Şehriye Çorbası Tarifi

tarafından
246
Şehriye Çorbası Tarifi

Çorba yemek öncesinde tercih edilerek sindirimi kolay hale getirmektedir. Farklı çorba seçeneği ile damak zevkine göre yapılan çorbalar yemeğin daha keyifli geçmesine yardımcı olur. Şehriye çorbası farklı şehriyeler ile yapılarak sofralarda yer almaktadır.

Çorbanın yanında sunulan kıtır ekmekler lezzetini arttırarak besleyici bir öğün olabilir. Şehriye çorbası için tel şehriye ya da arpa şehriye tercih edilebilir. Bir makarna türü olan şehriyeler çorbanın lezzetini artırır. Tavuk suyu veya et suyu ile de pişirilerek daha sağlıklı bir çorba yapılabilir. Çorbanın içerisine damak zevkine göre pul biber ya da kara biber ilave edilebilir.

Hasta çorbası olarak sıkça tercih edilen çorbalardan biri olan şehriye çorbası kıtır ekmek ya da tırnak pide ile ikram edilebilir. Şehriye çorbasının daha lezzetli olması için tercih edilen et suyu ya da tavuk suyu yanında ayrıca küçük et parçaları da çorbaya dahil edilebilir.

Şehriye Çorbası Malzemeleri

 •  1 kahve fincanı tel şehriye
 •  1 yemek kaşığı tereyağ
 •  4 su bardağı su
 •  1 yemek kaşığı un
 •  1 yemek kaşığı salça

[reklam id=1]

Şehriye Çorbası Yapılışı

 1. Tereyağ çorba tenceresine alınarak eritilir.
 2. Eriyen tereyağ içine un ilave edilerek hafif kokusu çıkana kadar kavrulur.
 3. Kavrulan un üzerine şehriye ilave edilir.
 4. Şehriyeler de hafif rengi döndükten sonra salça eklenir. Salçanın yanmaması için kısık ateşte kavrulmaya devam edilir.
 5. Ardından karışıma soğuk su eklenerek kaynamaya bırakılır. Topak topak bir görüntü olmaması için çorba kaynayana kadar karıştırılır.
 6. Kaynayan çorba şehriyeler iyice pişene kadar ocakta kısık ateşte pişirilir.
 7. Pişen şehriye çorbası çorba kasesine alınarak servis edilir. Dileyen limon suyu tercih ederek tüketebilir.