Şeker Hastalığı Belirtileri

tarafından
9243
Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı Belirtileri
Tıp dilinde diabetes mellitus (DM) olarak bilinen şeker hastalığı, kan içerisinde yer alan şekerin insülin yardımı ile hücrelere taşınamaması sebebiyle yüksek seyretmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

Kronik bir rahatsızlık olan şeker hastalığı, kan şekeri değerlerinin sürekli olarak yüksek olması sebebiyle ilerleyen süreçlerde kalp-damar, böbrek ve beyin sağlığını tehdit eder niteliktedir. Damarlardaki şeker sebebiyle felç, kalp krizi riskini ikiye katlayan şeker hastalığı, ayrıca körlük riskini artırması bakımından önemlidir.

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Şeker hastalığı, pankreasın vücut için gerekli insülini hiç bir şekilde üretememesi, yeterli miktarda üretememesi ya da vücudun insüline yeterli tepkiyi verememesine bağlı olarak ortaya çıkar. Kan şekerini dengeleyici bir hormon olan insülin vücutta salgılandığı durumda kan içerisinde dolaşan şekeri vücut hücrelerine taşır ve vücudun gerekli enerjiyi sağlamasına yardımcı olur. İnsülinin salgılanamadığı ya da yetersiz kaldığı durumlarda ise şeker hastalığını ortaya çıkaran sonuçlar söz konusudur.

Şeker Hastalığı Nedir?

Sağlıklı bireylerde besinler, vücudun enerjisini sağlaması için şekere dönüşmek üzere bağırsaklarda parçalanır ve şeker, kan dolaşımına geçerek kan şekerini yükseltir. Buna bağlı olarak pankreas insülini salgılayarak kana geçmesini sağlar. Kan içerisindeki insülin, şekeri vücut hücrelerine taşıyarak kan şekeri seviyesini korur ve vücut için gerekli enerjinin üretilmesine yardımcı olur. Şeker hastalığında ise yeterli insülin hormonunun üretilememesi sebebiyle şekerin kandan hücrelere yeterli bir şekilde taşınamaz ve dolayısıyla kan şekeri değerlerinde bir yükselme söz konusu olur.

seker-hastaligi-belirtileri1

Şeker Hastalığının Nedenleri

Çoğunlukla kalıtımsal olmakla birlikte çevresel faktörlerde şeker hastalığına yol açan etkenler arasındadır. Şeker hastalığının en önemli sebepleri arasında karaciğer hastalıkları gelir. Bunun yanında “kimler şeker hastalığı riski taşırsorusu göz önünde bulundurulduğunda fazla kilolu olanlar, fiziksel olarak fazla aktif olmayanlar, düzensiz yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olanlar, şeker hastalığı riskini taşıyanlar arasındadır.

Şeker hastalığı, ortaya çıkış nedenlerine dayanarak klinik anlamda üç tipte değerlendirilir. İlk iki tip vücudun insülin salgısına ve direncine bağlı olarak değerlendirilirken diğer tip hamilelik döneminde yaşanan probleme bağlı olarak değerlendirilir.

[reklam id=1]

Tip 1 Diyabet: Nedeni bilinmemekle birlikte, genellikle çocuklarda ve genç yetişkinlerde vücudun insülin üretmemesi sebebiyle görülen diyabet formudur.  Şeker hastalarının sadece %10luk kesimi bu tip diyabet grubundadır ve hayatları boyunca insülin almak zorundadırlar.

Tip 2 Diyabet: Vücudun yeteri derecede insülin üretememesi ya da vücut hücrelerinin insüline yeterli tepkiyi göstermemesine bağlı olarak özellikle ilerleyen yaşlarda görülen diyabet türüdür. Daha çok genetik faktörler rol oynasa da bu tip diyabette çevresel faktörlerde etkendir.

Gebelik Diyabeti: Hamilelik döneminde görülen şeker hastalığı türüdür. Hamilelik sürecinde bazı bayanlarda kan şekeri değerlerinde yükselme söz konusu olabilir. Çoğunlukla egzersiz ve diyet ile kontrol altına alınan kan şekeri değerleri, hamilelik sonrası normale döner.

Şeker Hastalığının Belirtileri

Bazı insanlarda fark edilemeyecek derece hafif belirtilere sahip olsa da şeker hastalığının belirtileri genellikle tüm hastalarda benzer özellikleri ortaya koyar. Hastalığın tanısında ilk aşamayı oluşturması bakımından şeker hastalığının belirtileri nelerdir bilmek önemli bir unsurdur. Bu bağlamda sıklıkla görülen şeker hastalığının belirtileri şunlardır:

seker-hastaligi-belirtileri2

  • Sık idrara çıkma
  • Sürekli susuzluk hissi
  • Sürekli açlık hissi
  • Aşırı yorgunluk
  • Bulanık görme
  • Yaralarda ve ya morluklarda geç görülen iyileşmeler
  • Kilo kaybı
  • Ellerde karıncalanma, ağrı ya da uyuşma

Özellikle şeker belirtileri arasında yer alan kilo kaybı daha çok tip1 diyabet hastalarında görülürken, ellerde yaşanan karıncalanma, ağrı ya da uyuşma ise ise tip 2 diyabet rahatsızlıklarında görülen şeker belirtileri arasındadır.

Şeker Hastalığının Tedavisi

Şeker hastalığının tedavisinde genellikle izlenilen yöntem insülin iğnesi ve ya şeker düşürücü hipoglisemi ilaçlarıdır. Özellikle tip 1 diyabet rahatsızlığında insülin tedavisi etkili bir çözüm yolu olarak başvurulurken tip 2 diyabet hastalarında da ilaç kullanımının etkili olmadığı durumlarda insülin iğnesine başvurulabilir. Şeker hastalığında kullanılan ilaçların yanında düzenli bir beslenme ve egzersiz alışkanlığının oluşturulması da önemli bir etkendir. Şeker hastalığına sahip kişilerin şekerli gıdalardan uzak durmakla birlikte ara öğünler ile birlikte tüm öğünleri atlamaması ve her gün yaklaşık olarak aynı zamanları kapsayacak şekilde egzersizler yapması önemlidir.

seker-hastaligi-belirtileri3

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Adeta bir insülin hormonu görevi görerek şekerin, hücrelere taşınarak yakılmasında etkili olan çörekotu, şeker hastalığının tedavisinde kullanılabilecek bitkilerin başında yer alır. Bunun yanında sarımsak, pankreasın insülin salgılamasını artırması bakımından tüketilebilecek önemli besinler arasındadır. Tüm bunların dışında hipoglisemik etkiye sahip olarak kan şekerinin yüksek değerlerini düşürmesi bakımından tedavi amaçlı kullanılabilecek bitkiler arasında soğan, tarçın, acı kabak, fesleğen yer alır.