Safra Kesesi Polip

tarafından
1057
Safra Kesesi Polip

Safra kesesi polip, vazifesi karaciğerin ürettiği safrayı depolayarak sindirim anında ince bağırsağa boşaltmak ve bu sayede sindirime destek sağlamak olan safra kesesi, bazı durumlarda ve bazı olumsuzluklarla yüz yüze gelebilmektedir. Bunlardan birisi de safra kesesi polipleridir.

Polip nedir, safra kesesinde polip neden oluşur soruları, safra kesesi hastalarının en çok merak ettiği ve endişe verici sorulardandır. Safra kesesi poliplerini safra kesesinde oluşan iyi huylu tümörler olarak tanımlayabiliriz. Karaciğerin sağ alt tarafında konumlanmış armut şeklinde küçük bir organ olan safra kesesinin içinde bulunan safra salgısındaki kimyasal farklılıklar ve miktarındaki fazlalıklar safra kesesi düzenini bozar.

İşte safra kesesinde oluşan polipler de safra kesesinin işleyiş düzenini bozar ve bu polipler varlıklarından emin olunduktan, yani hekim tarafından teşhis edildikten sonra dikkat ve titizlikle takip edilmesi gereken oluşumlardır. Polipler vücutta beliren bazı şikayetler üzerine karın ultrasonografisi yahut genel sağlık taraması esnasında tespit edilirler. Laparoskopik cerrahi yöntemi sırasında yapılan patolojik tetkiklerde safra polipleri saptanır.

[reklam id=1]

Hepatit B hastalığı, 60 yaş üstünde olmak, safra taşlarının varlığı, poliplerin çapının 6 mm’den fazla olması gibi faktörler, safra poliplerinde risk faktörleri olarak sayılabilir.

Safra kesesi polipleri iltihaba yol açabilirler ama çoğunlukla sessizce ilerler ve belirti vermezler. Safra kesesi poliplerinde en riskli durum kanserleşme risklerinin oluşudur.

Safra kesesinde oluşan polipler, kötü huylu da iyi huylu da olabilmektedir. Ama iyi huylu olanlarına daha sık rastlanılmaktadır. Kolesterol, lipom, papiller, heterotrofik, epitelyal, adenomatöz iyi huylu polipler arasında sayılabilir. En sık rastlanılanı kolesterol polipleridir ve safra kesesinde oluşan poliplerin %60’ını kapsar. Adından da anlaşılacağı üzere kolesterol birikimi yüzünden oluşurlar; pankreatit ve safra yollarında tıkanıklığa sebep olabilirler.

Safra Kesesi Polip 1

Adenomlar ise poliplerin hemen hemen %25’lik kısmını oluşturur. Diğer kısım polipler ise iltihabi polipler ve safra kesesi kanserleri olarak gösterilebilir.

Safra kesesinde polip olan hastalar en çok safra kesesi polipleri küçülür mü hususunu da sorgular durur. Safra kesesi poliplerinin yağlı gıdaların sık ve çok tüketimi sebebiyle büyüdüğü gözlemlenmiştir. Bu sebeple safra kesesi polipi olan hastalara yağdan fakir beslenmeleri salık verilir. Yağlı, kremalı ve kızartma türü yemeklerden kaçınmak, bakliyat ve sebze meyve ağırlıklı beslenmek gerekir.

Safra kesesi polipleri ne kadar zamanda büyür sorusuna yanıt ise her hastanın kendi genetik haritası, metabolik yapısı ve bünyesel özellikleridir. Hekim gözetiminde olan ve erken teşhis edilmiş poliplerin büyümesine olanak tanınmaz.

Safra Kesesi Polip 2

Safra Kesesi Polip Bitkisel Tedavisi

Safra kesesinde oluşmuş poliplerin bitkisel tedavisi hayli merak edilir. Ama böyle bir durumda bitkisel tedaviden ziyade tıbbi tedaviye ağırlık vermek ve hekimin belirleyeceği tedavi sürecine uymak gerekir. Bitkisel tedavi neticesi yavaş ilerleyeceğinden ve boyutu 20 mm’nin üzerine çıkmış poliplerin kanserleşme olasılığı yüksek olduğundan bitkisel tedaviden medet ummak hastalığın seyri açısından güven verici olmayacaktır. Ama bu süreçte doğru bir beslenme programı uygulamak ve yağsız gıdalarla beslenmek oldukça önemlidir.

Safra kesesi polipleri ağrıya sebebiyet verir  ve başka sorunlara da yol açarsa, polipin boyutu tehlike arz edecek boyuta gelmemiş olsa bile cerrahi müdahale yapılacaktır. Böyle durumlarda laparoskopik yöntemle safra kesesi çıkarılır.

Safra Kesesi Polip Bitkisel Tedavisi

Safra kesesi ilaç tedavisi hekimin gerek gördüğü durumlarda ve yine hekimin uygun göreceği ilaçlarla yapılacaktır.

Safra Kesesinde Polip Zararları

Safra kesesi polipleri çoğunlukla belirti vermezler ve büyük şikayetlere sebep olmazlar. Bulantı, kusma, ağrı, sarılık gibi belirtiler verebilmektedir ama bıktırıcı ve sıkıntı verici belirtilerle ortaya çıkmaz çoğu kez de tesadüfen teşhis edilirler.

Polipler 20 mm’nin üzerinde büyüme yaptığında kanserleşme riski taşıdığından, hekim tarafından alınır hatta safra kesesi tümden alınarak risk ortadan kaldırılmış olur. Düzenli kontrol gerektiren ameliyat süreci sonrasında da polip oluşumu gözlem altında tutularak yeniş bir risk önlenilmeye çalışılır.