Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Yapılır?

tarafından
213
Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Yapılır?

Günümüzde sezeryan doğum oranında giderek artış yaşanmaktadır. Nadiren bu süreden 2 hafta kadar kayma olabilir. Sezeryan doğum yapılması gerektiğinde ya da doğumun sezeryanla olması istendiğinde, gebeliğin 38. Haftasında ve bunu takip eden 6 gün içinde yapılması doktorlar tarafınca uygun görülmektedir. Sezeryan doğum için bu sürenin tespit edilmesinin sebebi, anne karnındaki bebeklerin 38. Haftada akciğer gelişimini tamamlamış olması yüzündendir.

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Yapılır?

Zaten düzgüsel doğum bile 37. Ve 42. Haftalara içinde olabilir. Akciğerleri gelişmiş olan bebeklerde doğumdan ondan sonra sorun gelişme riski oldukça düşük olur. Bundan dolayı sezeryan doğum 38. Haftada yapılır.

Sezeryan doğum kararı bebeğin anne karnında yan durması, doğum yolunun kapalı olması, bebeğin fazla şişman olması, anne talibinin daha önceki gebeliğinin sezeryanla olması, çoğul gebeliğin olması veya anne talibinin düzgüsel doğumdan çekinmesi şeklinde etkenlerle alınabilir. Bu durumda ihtiyaç duyulan tetkikler yapılarak, tabip tarafınca 38 hafta genel olarak en uygun süre tercih edilir.

[reklam id=1]

Düzgüsel olması ihtiyaç duyulan zamanda doğum yapmış olurlar. Çünkü bebeklerin akciğerleri bu zamana kadar yeteri kadar geliştiğinden doğumun ondan derhal sonra herhangi bir sorun yaşanmaz. Normalde gebelik süresi 40 hafta olarak kabul edilir. Sadece düzgüsel doğumlar 37. Ve 42. Haftalarda gerçekleşir. Bu doğumlarda bebekler sağlıklı bir halde doğar. Bundan dolayı 38 haftalık sezeryan doğum yapanlar, düzgüsel sürede doğumlarını yapmış olurlar.

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Yapılır? 2

Bunun için en doğru zaman 38 hafta ve bunun devamındaki 6 gündür. 38 haftalık sezeryan doğum yapanlar, sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilir, annelerde sağlıklı bir şekilde doğum yapmış olur. 39 hafta dolmadan 3 gün önce sezeryan yapılırsa, olumsuzluklarda artma görüleceği belirlenmiştir. İkinci sezeryan doğum kaçıncı haftada yapılır? Sorusuna yönelik olarak yine 38. Hafta yanıtı verilebilir. Hamile hanımlar bebeklerini görmek için heyecanlı olsa da, sezeryan yapılması için acil etmemelidir.

38 haftalık sezeryan doğun yapanlar, daha sağlıklı bir karar almış olurlar.  Sezeryan doğum sonrası aynı normal doğum meydana getiren anneler şeklinde bebeğinize kavuşuyorsunuz. Ancak iyileşme sürecinde sezeryanla doğum yapanlarda düzgüsel doğum yapmış olanlar şeklinde kanama problemi yaşarlar.

Bir tek sezeryan doğum yapımı esnasında meydana getirilen bir doğum olduğundan, fazlalık olarak bu bölgenin ağrılarını çekmek zorunda kalırsınız. Bundan dolayı karın bölgesindeki ağrının etkisiyle anneler daha zor bir iyileşme süreci geçirirler. Sezeryan sonrası hastaneden eve gelindiğinde, verilen anestezinin tesiri geçmiş olur.

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Yapılır? 3

Doğumun öteki tesirleri daha bayağı hissedilmeye adım atar. Genel bir halsizlik, kabızlık, ağrı şeklinde etkilerin yanında, ilk başlangıçta fazla oranda kanama olabilir. Bu çok düzgüsel bir etkidir.

İlk başta kanamanın muhteviyatında pıhtı da olduğundan, rengi koyu kırmızı olur. Daha sonraki zamanlarda bu pembe renge, daha ondan sonra sarımsı beyaza basar. İyileşme sürecine girildiğinde ise, doktor tarafından verilen ilaçlar ile birlikte kanam miktarında azalma sağlanabilir. Bu ilaçlar yavaşça rahmin eski ebatlarına dönmesini de sağlar. Hanım bu zamanda regl kanamasında olduğu şeklinde kasılmalar da hissedebilir.

Bu rahmin kasılmasını gösterir. Bu sayede kan damarları daralmakta ve kanamanın önlenmesi mümkün olmaktadır. Sezaryen doğum haftası bu şekilde rahim kasılması eğer olmazsa kısaca rahim gevşek kalırsa, kanama süresi daha fazla devam eder. Kasılmalar olduğu sürece kanama azalarak hızla sona erecektir.

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Yapılır? 4

Doğal olarak bu süreçte ağır kaldırmamak, fizyolojik aktivitelere dikkat etmek, rahmin daha bayağı düzene girmesini elde edecektir. Kanamanın çok aşırı olması durumunda ise muhakkak bir uzmana gidilmesi gerekmektedir.