Sezaryen Dikişi

tarafından
314
Sezaryen Dikişi

Sezeryan günümüzde düzgüsel doğum yapamayan ya da ani bir rahatsızlığı olan anne adaylarına meydana getirilen operasyon sonucu doğum yapmasına denilmektedir. Sezeryan düzgüsel doğuma göre daha ağrılı olan ve sonucunda iz bırakan bir işlem olmaktadır. sezeryan yapılırken, doktorun tecrübesine ve bilgisine bağlı olarak birbirinden farklı kesikler yapılabilmektedir.

Sezaryen Dikişi

Kesiklerin ardından ise yapılacak olan işlemler de yine doktorun bilgisine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Cildin kapanması için atılan dikişler hem kozmetik açıdan bununla birlikte yara yerinde enfeksiyon, açılmaların oluşması ve buna benzer komplikasyonların meydana gelmesini önlemek amacıyla oldukça önemli olmaktadır.

Sezaryen doğum ameliyatında maksimum gerçekleşen kesi yatay olarak ve pubik tüylerin derhal üzerinde uygulanan bir kesi olmaktadır ve bundan dolayı dikiş sonrası iz kalsa bile giyilen iç çamaşırların altında kalmış olduğundan dolayı çirkin bir görünümü vesile olmamaktadır. Sezeryan dikişi ne zaman iyileşir? Sorusuna yönelik olarak, öncelikle operasyonda hangi dikiş türünün kullanıldığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

[reklam id=1]

Sezaryen doğum ameliyatı gerçekleşirken 4 farklı dikiş yönteminden biri uygulanmaktadır. Subkutikuler sütur şu demek oluyor ki kendiliğinden eriyen ve absorable dikiş ipliği kullanılan dikiş yöntemi olmaktadır. Günümüzde ise halkımızın güzel duyu dikiş söylemiş olduğu bir dikiş şeklidir. Öteki dikişlere bakılırsa oldukça azca bir halde iz bırakmaktadır ve dıştan bakılmış olduğunda dikiş atılmış durmamasından dolayı güzel duyu dikiş denilmektedir.

Sezaryen Dikişi 1

Birde bu dikiş yanı sıra 3 dikiş şeklide bulunmaktadır. Bu dikişler ise kendiliğinden erimemekte ve güzel duyu dikiş dediğimiz dikiş şekline bakılırsa birazcık daha ağrılı olmaktadır.

İlk olarak atılmakta olan dikiş kırtasiye ürünlerinden malum tel zımbaya benzer bir aparat olup ve tel zımbanın çalışma mantığına çok yakın bir sisteme haiz olan cihazlarla meydana getirilen bu dikişte ise kesilen bölgeye tek tek zımbalama işlemi yapılarak açık kenar kısımlar birbirine denkleştirilir. Yedi gün teller vücutta kalmış olarak yedi gün ondan daha hemen sonra alınır.

Açık kenarlar birbirine birleştiğinden dolayı ciltte bulunan teller ağrısız ve rahatça alınabilmektedir fakat alınana kadar ağrısını devam ettirir ve kaşıntı yapar. Sezeryan dikişi üzerinde şişlik de zaman içerisinde yok olabilmektedir.

Sezaryen Dikişi 2

Bu dikiş yöntemi çoğu süre kendiliğinden erime gerçekleşmeyen süturlerle açılmaktadır ve meydana getirilen dikişten averaj olarak 1 hafta derhal sonrasında dikişler tek tek alınmalıdır. Fakat dikiş vücutta olduğu sürece ağır kaldırılmamalı ve ani hareket edilmemelidir. Son olarak strip yöntemi ile meydana getirilen dikiş bulunmaktadır. Hekim başarılı geçen bir ameliyat sonucunda anne ile ortak karar alarak uygulamaktadır.

Sezeryan dikişi çoğu süre atıldıktan hemen sonra 24-48 saat içinde cilt üzerinde epitel katman oluşturduğu için banyo yapılmamalıdır. Ciltteki kesinin iyileşmesi ve birleşmesi ise yedi gün olup dikişlerin dökülmesi averaj iki haftaya denk gelmektedir. Sezeryan dikişi nasıl alınır? Sorusuna karşın, dikiş atılmış ise 6 günün sonucunda alınır.  Fakat sezeryan dikişi ne olursa olsun ağır kaldırılması sonucu birleşmeyip açılma yapabilir buna ise halk içinde dikişin patlaması olarak bilinir.

Sezaryen düzgüsel doğumun mümkün olmadığı durumlarda, karın duvarı ve uterusun açılarak gerçekleştirildiği bir doğum türüdür. Uygulanan kesi kasık üzerinde karın bölgesinde gerçekleşir. Uterus açılarak amnion sıvısı boşaltılarak bebek alınır.

Sezaryen Dikişi 4

Sezaryen doğum genel ya da lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Spiral ya da epidural anestezi verildiğinde doğum anında anne adayı her hangi bir ağrıya maruz kalmaz ve doğuma şahitlik edebilir. Bu tür anestezi ile dünyaya gelen bebekler genel anestezi ile doğmuş bebeklere nazaran daha etken olurlar.