Safra Kesesi Nerede?

tarafından
729
Safra Kesesi Nerede?

Safra kesesi der dururuz ama bu organla başımız derde girmedikçe ne yapar, ne eder, nerede durur pek bilmeyiz. Geçekten de safra kesesi vücudun neresinde bulunur? Safra kesesi sağda mı solda mı konumlanmıştır. Bazen kalakalırız.

Gerçekten de safra kesesi vücudun hangi tarafındadır? Aslında bu soruya hemen cevap verememek, safra kesesi problemi yaşamamış olduğunuzu da kanıtlar; zira içinde taş oluşumu olduğunda verdiği sıkıntı ve ıstırap kötüdür.

Safra kesesi karaciğerin sağ alt tarafında yer alan ve şeklen ufak bir armudu andıran organdır. Karaciğerden gelen safrayı depolayıp yoğunlaştırmakla ve vücuda besin girişi olduğunda on iki parmak bağırsağına sindirim için lüzumlu olan safrayı yollamakla vazifelendirilmiştir.

[reklam id=1]

Yemek yenildiğinde safra kesesi kasılır ve yoğunlaştırışmış safrayı ince bağırsağa akıtır ki sindirim mükemmel bir şekilde gerçekleşsin.

Karın içinde karaciğerin sağ alt kısmına yapışık olarak duran safra kesesi ortalama 10×3 cm. ölçülerinde bir organdır.

Safra Kesesi Nerede Ağrı Yapar?

Safra kesesinde oluşan taş yahut buna benzer problemler ağrı olarak sinyal verebilir. Özellikle yağlı gıdaların tüketimi esnasında safra kesesinin bulunduğu karnın sağ üst kısmında şiddetli ve aniler belirir.

Safra Kesesi Nerede Ağrı Yapar?

Safra kesesi ağrısı, organın bulunduğu alanla sınırlı kalmaz, göğüs bölgesine, mideye, omuzlara, kürek kemiklerinin arasına hatta kollara bile yayılabilir. Tam da bu yüzden çoğu kişi bunu kalp krizi ile karıştırabilmektedir. Safra kesesi vücudun hangi tarafında ağrı yapar denildiğinde böyle geniş bir alandan söz edebiliriz.