Sağlıklı Beslenme Püf Noktaları

tarafından
2339
Sağlıklı Beslenme Püf Noktaları

Sağlıklı Beslenme Püf Noktaları

Sağlıklı beslenme ile ilgili çok çeşitli hurafeler dolaşmakla birlikte pek çok bilimsel veri olmasına karşın toplumun büyük kesimi bunlara kulak asmamakta. Oysa bilimsel yaklaşımların benimsenmesi büyük öncem arz etmektedir. Sağlıklı beslenme çok veya az yemek değil, dengeli ve doğru beslenmekle ilgilidir.


Spor ve beslenmenin direkt olarak bir ilişkisi vardır zira spor yapan kişiler yeterli karbonhidratlarla birlikte alınacak diğer besinleri doğru miktarlarda alabilirler. Dolayısıyla Sağlıklı Beslenme ve Spor İlişkisi doğrudan ve nettir. Pekiyi sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır ve sağlıklı beslenme programı nasıl olmalıdır.

Sağlıklı Beslenme Nedir

Sağlıklı beslenme, yeterli ve dengeli beslenme olarak kısaca tanımlanabilir, ancak elbette bu kadar değildir. Zira sağlıklı beslenme kriteri sadece nicelik değil, aynı zamanda niteliktir de. Örneğin günde 15 ekmek yemeniz sizi hayatta tutar, ancak sağlıklı beslenmeye yakın bile değildir. Zira günlük tüketmeniz gereken hemen hiçbir şey ekmeğin içerisinde bulunmamaktadır. Daha çeşitli ve vitamin, mineral dengesi olan bir sağlıklı beslenme programı geliştirmelisiniz.

[reklam id=1]

Sağlıklı Beslenme İçin Atılacak Adımlar

 1. Besin olan hiçbir şey zararlı değildir, ama doğru miktarlarda tüketildiği sürece.
  Yani ne yerseniz yiyin, abartmadan normal porsiyonlarda tüketmeye dikkat edin. Her gıdanın içerisinde mutlaka vücudun ihtiyaç duyacağı besin öğeleri vardır.Ancak en besleyici gıda bile fazla tüketildiğinde zararlıdır.
 2. Vitamin ve Minerallere dikkat
  Günlük almanız gereken vitamin ve minealler içeren besinler tüketmelisiniz. Bu noktada bazı vitamin ve mineral deposu gıdaları, sevmeseniz bile tüketmeniz gerekir.
 3. Yağlar kötü değildir.
  Yıllardır yağın ne kadar kötü anlatıldı durdu. Ancak vücudun yağa ihtiyaç duyduğu da bir gerçek. Örneğin tereyağında bulunan çok faydalı yağ asitleri vücudumuz için hayati öneme sahip.
 4. Üç beyazdan sakının
  Şeker, Beyaz un ve Tuz sağlıklı beslenmeye ciddi zarar veren unsurlardır. Vücudun bu 3 öğeye hiç ihtiyacı yoktur.
 5. Yakacağınız kadar yiyin
  Günlük harcadığınız kalori miktarını aşağı yukarı hesaplayabilirisiniz. Gıda tüketirken bu miktarın ötesine geçmeyin. Geçerseniz geçtiğiniz kadar spor yapın
 6. Protein yaşam kaynağıdır.
  Günlük protein tüketin. Et, balık ve yeşil yapraklı bitkileri bolca tüketin. Ayrıca süt ve süt ürünler ve yumurta günlük zaruri gıdalardan olmalıdır.

Saglikli Beslenme Puf Noktalari

Sağlıklı Beslenmek İçin Günlük Kaç Kalori Tüketilmelidir

Durağan yaşam tarzı yaşayan, yetişkin bir erkek için günlük ortalama harcanan kalori 2300-2500 kolari arasında, aynı tempodaki kadın için ise, 1800 – 1900 kalori arasındadır. Kilo vermek için bu değerlerin 100-200 kalori altında tüketmek doğrudur. Ancak kilomuzu koruyup sağlıklı bir bedene sahip olmak için bu değerlerin en fazla 100 üstünde veya altında olabiliriz. Spor ve beslenme ilişkisi bu noktada ortaya çıkar, beden eğitiminin ötesinde yapılacak spor, yağ yakmak için yapılır ve fazla besin tükettiğimizde faydalanmamız gerekir.

Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Sağlıklı beslenme, vücudun yaşamsal fonksiyonlarının sürekliliği için gereklidir. Vücut beslenmeden hayatta kalamaz. Veya ilerleyen zaman diliminde ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır. Bunun önüne geçmek için vücut fonksiyonlarını besleyen unsurların düzenli ve devamlı alınması, kilo alınmaması ve metabolizmanın düzgün işler vaziyette tutulması şarttır.Saglikli Beslenmenin önemi