Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nedir?

tarafından
260
Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nedir?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ile şok diyetle hızlı kilo verme arasında çok büyük farklar vardır.

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nedir? 1

Sağlıklı kilo Vermek

Sağlıklı kilo vermemizin en önemli yolu beslenme alışkanlıklarımızı düzenleyip, kalorisi düşük olan ve besleyici özelliği bulunan yiyecekleri tercih etmektir. Öncelikle fast-food diye adlandırılan hazır yemeklerden uzak durmalıyız. Bu besinler hem sağlıksız besinler içermekte hem de yağ oranı çok yüksek bir yiyecektir.

Zaten bol kalorili ve yakması zor olan besinleri hayatımızdan çıkartırsak sağlıklı bir şekilde kilolardan kurtulabiliriz. Şekerli içeceklerden uzak durmalıyız. Adeta bağımlılık yaratan şekerin bel bölgelerinin yağlanmasının sorumlusu olduğunu artık bilinmektedir.

[reklam id=1]

Yapılan araştırmalar aşırı şeker tüketiminin ” leptin ” adı verilen bir hormonu salgıladığını ortaya koymaktadır. Bu hormonun şeker tükettikçe tok olmadığımızı iletiyor. Yani şeker tükettikçe daha geç doyuyoruz ve kilo almamız hızlanıyor.

Fiziksel Aktivite Şart

Vücudumuzun daha hızlı kalori yakması için 15 dk. yürüyüş yapmak, evde karın ve bel bölgesini çalıştıran antrenman yapmak veya yatmadan önce yine ayak, bel ve karın bölgesini çalıştırmak daha hızlı kalori yakmamıza yardımcı olur.

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nedir? 2

Fakat koşmak ve antrenman yapmak tek başına kilo vermeye yardımcı olmaz. Saatlerce koşup antrenman yapmak daha fazla kalori yakmaya yardımcı ve üstüne üstlük sizin kalp krizi veya kas spazmı geçirmenize neden olabilir. Bu yüzden kararında antrenman ve koşu yapmak kilo vermek için idealdir.

Uyku düzeni oluşturulmalı

Fazla yatmak uyanık iken metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Az uyku ise gün içerisinde enerji eksikliğine neden olduğundan daha fazla kalori almamıza sebep olmaktadır. Bu yüzden ne çok fazla yatmalıyız, ne de az uyumalıyız. 7 ile 11 saat uyumak ideal uyku düzenidir. Bu uyku düzenine uyulursa kilo vermek hızlanır.