Şeker Hastalığı Ameliyat İle Tedavi Edilir mi?

tarafından
337
Şeker Hastalığı Ameliyat İle Tedavi Edilir mi?

Diyabet yani halk arasındaki tabiri ile Şeker Hastalığının son zamanlarda ameliyatları popüler olsa da, aslında tıpta mideye uygulanan mide ameliyatları sonrası şeker hastalığındaki düzelme ilişkisi, 20. yüzyılın ortalarında dile getirilmeye ve uygulanmak istenmeye fiili olarak başlanmıştır.

1955 yılında mide cerrahisi buluşu sonrası şeker hastalığı klinik durumlarında ciddi derecede düzelme ve ilaç kullanma ihtiyacında oldukça büyük sayılabilecek bir derecede gerileme olduğu tüm tıp dünyasına bildirilmiş ve bunu çeşitli yayınlar da bire bir takip etmiştir. 2007 yılında Diyabet Cerrahisi Buluşması yapılmıştır ve orada çeşitli Cerrahi tedavilerin şeker hastalığı tedavisindeki önemli ve bir o kadar da kritik olan yeri vurgulanmıştır.

Bir çok uluslararası Endokrin ve Cerrahi konuda işleyiş gösteren derneklerinin katılımcılarının oluşturduğu bu önemli toplantının ikincisinin sonuç bildirgesinde; Metabolik cerrahinin erişkin tip, yani Tip-II şeker hastalığı olan ve seçilmiş kriterlere uyan hastalarda büyük bir ölçüde düzelme sağladığı kabul edilmiştir ve tüm dünyaya duyurulmuştur.

[reklam id=1]

Hangi Tür Ameliyatlar Kullanılıyor?

Tek bir ameliyat tipi bu hastalığa sahip olan ve kutulmak isteyen her hasta için uygun olmamaktadır. Bu denli önemli bir konuda kendini herkese ispat etmiş olan bir kaç ameliyat tekniği vardır. En sık ve olumlu olarak uygulananları; gastrik bypass, biliopankreatik diversiyon, sleeve gastrektomi (tüp mide), gastrik band (kelepçe), ileal transpozisyon, sleeve gastrektomi with transit bipartition ile sleeve gasterktomi olarak sayılabilir.

Şeker Hastalığı Ameliyat İle Tedavi Edilir mi?

Birbirleri üzerinde bir çok avantajları ve olan bu çeşitli yöntemler en çok olumlu sonuç elde edilen yöntemlerdir. Şeker hastalığını kontrol etme gücü ile emilim bozukluğu gücü arasında olumlu bir denge oluşturmak ve hasta için olabildiğince en uygun olanını sunmak büyük bir önem arz etmektedir.

Nasıl Uygulamalar Kullanılıyor?

Tıpçıların cerrahi ile amaçladığımız şey tam olarak; gıdaları emilmeden hemen önce bağırsağın alt kısımlarına ulaştırarak burayı uyarması ve insülin duyarlılığını arttıran hatta üst seviyeye çıkaran hormonların salınımını artırmasını sağlamak olmaktadır. Bu işlemi de bağırsakların hemen üst ile alt kısımları arasında ‘bypass’ dediğimiz yer değiştirme ve yön değiştirme ile sağlamaktadırlar.

Şeker Hastalığı Ameliyat İle Tedavi Edilir mi? 2

Özeti aslında tam olarak bundan ibarettir. Etki mekanizmaları ile ilgili araştırmalar halen tam teşkilatlı ve kapsamlı bir biçimde devam etmektedir. Ameliyatlar aşağı yukarı yani ortalama bir ile bir buçuk saat arası sürmektedir. Tüm ameliyatlar tamamen kapalı (laparoskopik) olarak yapılmaktadır. Ameliyattan sonra ise 2. ya da 3. gün beslenmeye başlanmakta ve 4. gün civarı taburcu edilmektedirler. Tabi ki bu hastanın kendisine de bağlı bir durumdur.