bağırsağa salgılamaktır. Yani safra kesesinin görevi özetle bağırsakların çalışmasına yardımcı olmaktır. Hazmın gerçekleşmesinde safra kesesinin önemi çok büyüktür.

Hazım vücut için son derece önemli ve değerli bir fonksiyondur ve bunu sağlayan organ büyük ölçüde karaciğer, geçişi sağlayansa safra kesesidir. Vücuda besin girişi olduğunda, safra kesesi karaciğerden gelen ve işlediği safra sıvısını kasılarak on iki parmak bağırsağına gönderir ve böylelikle hazım işlemi tamamlanmış olur. Safra kesesi tek başına hayati bir organ olmasa da vücut sisteminin bir parçasıdır ve oldukça önemlidir.

Safra Kesesinin Görevi

Safra, yağları çok sayıda küçük zerreciğe ayırır ve yağda çözünen vitaminlerin  emilimine yardımcı olur. Kandaki bazı atıkların da dışarı atılmasına yardımcı olur.

Safra kesesi düzenli ve yeterli oranda çalıştığında, karaciğerin işlevi tam anlamıyla yerine getirilmiş olur. Safra kesesinin görevleri ana hatlarıyla böyledir.  

Safra Kesesi Olmazsa Ne Olur?

Peki safra kesesi olmazsa ne olur, safra kesesi alınırsa vücut işlevlerinde bir eksiklik görülür mü? Bu da hayli merak edilen bir husus.

Safra Kesesi Olmazsa Ne Olur?

Safra kesesi alındığında kişi yine normal yaşantısını sürdürür, safra kesesinin olmayışı farklı bir beslenme programı gerektirmez. Safra kesesi alındığında karaciğerin yaptığı safra, safra kesesinde toplanamayacağı için doğrudan bağırsağa akar ve bu bazı kişilerde ishale sebep olabilir. Ama bu durumda ilaçlarla ve beslenme perhizleriyle düzeltilebilir.