Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

tarafından
3943
Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Dikkatsizce ortalığa bırakılan sakızlar, hele bir de hava sıcaksa iyice yumuşayarak gelir üzerinize, kıyafetlerinize, masa örtülerinize, koltuklarınıza yapışır. Hemen farkına varmazsanız kumaşın üzerinde kurur ve size leke olarak geri döner.

Sakız lekesi de diğer tüm lekeler gibi anında müdahale ister. Sakızı ne kadar çabuk çıkarırsanız leke de o oranda kolay çıkar.

Sakız lekesi en kolay nasıl çıkar? Sakız lekesi nasıl temizlenir? sorularının daha detaylı cevapları için yazımıza bir göz gezdirin dilerseniz.

Koltuktaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Koltuğa yapışan sakız lekesini çıkarmak için de buzdan faydalanabilirsiniz. Bir parça buzu kurumuş sakızın üzerinde tutarak sakızın iyice sertleşip çatlamasını sağlayın ve küt uçlu bir cisimle kurumuş sakızı yavaşça döşemeden kazıyın.

Kumaştan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

  • Sakızı kumaştan parmağınızla hafifçe çıkarın. Çıkarabildiğiniz kadarını çıkarın. Çıkaramadığınız kısımlar için zorlamada bulunmayın ki kumaş zedelenmesin.
    Daha sonra giysi yahut kumaşı, sakızlı kısım yukarı gelecek şekilde temiz bir poşet içine koyup, sakız tamamen donuncaya kadar 1 saat dondurucuda bekletin.
    Giysiyi dondurucudan çıkarın ve giysiye yapışmış sakızı, küt ağızlı bir bıçak veya banka kartı benzeri sert ve ince kenarlı bir malzemeyle yavaşça kazıyın. Donmuş sakız çatlayacak ve parçalanacaktır.
  • Sakızı kumaştan büyük ölçüde bu şekilde söktükten sonra, kumaşta kalan kalıntıları yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla temizleyin.

Sakız-Lekesi-Nasıl-Çıkar2
Giysi yahut kumaşı çamaşır makinesinde uygun programda yıkadıktan sonra asarak kurutun. Kurutucuya atmayın.
Giysi yahut kumaş kuruyunca ütüleyin. Ütüleme işlemiyle de, sakızı çıkarmaya çalışırken hafif de olsa örselenen elyafların eski haline dönmesini sağlamış olursunuz.

[reklam id=1]

Kurumuş Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Sakızlar kauçuk ve yumuşak sentetik malzemeden üretildiği için, ısınınca hemen yumuşayan ve donduğunda sertleşen yapıdadır.  Bu sebeple eğer kumaş üzerine yapışmış sakızı henüz yumuşakken çıkarmaya çalışmak, kumaşın diğer bölümlerine de yapışmasına sebep olacaktır. Bu sebeple sakızı yumuşak haldeyken çıkarma hatasına düşmeyin ve kuruması için bir müddet bekleyin. Kuruyan sakızı, üzerine buz koyarak çatlatıp kumaştan yavaşça kazıyabilirsiniz.

Sakız-Lekesi-Nasıl-Çıkar1

Şekerli sakızların oluşturduğu lekeleri çıkarmak, şekersiz sakızların oluşturduğu lekeleri çıkarmaktan daha zordur.

Giysideki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Kumaş ve giysiler üzerindeki sakızı buzla dondurup kazıdıktan sonra, altta kalan lekeyi çıkarmak için bir işlem daha yapmanız gerekebilir. Kumaş üzerinde kalan lekeli kısmı sirkeye batırıp, ovarak temizlemeye çalışın. Sirke yerine yumurta akı da kullanabilirsiniz. Ovma işleminden sonra eczaneden temin edeceğiniz karbon tetraklorür ile bölgeyi silin. Sakız lekesinin çıktığını göreceksiniz.