Ses Kısıklığı Nedenleri

tarafından
472
Ses Kısıklığı Nedenleri

Ses kısıklığı nedenleri, ses kısıklığı belli dönemlerde ve belli sebeplere bağlı olarak gelişen geçici ve tehlikesiz bir durumdur. Sebebi, sesi yüksek oktavda ve uzun süre kullanmak, ses tellerini ve boğazı fazla zorlamak, kış aylarında soğuk yiyecek ve içecekler tüketmek, faranjit, alerji, reflü gibi basit ve geçici faktörlere bağlı olabildiği gibi; tümör gibi ciddi sebeplere de dayalı olarak gelişebilir. Pek çok hastalığın da habercisi olan ses kısıklığını ciddiye almak ve mutlaka hekime görünerek tedavi yollarını aramak gerekir.

Ses Kısıklığı Nedenleri 1

Ses kısıklığı neden olur sorusuna kapsamlı yanıt bulmadan önce ses kısıklığının temel de ne olduğuna biraz daha değinelim. Ses kısıklığı, sesin azalması yahut hiç çıkmaması olarak tanımlanabilir. Fakat uzmanlar, normal seyrinden çıkmış, normalden farklı her sesi ses kısıklığı olarak adlandırmaktadır. Seste meydana gelen çatallaşmalar, boğukluklar, titreşimler ve tüm değişiklikler ses kısıklığı tanımlaması içine dahil edilir.

Gırtlağın daha alt bölümündeki rahatsızlıklar sesin zayıf çıkmasına sebep olurken, gırtlağın kendisi ile alakalı rahatsızlıklarda tırmalayıcı ve sert biçimde çıkar. Ağız boşluğunda ve dilde gelişen hastalıklarda ise ses boğuk ve burundan gelen bir tınıdadır.

[reklam id=1]

Uzmanlar bu sesi “ağızda sıcak patates varmış” gibi tanımlar. Sesteki bu değişiklikler, hele de bir türlü iyileşmek bilmiyorsa, ciddi rahatsızlıkların sinyalini veriyor olabilir.

Ses kısıklığı neden olur sorusuna yeniden dönersek bariz ve yaygın ses kısıklığı nedenlerin şöyle derleyebiliriz:

Ses Kısıklığı Nedenleri 2

Larenjit: sinüzit, grip ve nezle gibi üst solunum yolları enfeksiyonları sonrasında ortaya çıkan larenjit, ses kısıklığının en birincil sebepleri arasında gösteriliyor. Geniz akıntıları, boğazda gıcıklanmalar ve buna bağlı şiddetli öksürük krizleri de ses tellerini tahriş ederek ses kısıklığı yapabiliyor.

Sesi çok yoğun ve yanlış kullanmak: Sesini kullanarak iş yapan kişilerde ses kısıklığı çok sık görülmektedir. Sözgelimi öğretmenler, çağrı merkezi çalışanları, şarkıcılar, pazarcılar ve bunun gibi sürekli ve yüksek perdeden ses kullanmak durumunda olan kişilerde ses kısıklığı sık olarak yaşanıyor. Sesi, diyafram kullanarak çıkarmamak, boğaz bölgesine yüklenerek konuşmak ses tellerine ve boğaz kaslarına aşırı yük binmesine sebep oluyor ve ses kısılıyor.

Bu durum uzun sürüyorsa mutlaka bir KBB uzmanından yardım almak gerekiyor. Hekim böyle bir durumda hastasını, sesini daha iyi ve doğru kullanabilmesi için terapiye yönlendirebiliyor. Sese yüklenmenin ses kısılması meydana getirdiğinin en belirgin kanıtı da maçlardan sonra taraftarlarda meydana gelen ses kısıklığıdır. Bu tarz ses kısıklıkları genellikle geçici olup, bol sıvı tüketimi ve sesi dinlendirmekle kısa sürede ortadan  kalkar.

Ses Kısıklığı Nedenleri 3

Ses tellerinde oluşan polip yahut nodüller: Üst solunum yolları enfeksiyonlarına ve sesi fazla yormaya bağlı olarak gelişen polip ve nodüller de ses kısıklığının en baş sebeplerindendir.

Reflü: Mide asidinin yemek borusundan yukarı kaçması olarak tanımlanan reflü de ses tellerinde tahriş oluşturarak ses kısıklığına sebebiyet verebiliyor. Ses kısıklığı sabah saatlerinde daha yoğun hissedilirken ilerleyen saatlerde açılma eğilimi gösteriyor. Bunun haricinde baharatlı, yağlı yemekler; fazla asitli içecekler, çay ve kahve tüketimi de reflüyü tetiklediği için dolaylı yoldan ses kısıklığını arttırabiliyor.

Sigara: Sigaranın binbir zararından birisi de ses kısıklığı yapmasıdır. İçeriğindeki toksin ve zehirlerin sigarayı ses kısıklığı konusunda etken bir faktör yapması kaçınılmazdır. Sigara sebebiyle ısıya bağlı ödem, ses tellerini saran dokuda kalınlaşma gibi hasarlar sesi de etkiliyor ve ses kısıklığı meydana getiriyor.

Ses Kısıklığı Nedenleri 4

Kanser: Ses tellerinde kanser oluşumu sigaraya ve sigara dumanına maruz kalınan durumlara paralel olarak gelişiyor.  Sigara kullanan bir kişide ses kalitesinde değişme ve seste kısıklık ortaya çıktıysa, yanı sıra nefes darlığı, öksürükle birlikte kan gelmesi, ağız kokusu ve yutkunma zorluğu da yaşanıyorsa hiç vakit kaybetmeden bir hekime danışmak yerinde olacaktır.

Ses kısıklığı neden olur sorusuna verilecek en belirgin yanıtlar bu şekildedir. Ses kısıklığı uzun bir sürece yayıldıysa, yahut kronik hale geldiyse ve iyileşip tekrar başlıyorsa mutlaka bir hekimin yardımı alınmalıdır.