Selülit Nasıl Geçer

tarafından
4811
Selülit Nasıl Geçer

Selülit kelimesi geçtiğinde kadınlar için akan sular durur. Zayıf, şişman ayırt etmeden pek çok kadını tehdit eden bu cilt altı problemi, abur cubur beslenme tarzı, hareketsiz yaşam ve sigara gibi faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar ve pütür pütür görüntüsüyle moral bozar. Oysa hangi kadın istemez ki pürüzsüz bir cilde sahip olmayı? Selülitten kurtulma yöntemleri, selülit giderici ürünler, selülit çayı ve buna benzer çareler var kuşkusuz. Ama dilerseniz önce selülitin ne olduğuna ve neden oluştuğuna değinelim…

Selülit Nedir?

Selülit, östrojen hormonunun kadınlar için yazdığı kötü bir senaryodur aslında. Deri altında, damardan sızan doku sıvıları ve aşırı yağ birikimi sebebiyle bilhassa bacak, basenler, kalça, dizlerin iç ve yan bölümleri, kollar ve karın bölgesinde, portakal kabuğu görünümüyle oluşan bir dolaşım bozukluğudur.

Selülit probleminin, kilolu olmakla yahut obeziteyle bir ilişkisi yoktur. İdeal kilosunda olan hatta zayıf olan bir kişi de selülit problemi yaşayabilir. Erkeklerde de nadiren selülit görülebilir. Nadir görülme sebebi ise östrojen seviyesinin çok düşük oluşudur.

Selülit-Nasıl-Geçer1

Selülit sorununun olduğu bölgelerde kan dolaşımının yavaş olduğu da anlaşılmalıdır. Kan dolaşımının yavaşladığı vücut bölgelerinde, damardan sızan doku sıvısı, vücudun savunma sistemi sebebiyle bağ dokusu ile çevrilir. Bağ dokusunca hapsedilen doku sıvısı, deri altında keseciklerin  oluşmasına sebep olur. Yağ dokusu da bu keseciklerin etrafında birikmeye başlayınca, deri altında sanki portakal kabuğu varmış gibi bir görüntü , yani selülit oluşur.

Selülit Neden Olur?

Selülit probleminin de kendi içinde ayrıldığı gruplar vardır. Birinci derecedeki selülitler dışardan bakıldığında belli olmaz. Ancak deri yüzeyi iki parmakla sıkıştırıldığında portakal kabuğu görünümü ortaya çıkar. İkinci derecedeki selülitler dışardan bakıldığında anlaşılsa da çok fazla belirgin ve net değildir. Üçüncü derecedeki selülit görünümü ise hayli belirgindir ve portakal kabuğu görüntüsünü görebilmek için deriyi sıkıştırmak gerekmez. Bu evredeki selülitin ağrı yaptığından bile söz edilebilir.selulit-yapan-gıdalar1

Selülit oluşumuna sebep olan faktörler  düzensiz ve hareketsiz yaşam biçimi, genetik eğilim ve yatkınlık, hormonal bozukluklar, östrojen fazlalığı, aşırı karbonhidrat tüketimi; kafein, tuz, asitli içecek ve yağ tüketiminde aşırıya kaçma, yetersiz su tüketimi, stres, sigara ve alkol kullanımı, dar giyecekler, topuklu ayakkabı kullanımı olarak sayılabilir. Düz taban bireylerde ve Akdeniz ülkelerinde yaşayanlarda da selülit oluşma olasılığı yüksektir. Selülit, oluşmadan önce engellenebilir yahut yeni başlarken ilerlemesi engellenebilir.  Peki vücutta istenmeyen misafir konumunda olan selülit nasıl gider?

Selülit Nasıl Geçer?

  • Selülit giderici kremler, vücut ısısını arttıran bitkisel yağlar, lazer tedavileri, masaj yağları ve buna benzer ürünler selüliti tamamen yok edemese de en azında görünümlerinde bir azalma ve hafifleme sağlayabilirler. Selüliti, oluşmadan engellemek ve bunun için tedbirler almak daha iyidir.
  • Selülitle savaşmanın en temel yollarından birisi de düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Vücuttaki yağ oranı arttıkça, yağ hücreleri de büyür ve cildin üst katmanlarını zorlayarak o düzensiz görüntünün oluşmasını sağlar.
  • Kilo verildiğinde selülitli bölgenin pütürlü görünümünde düzelme olacaktır.
  • Spor, hem metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır, hem de yeni yağ birikimlerinin oluşmasını engelleyerek selülite daha en başından kapıları kapatmış olur.

Selülit-Nasıl-Geçer2

[reklam id=1]

  • Bacaklardaki selülitle savaşmanın en etkili yollarından biri de ağırlıkla yapılan çalışmalardır.
  • Lazerli tedaviler de selülit oluşumunda yıkıcı etki yaparlar. Radyo frekans tedavisiyle ciltte kolajen üretimi hızlandırılmış ve esneklik kazanma yolunda büyük bir adım atılmış olur.
  • Kan dolaşımını hızlandıran bölgesel masajlar, mezoterapi hormonuyla elde edilen pürüzsüz görünüm ve değişik markalar tarafından üretilen cilt hücrelerini yenileyici vitamin ve mineral içerikli kremlerle selülitten kurtulma yöntemleri geliştirebilirsiniz.

Selülit Kremi
Selülit kremi de mevcut selülitlerle savaşmanın yaygın yollarından biridir. Ne tip bir krem kullanmanız gerektiğini bir dermatoloğa danışarak kararlaştırmalı ve kullanacağınız ürünün formülasyonuna ve içeriğine dikkat etmeli, bünyenizde alerji oluşturabilecek ürünlerden kaçınmalısınız. Satın aldığınız ürünü muhakkak düzenli ve sürekli kullanmalı, kısa sürede istediğiniz sonucu alamasanız bile sabırla kullanıma devam etmelisiniz.

Kilo verildiğinde vücuttaki birikmiş yağ miktarı azalacağından selülitlerde de azalma görülür; ancak selülit oluşumunun  öğelerinden biri olan bağ dokusundaki deformasyon ve selülit hücrelerinin, kilo verme aşamasında diyet ve egzersize direnç göstermesi, bu portakal kabuğu görüntüsünün tamamen ortadan kaybolmasını engeller.

Eğer selülitlerinizle krem yoluyla savaşacaksanız, bu kremlerin kısa vadede mucizevi sonuçlar getirmeyeceğini, uzun vadeli kullanımlarda da selülitlerin yüzde yüz yok edilemeyeceğini, sadece azalma sağlanabileceğini de önceden bilmelisiniz.

Eğer bir selülit kremi almak istiyorsanız aşağıdaki liste belki size bir fikir verebilir.

Selülit-Nasıl-Geçer- NUXE_BODY_Huile

Nuxe Body Huile Minceur

Selülit-Nasıl-Geçer-Oriflame-Perfect-Body

Oriflame Perfect Body

Selülit-Nasıl-Geçer-Shiseido-Super-Slimming-Reducer

Shiseido Super Slimming Reducer

Selülit-Nasıl-Geçer-Yves-Rocher-Exfoliating-Botanical-Key

Yves Rocher Exfoliating Botanical Key

Selülit-Nasıl-Geçer-Kerstin-Florian-Intensive-Slimming-Serum

Kerstin Florian Intensive Slimming Serum

Selülit-Nasıl-Geçer-Sephora-Slimming-Oil

Sephora Slimming Oil

Selülit-Nasıl-Geçer-Clarins-Huile-Tonic

Clarins Huile Tonic

Selülit-Nasıl-Geçer-L'Occitan-Almond-Shaping-Delight

L’Occitane Almond Shaping Delight

Selülitten Kurtulma yöntemleri olarak, bol spor ve hareketli yaşam tarzı, kese, masaj, doğru beslenme, yeterli sıvı tüketimi, kafein, asitli içecek ve nikotine uzak bir yaşam tarzını benimsendiğinde selülitle savaşmak gibi bir dertten de uzak kalınacaktır.