Sedef Hastalığı Belirtileri

tarafından
2152
Sedef Hastalığı Belirtileri

Sedef Hastalığı Belirtileri
Vücudumuzun tamamını kaplayan derimiz çok büyük bir alan teşkil ettiği için hastalıkların çoğunluğu da bu bölgelerde ortaya çıkar.Bu nedenle cilt hastalıkları sık rastlanan rahatsızlıklardan. Sedef hastalığı, dermatoloji bilim dalını en çok uğraştıran hastalıklardan biridir. Nedeni henüz tam olarak açıklanmamış olsa da, yakın zamana kadar sinirsel durumun tetiklediği hastalıklar arasında tutuluyordu.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı vücudun her yerinde görülebilen küçük toplu iğne başından büyük plaklara, 3-5 cm boyutlarındaki lezyonlara verilen isimdir.Sedef hastalığı başlangıcında görülen bu küçük plaklar hastalığın ileriki aşamalarında bütün vücudu kaplayabilen bir hastalığa dönüşebilir.Hastalık halk arasında balık ya da timsah pullanması olarak da anılıyor. Toplumun ortalama yüzde 2’sinde görülür. Bu durum hastalığın ne kadar sık görüldüğünü ortaya koyuyor. Genç yaşta ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Ailede bu hastalığın olması, sedef hastası olma eğilimini arttırır. Ayrıca sedef, mikropların neden olmadığı bir hastalık olduğundan, bulaşıcı değildir.

[reklam id=1]

Sedef Hastalığı Belirtileri

Sedef hastalığı başlangıcı olarak kanda bulunan akyuvarlardaki bir anormalliğin bu hastalığı tetiklediğine ve hastalığın gelişimine sebep olduğu konusunda araştırmalar bu sonuca işaret etmektedir. Sedef hastalığı başlangıcı kırmızı bir zemin üzerinde sedef rengi-sedef beyazı kabuklarla kendini gösteriyor.Hastalığa sedef isminin verilmesi de buradan geliyor.Vücudun birçok yerinde görülebilen bir cilt hastalığı olarak karşımıza çıkıyor.En sık görüldüğü yerler; dirsekler, dizler ve saçlı deri kısımları.Avuç içi ve ayak tabanlarında da görülebiliyor.İç organlara sirayet etmiyor fakat küçük eklemlere yayılabiliyor.Örneğin el ve ayak parmak eklemleri.Bu kısımlarda görülen sedef hastalığı şiddetli ağrılara sebep oluyor.Tırnaklarda ise küçük ülserlerle kendini gösteriyor.Bu hastalık iyileşme ve tekrarlamayla ömür boyu sürebilen bir cilt hastalığıdır. Sedef hastalığının nedenlerinden biri genetik bir hastalık olma özelliği taşıması. Sedef özellikle 20-40 yaş gurubunda daha sık görülür.Ailesel özelliği olan bu hastalığın ebeveynlerde olması çocuklarında görülme ihtimalini artırır.

Sedef-Hastalığı-Belirtileri1

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Sedef hastalığı nedenleri  tam olarak açıklanamamış olsa da ilk başlarda sinirsel bir hastalık olduğu biliniyordu.Daha sonra yapılan araştırmalar sonucunda daha çok bağışıklık sistemi ile ilgili olduğu anlaşıldı.Vücudun direnç sisteminde oluşan bir rahatsızlık sonucu direnci düşüren herhangi bir hastalık sedef hastalığına neden olabiliyor.Bağışıklık sisteminin direnci kırıldığında sedef hastalığının belirtileri ortaya çıkıyor.Bunu önlemek için bağışıklık sistemine yönelik tedaviler geliştiriliyor.Sedef hastalığı genellikle her yaşta görülmekle birlikte daha çok yetişkinlerde meydana geliyor.Sedef hastalığının nedenleri olarak başlıca etmenler stres ve sinirsel bozukluklar olarak gösteriliyor.