Salamura Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

tarafından
533
Salamura Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Zeytin ağacı her şeyi ile çok değerli ve çok faydalı bir ağaçtır. Sıtma hastalığının tedavi edilmesinde zeytin yaprağı çok etkili olmaktadır. Zeytinde, zeytinyağı da aynı yaprağı kadar şifa kaynağı olmaktadır. Bu nedenle ülkemizde bol bol tüketilmektedir.

Çok verimli zeytin bahçelerinin bulunması sayesinde zeytinde bol bulunmaktadır. Kalp sağlığından tutunda kilo vermeye kadar zeytinin faydaları bulunmaktadır. Bu kadar faydalı olan zeytini özellikle kahvaltılarda tüketmek çok önemlidir. Evlerde de salamura zeytin yapımı konusunda bayanlar çok beceriklidir.

Salamura Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? 2

Yeşil zeytin nasıl kurulur hemen hemen her kadın bilgi sahibidir. Ayrıca bilmeyenler içinde internette yeşil zeytin nasıl yapılır videolu olarak anlatımlar ve tarifler bulunmaktadır. Bu sayede herkes yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır öğrenebilmektedir.

İster çizik zeytin nasıl yapılır isterseniz de her türlü zeytin nasıl yapılır öğrenmek mümkündür. Hazır olan zeytinlerde kimyasal maddelerin kullanılması sebebi ile evde kendinizin yapacak olduğunuz salamura zeytinler çok daha sağlıklı olmaktadır.

[reklam id=1]

Salamura Yeşil Zeytin İçin Gereken Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı ile kaya tuzu
  • 2 yemek kaşığı ile tuz
  • 1 kg yeşil taze zeytin
  • pet şişe

Salamura Yeşil Zeytin Yapımı

  1. Sofraların baş tacı olan zeytin taze olarak kopartıldıktan sonra salamura yapılarak tatlandırılmak için öncelikle yıkandıktan sonra çizilir. İsteyen çizerek ya da ezerek farklı şekillerde tatlandırma yöntemlerini tercih edebilmektedir.
  2. Çizilen zeytinleri pet şişeye doldurun üzerine ağzına kadar su ekleyin ve haftada bir suyunu değiştirin.
  3. 2. haftanın sonunda zeytinin acısının olup olmadığını kontrol edin ve tatlandırma işlemine geçin.
  4. 1 yemek kaşığı limon tuzu ve 4 yemek kaşığı kaya tuzu ile 1 kg yeşil zeytini tatlandırabilirsiniz. Tüm malzemeyi pet şişe içerisine yerleştirin ve 1 lt suyu da ilave edin.
  5. Bu şekilde tatlandıracağınız zeytin sofralarınızın şenlenmesinde etkili olacaktır.