Sevgililer Günü

tarafından
552
Sevgililer Günü

Sevgi ve aşk dünyanın en eski duygu eylemi, en köklü alışkanlığıdır. Sevgi ve aşk bir alışkanlık mıdır sahi? İlk başta hormonların ve vücut kimyasının azizliği olsa da sevgi ve aşk beşeriyetin genetiğine işlemiş bir parçadır ve o parça olmazsa çok şey eksik kalır. İki cinsin birbirine beslediği çok özel histir aşk ve tüm dünyada 365 günden biri bu duyguyu kutsamaya ayrılmıştır.

O gün 14 Şubat’tır ve birbirini seçmiş ve sevmiş yüreklerin katılımı ile törenlerle kutlanır. Herkesin töreni kendine özel ve kendi için mühimdir. Kimisi bu özel günü, yani sevgililer gününü dünyanın bir ucunda pahalı hediyeler ve şampanyalarla kutlar, kimisi aynı kaseden patlamış mısır yiyip film izleyerek… Her nasıl kutlanırsa kutlansın sevgililer günü, bir kalbe en büyük şifayı veren sevgi ve aşkı yüceltmenin bir günlük de olsa  en güzel yollarından birisidir.

Kökleri Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına kadar giden sevgililer günü, Valentine isimli din adamının adına adanan bir bayram günü olarak ortaya çıkar. Bu sebeple St. Valentine’s Day, yani Aziz Valentin Günü olarak da bilinir. Valentine kelimesi bazı ülkelerde sevgili anlamlarında da kullanılır olmuştur.

[reklam id=1]

Soğuk bir kış gününe denk gelen 14 Şubat Sevgililer günü, sevgililerin birbirlerine hediyeler aldığı, çiçekler gönderdiği, özel mesajlar yolladığı, sürprizlerle dolu bir gündür. 14 Şubat bu sebeple kırmızı renge boyanır. Mağaza vitrinleri, hediyelik eşyalar, ambalaj kağıtları hep kırmızıdır. Ve tabii günün özel çiçeği olan güller de… Kırmızı güller, en can alıcı nokta olsa gerek.

Bir kucak dolusu kırmızı gonca gülün güldüremeyeceği yüz sanırız yoktur. Kırmızı öteden beri aşkın, tutkunun, romantizmin rengidir. İçinde masum bir sevgiyi de, şehvet yüklü bir aşkı da barındırır ve kırmızı kalpli yastıklarda, kırmızı iç çamaşırlarında, kırmızı gonca güllerde hayat bulur.

Bu aşk yansımaları sadece kalpleri değil, piyasayı da canlandırır ve hediye alışverişinden doğan ticari hareketlilik herkesin yüzünü güldürür.

Sevgililer Günü

Çiçekler, çikolatalar, baş başa yenilen romantik yemekler, anlam yüklü hediyeler bu günün özelliği. Tabii ki bu günün nasıl kutlanacağı sevgililerin tercihine kalmış.

Platonik aşklar için de ayrı bir heyecandır sevgililer günü. Hoşlanılan kişiye gönderilen minik ve gizemli kartlar, “Sevgilim olur musun?” mesajı ve dahası.

Anlam ve heyecan yüklü bugün; sevgiyi ve aşkı anlatmanın, perçinlemenin, pekiştirmenin, altını kalın çizgilerle hatta fosforlu kalemlerle çizmenin, başlaması istenilen aşka yelken açmanın, var olan aşkı kalplere daha da mıhlamanın en özel zamanı olsa gerek.

Ne diyelim, nasıl temenni edelim, herkesin kalbi dolsun, hiçbir kalp sevgisiz ve aşksız kalmasın, tek kalpte tek sevdalar olsun, aşk, sadakatle yoğrulsun ve güzelleştikçe güzelleşsin o vakit.

Sevgililer Günü 2

Sevgililer gününüz kutlu olsun.

Sevgi ve aşkla kalın…