Sahurda Tüketilmesi Gereken Mide Dostu Besinler

tarafından
518
Sahurda Tüketilmesi Gereken Mide Dostu Besinler

On bir ayın sultanı ramazanın gelmesiyle birlikte sahurda ne yemeliyiz, ne yersek orucumuzu daha rahat tutarız gibi birçok soru aklımızı kurcalıyor. Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi sebebiyle uzun süre oruç tutuyoruz. Bu süreyi rahat bir şekilde geçirebilmek için de sahurda tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekiyor.

Sahurda Tüketilmesi Gereken Mide Dostu Besinler 3

Özellikle sıcak havalarda susuz bırakmayacak, sindirim sırasında midemizi yormayacak besinleri sahur sofralarımızda bulundurmalıyız. Ağızda kuruluk ve susuzluk hissi oluşturacak, gün boyu midede yanma hissi bırakacak besinlerden ise kesinlikle uzak durmalıyız. Peki sahurda tüketilmesi gereken mide dostu besinler nelerdir?

[reklam id=1]

Sindirim Sırasında Vücuda Su Veren Sebzeler

Bazı besinler sindirim sırasında vücuttaki suyu emerken bazı besinler ise sindirim esnasında vücuda su verirler. Su veren besinler oruçlu olduğumuz gün içerisinde susuzluğumuzu en alt seviyeye çekecektir. Bu besinlerin başında; marul, kıvırcık ve göbek salata geliyor.

Bu yeşil sebzelere sahur sofranızda mutlaka yer vermelisiniz. Bunların yanı sıra havuç, semizotu gibi sebzeler de sizi gün boyu zinde tutacak mide dostu besinlerdendir. Marul, kıvırcık ve havucu direkt olarak tüketebilirsiniz. Semizotunu ise yoğurtlu salata şeklinde hem sağlıklı hem de lezzetli bir besin olarak tüketebilirsiniz.

Sahurda Tüketilmesi Gereken Mide Dostu Besinler 2

Yumurta

Yumurta tokluk hissi veren en önemli besinler arasında gelir. Ramazan ayında da sahur sofralarının vazgeçilmez ögesidir. Ancak çoğunlukla haşlama olarak tüketilen yumurtanın sahurda terayağında pişirilmiş olması daha faydalı olacaktır.

Haşlama yumurta midede yanma hissi verecek aynı zamanda da sindirimi sırasında vücuttan su çekecektir. Bunu engellemek için doğal tereyağında pişirilmiş yumurta daha doğru bir tercih olacak. Böylece yumurtanın vermiş olduğu tokluk hissini midenizi yormadan alacaksınız.

Sağlıklı Kuruyemişler

Ceviz, badem, fındık, fıstık bu kuruyemişlerin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Oruç tutarken de bu yemişlerin faydalarından nasiplenmeliyiz. Özellikle suda bekletilip tüketildiklerinde tokluk hissi verecek olan mide dostu yemişleri sahur sofralarımızda mutlaka bulundurmalıyız.

Sahurda Tüketilmesi Gereken Mide Dostu Besinler 1

Tüm bunların yanı sıra yeşil zeytin, domates, tarhana çorbası, tereyağında menemen de sahurda tüketilmesi gereken mide dostu besinlerdir. Bu besinleri tüketerek daha rahat bir ramazan ayı geçirebilirsiniz. Alışılagelmiş sofra düzeninden farklı olması sebebiyle bu yiyecekler tokluk hissi vermeyecekmiş gibi gözükebilir.

Ancak sadece nefsimizi doyurmak için yediğimiz ve kısa süreli tokluk hissi veren, sindirim sırasında içtiğimiz sudan çok daha fazlasını vücudumuzdan alan besinlerle karşılaştırıldığında listedeki besinleri tüketerek tuttuğunuz oruçların daha rahat geçtiğini göreceksiniz.