Sezaryen Ameliyatı

tarafından
229
Sezaryen Ameliyatı

Anne talibinin düzgüsel doğum yapmasına engel olan bir etkenin olması ya da anne talibinin düzgüsel doğum yapmak istememesi halinde doğumun sezeryanla olmasına karar verilebilir. Günümüzde anestezi tekniklerinin gelişmesi, enfeksiyon, sterilize problemlerine karşı etkili antibiyotiklerin olması, ameliyatlardaki dikiş tekniklerinin gelişmesi, cerrahi yöntemlerdeki gelişme sonucunda sezeryan ile doğum daha rahat şekilde gerçekleştirilmektedir.

Sezaryen Ameliyatı 1

Sezeryan ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu, özellikle de doğum yapacak olan kadınlar tarafından bir hayli büyük bir önem taşımaktadır. Sezeryan gebeliğin seyrine bağlı olarak farklı gebelik haftalarında yapılabilir. Bebeğe ya da anne talibine bağlı olan tıbbi zorunluluklar sebebiyle kimi süre sezeryanın acilen yapılması gerekebilir. Düzgüsel doğumun yapılamadığı ya da düzgüsel doğumun hanım tarafınca istenmediği zamanlarda doğum bu yöntemle yapılır.

Düzgüsel koşullarda sezaryenle doğum 30-45 dakika içinde tamamlanır. Olası bir aksilikte bu süre bir saate kadar çıkabilir. Doğum anestezi altında uygulanır. Bu genel anestezi olabileceği şeklinde spiral anestezi ile de yapılabilir. Sezeryan öncesinde hemşire anne talibini doğuma hazırlar.

[reklam id=1]

Bazı gebelere mide asidinin azaltılması için anti asit şurup önerilebilir. Bunun anestezide akciğerlere kaçma ihtimali bulunan mide sıvısının önleme tesiri de vardır. Daha hemen sonrasında karın bölgesi yıkanır, ameliyat edilecek alan tıraş edilir. Ameliyatta mesanenin zarar görmemesi için, idrar sondası takılır. Ek olarak kola ya da ele serum bağlanır. Herhangi bir gereksinimde bunlar kullanılır.

Meydana getirilen cerrahi işlemde ağrı duyulmaması için anne talibine anestezi verilir. Genel anestezide doğumda herhangi bir şey hissedilmediği benzer biçimde, tamamen uyunur. Spiral şu demek oluyor ki epidural anestezide anne adayı uyanık olur, bir tek ağrı duymaz.

Sezaryen Ameliyatı 2

Bu yöntemde belden ince bir tüple girilerek, anestezi verilir. Bu şekilde bir tek vücudun altı uyuşturulur. Buradan karın boşluğuna ulaşılır. Karın duvarı kasları kenara çekilir. Çoğu süre kas dokusu kesilmez. Daha ondan sonra rahim duvarına kesi yapılarak, bebeğe ulaşılır. Bu kesi yatay ya da dikey olabilir. Buna kabul eden doktordur. Fakat çoğu süre yatay kesi açılır. Böylece hem kanama riski azalır, bununla birlikte iyileşme daha hızlı olur. Buradan bebek çıkarılarak, göbek kordonu kesilir. Arkasından plasenta dışarı çıkarılır.

Son yıllarda ülkemizde en sık sezaryen sebeplerinden birisi “elektif sezaryenlerdir. İsteğe bağlı sezaryenlerde en sık karşılaşılan niçin anne talibinin düzgüsel doğumdan korkması, uzun sürebilecek olan eylemi çekmek istememesi, bebeğini en ufak bir risk altına sokmak istememesi ile düzgüsel doğumun uzun ehemmiyet sonrası negatif etkilerinden (rahim ve mesane sarkmaları şeklinde) kaçınma isteğidir.

Sezeryan ameliyatı ne zaman iyileşir? Sorusuna yönelik olarak ise, genellikle birkaç hafta içerisinde dikişlerin kaynamaya başlaması ile yanıtı verilebilir.

Sezaryen Ameliyatı 3

Bebeğin doğum kanalına yan, makat ya da çapraz olarak gelmesi düzgüsel doğumda problemler yaratabilir. Normalde tüm gebeliklerin %95’inde bebek başla ilerlerken, öteki durumlar %5 oranında görülür. Bu tür durumlarda bebeği riske atmamak için birçok jinekolog hekim tarafınca sezaryen uygulanmaktadır. Bebeğin doğum kanalına doğru önce ilerleyen kısmı için “prezantasyon” tabiri kullanılır.

Baş prezantasyonu vajinal doğum için uygun iken makat prezantasyonu ya da ayak prezantasyonu düzgüsel doğum için uygun olmadığından ötürü sezaryen ameliyatı tercih edilmektedir. Bu durumda bebeğin doğum kanalında ilerlemesi kanamaya bağlı problemler yaratacak ve hem anne bununla beraber bebek yaşamını riske atacaktır. Anne ve bebek hayatını riske atan bu durumda sezaryen kaçınılmazdır. Sezeryan ameliyatı sonrası da, muhakkak ki son derece dikkatli olunması bir hayli önemlidir.