Sezaryen Doğum Nasıl Olur?

tarafından
208
Sezaryen Doğum Nasıl Olur?

Sezaryen ameliyatında da her ameliyatta olduğu şeklinde daha hemen sonra bazı ağılara maruz kalınabilir. Sadece günümüzde kullanılan gelişmiş teknoloji ve bazı ağrı kesici ilaçlar yardımıyla ameliyat daha hemen sonra yaşanabilecek ağrılar çok azaltılabilmektedir. Sezaryen ameliyatından ondan hemen sonra yaşanmış olan ağrının sebebi cilt ve cilt altındaki dokuların kesilmesidir.

Sezaryen Doğum Nasıl Olur?

Tıpkı düzgüsel doğumun arkasından olduğu gibi sezaryen doğum sonrası da kanamayı durdurmak için rahimde kasılma yaşanır. Rahim kasılması natürel olarak ağrıya vesile olur. Sezeryan doğum nasıl olur resimli anlatım da mevcuttur. Sezaryen ameliyatından derhal hemen sonra ağrı maksimum ilk 4 saat içinde yaşanır. Spiral ya da epidural anestezi ağrı mevzusunda çok yararlıdır.

Belden anne talibine ilaç verilerek meydana gelen doğum daha sonra, verilen ilacın tesiri hala sürdüğü için anne adayı ameliyat ondan sonra ağrı yaşamaz. Genel anestezi uygulanarak meydana gelen sezaryen doğumlardan daha sonrasında anne talibinin ağrı hissetmemesi için narkotik analjezik ya da non steroid Antiinflamatuvar adlı ağrı kesici ilaçlar uygulanır.

[reklam id=1]

Sezaryen sonrası sexüel ilişkiler için doktorlar 4-6 hafta benzeri bir süre ayırmıştır. Bu müddetin ondan daha sonra sexüel aktiviteler başlayabilir. Bu zamanda bebeğinizi sık emzireceğiniz için itinalı ve sağlıklı beslenmeye ehemmiyet vermelisiniz. Emziren annenin beslenmesi bebeğine yansıyacaktır. Vajinadan kötü kokulu bir akıntı geliyor ise bunu doktorunuza bildirmelisiniz.

Sezaryen Doğum Nasıl Olur? 2

Bu konum enfeksiyon habercisi olabilmektedir. Fazla oranda ateş, bulantı, öğürme, kanama ve dikiş yerlerinde ağrı, açılma oluşmuş ise hastaneye başvurmalısınız. Bu belirtilerin sizde belirmesi şeklinde herhangi bir şikâyetiniz olmasa bile doktorunuza gerçekleşen durumu bildirmeniz de yarar vardır. Ameliyatın derhal sonra belirli bir derhal hemen sonra doktorunuz sizi denetim için çağıracaktır bunu ihmal etmemelisiniz.

Hastaneden ayrılırken sizlere verilen reçetedeki ilaç ve türlerini ne olursa olsun alıp uygulamalısınız. Bu sizin ve bebeğinizin sağlığı içindir. Verilen ilaçların dikkatsizlik edilir ve kullanılması aksar ise ağrı ve sızınız olabilmektedir.

Karındaki ve göbeğinizde oluşmuş şişkinliği yalnızca davranış ve yürüyüşle düzelmesini ve derhal önceki yapısına dönmesini elde edecektir. İlk haftaların içinde yalnızca yürüyüş yapmalısınız ve fazla güç harcamayı gerektiren spor tekniklerine başlamamalısınız.

Sezaryen Doğum Nasıl Olur? 3

Sezaryen sonrası vajinadan belli belirsiz kan gelmesi bayağı bir vaziyettir. Korkmanıza gerek yok bu konum bir ay sürebilir ve gitgide azalacaktır. Bu durumda sağlıklı pedlerden kullanabilirsiniz. Fakat bu husus da şüphesiz bölgeye tampon uygulanmamalıdır. Duşun daha sonra ve lavabo ihtiyacının daha sonrasında şüphesiz vajinanın içine yıkama işlemi uygulanmamalıdır.

Sezaryen ile ameliyat olmuş anneler bebeklerini çok fazla oranda sık emzirmeleri sütün gelmesi kolaylaştırmak önemlidir. Milletçe aralarında sık sık duyduğumuz süt anında gelmez veya azca gelir tabiri esaslı değildir.

Sezaryen bir tek düzgüsel doğum yapamayacak anne adaylarına uygulanabilir. Bu sebep haricinde doktoru sezaryen yöntemini uygulamaya yönelten ya da zorlayan başka sebeplerde olabilmektedir. Başka bir zorunluluk sebebi de bebeğin 4,5 kilo ‘dan fazla olması durumudur.

Sezaryen Doğum Nasıl Olur? 4

Annenin kemik yapısındaki azca gelişmişlikten ya da kemik yapısındaki (annenin çocukluk döneminden başlamış olan bir sorundur)bozulmadan doğar. Hastalık hamilelik döneminde önceden tespit edilebilir ve doğumla ilgili lüzumlu önlemler alınabilir. Eğer rahmin içi bebeği doğurmaya uygun değilse sezaryen uygulanır. Bu kapsamda Spinal sezeryan doğum nasıl olur? Sorusu da bir hayli yaygın bir şekilde yöneltilmektedir.

36.Haftadan sonraki ehemmiyet anlatılan bu mevzu için çok önemlidir çünkü bebek eğer hala başı yukarı pozisyonda duruyorsa düzgüsel doğum için çekince oluşturuyor anlamına gelir ve doğum anında müdahale edilmesi gerekir. Anne karnındaki bebeğin kendini strese sokarak oksijensiz kalması. Annenin beyin, kalp ve öteki iç organlarıyla ilgili önemli bir hastalığının bulunmasından dolayı, ıkınmanın bu organlara ağır bir basınç yapacağı endişesiyle oluşabilecek bir komplikasyonun önceden engellemesidir.