Şevketi Bostan Nedir?

tarafından
257
Şevketi Bostan Nedir?

Şevketi bostan bitkisi, ülkemizde çok sayıda bölgede yetişen özel bir bitkidir. Yemek olarak ya da salatalarda kullanılan bu bitki, en fazla Ege bölgesinde tüketilir. Zahmetli bir yetiştirilme şekli vardır.

Bilinçli tüketilmesi ile yaygın şekilde bulunabilir. Yetiştirilen bölgeye göre farklı isimler ile de anılan bu özel bitkinin ülkemizde diğer kullanılan adlarına akkız, sarıdiken, sarıcakız, mübarek otu örneklerini verebiliriz.

Şevketi Bostan Nedir?

Şevketi bostan otu, yemeklerde ya da salatalarda kullanılan, besleyici özelliği yüksek, lezzetli bir yeşil ottur. Taze olarak salataların içine doğranıp bol limonlu olarak tüketilebilir. Yemeği genelde acımsı bir tat oluşturduğu için pek tavsiye edilmez. Taze ot olarak tüketilebilen şevketi bostan, aynı zamanda kurutulmuş olarak da kullanılabilir.

Kurutulmuş olarak şevketi bostanın çayını demleyip tüketebilirsiniz. Şevketi bostanı hazır kurutulmuş olarak satın alabileceğiniz gibi kendiniz de kurutup tüketebilirsiniz. Şifalı otun kurutulmasında yaz aylarında çıkan çiçeklerini toplaıp kurutup daha sonra sonbahar aylarında olgunlaşan ot kısımlarından toplayıp kurutarak karıştırın.

[reklam id=1]

Bu şekilde hava almayan kavanozlarda güneş ışınlarından uzak olarak saklayıp istediğiniz zaman çayını demleyip tüketebilirsiniz.

Şevketi bostan bitkisinin farklı türleri mevcuttur. Ülkemizde en yaygın görülen 3 farklı türü vardır. İlaç sanayinde kullanılan sayılı bitkiler arasındadır. Bu özelliğinden dolayı daha dikkatli tüketilmesi gerekir. Ülkemizde en fazla Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bu ota rastlanır.

Şevketi Bostan Nedir? 2

Şevketi Bostan Faydaları

Şevketi bostan bitkisi ile hazırlanan şevketi bostan salatası ya da yemeğinin yanında çayının da faydaları oldukça fazladır. Genel olarak şevketi bostan faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

  • Birden ortaya çıkan gaz sancılarına karşı tedavi edici özelliği vardır.
  • Sindirim sistemi kaynaklı karın ağrılarını tedavi edici özelliktedir.
  • Safra salgısını arttırır ve önemli bir idrar söktürücüdür.
  • Bazı kişilerde bulunan araç tutması durumu için etkilidir.
  • İştahsızlığa karşı olumlu etkileri vardır.
  • Vücudun her hangi bir bölgesinde ortaya çıkan yaraların temizlenmesi ve tedavisinde kullanılabilir.
  • Her tür alerjiye karşı tedavi edici özelliği vardır.
  • Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
  • Bağırsak ve mide hastalıkları için tedavi edici özelliği vardır.
  • Toz ve otlar nedeni ile ortaya çıkan nezleye benzer rahatsızlıklar için etkilidir.

Şevketi bostan bitkisini taze olarak salatalarda kullanabilirsiniz. Kurutulmuş olarak şevketi bostan çayı hazırlamak içinse 1 bardak kaynar suyun içine 1-2 tatlı kaşığı kadar kuru şevketi bostan otu ekleyin. Bu şekilde 10-15 dakika demlendirin. Demlenen çayı günde 2-3 bardak şeklinde tüketebilirsiniz.

Şevketi Bostan Nedir? 3

Her tür alerji sorunu için iyi gelen bu bitkiyi, doğal şurup olarak hazırlayıp tüketebilirsiniz. Bunun için 1 litre suyun içine 2-3 tutam şevketi bostan otu atın. Bir gün ağzı kapalı olarak bekletin. Hazırladığınız bu karışımı 1 hafta boyunca kullanabilirsiniz. Tüketimi için her gün 1 saat ara ile 1 yemek kaşığı bu karışımdan almanız gerekir. Bu 1 hafta içinde alerjik durumunuzun azaldığını göreceksiniz.

Şevketi bostan otu çok faydalı bir ot olduğu kadar kullanımında dikkat edilmesi gereken bir ottur. Doğal ve zengin içeriği bulunan bu otun içindeki maddelerin bazıları yüksek alerjiye neden olabilir. Bu nedenle ilk kullanımında çok dikkatli olunması, en ufak bir yan etki ile karşılaşıldığında hemen tüketimine son verilmesi gerekilir.

Başlarda az miktarda kullandığınızda bir sorun oluşmadı, ancak daha sonra alerji benzeri sorunlara neden oldu ise şevketi bostan otunun daha az tüketilmesi gerekir. Hafif alerjik durumlarda şevketi bostan otu doktor kontrolünde tüketilebilir.