Sezaryen mı? Normal Doğum mu?

tarafından
2900
Sezaryen mı? Normal Doğum mu?

Sezaryen mı? Normal Doğum mu?
Hamilelik süreci başlar başlamaz telaşe de başlar. Kız mı olacak erkek mi, hangi ismi koymalı, doğum nerede olmalı ve en mühimi de, bebek normal doğumla mı  sezaryenle mi dünyaya getirilmeli? Hekimler her ne kadar normal doğumu önerse de, çoğu anne adayı, normal doğum öncesinde ve doğum anında yaşanacak sancı ve acıyı göze alamayarak, sezaryen doğumu tercih etmektedir. Her iki doğum biçiminin de kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır elbette. Doğumun hangi  şekilde olacağına karar verecek en uygun kişi kadın doğum uzmanı olmalıdır. Doktorunuz, hamilelik sürecinizi yakından takip edeceği, vücut yapınız ve durumunuz itibariyle hangi doğum şekline daha yatkın olduğunuzu gözlemleyeceği için, sizin için en doğru kararı da o verecektir.

Normal Doğumun Avantaj Ve Dezavantajları
Normal doğum (NSD) bebeğin vajinal yol ile doğurtulmasıdır. Bu doğum şeklinde anne doğum sonrası çok kısa bir süre içinde normal yaşantısına geri döner ve emzirmeye başlar. Doğum esnasında kasılma sağlayan oksitosin hormonu, anne sütünün gelmesini de sağlar. Anne 24 saat hastanede kaldıktan sonra, normal aktivitelerine ve rutin yaşamına geri döner.

Normal doğumun bebek açısından da avantajları vardır. Doğum sırasında sıkışıp büzüşen akciğerler, soluk alış verişine daha hazır konumda olurlar. Ayrıca bilinci açık olan anne, bebeğini doğar doğmaz kucağına alabilmekte ve anneyle bebek arasındaki duygusal bağ daha erken kurulabilmektedir.

Normal doğumda bazı dezavantajlar da yok değildir. İlk etapta normal seyreden doğum eylemi, sonradan duraklama, yavaşlama yahut uzama gösterebilir. Doğum esnasında bebeğin kalp atışları yavaşlayabilir, başka sıkıntılar doğabilir. Bu sebeple her an sezaryen yapılacak şartlar hazır olmalıdır. Normal doğum sırasında, doğum eyleminin uzaması bebeğin oksijensiz kalmasına, bu da ilerleyen yaşlarda zeka –motor fonksiyon geriliğine yol açabilir. Ikınma yetersizse, yahut bebeğin kalp atımlarında düzensizlik varsa vakum tekniği kullanılabilir.

Sezaryenmi-Normal-Doğummu1

Normal doğumun başka bir riski, doğum sırasında oluşacak yırtıklardır. Bu yırtıklar ilerleyen zamanlarda dışkı ve/veya idrar tutamama sorunlarını beraberinde getirir. Annenin vajina ve bağırsakları arasında milimetrik bir yol açılabilir ve fistül başta olmak üzere, vajinadan dışkı gelme problemine kadar pek çok soruna sebep olabilir.

Sistosel denilen mesane sarkması da, normal doğuma bağlı olarak gelişebilecek bir diğer risktir. Bu durum, ameliyat gerektirecek idrar kaçırma sorununu doğurur. Ancak bu sorunlar her normal doğum vakasında görülecek diye bir şart yoktur.

[reklam id=1]

Normal doğumun endişe uyandırmasına sebep olan şıklardan birisi de, zamanın net belirgin olmayışıdır. Büyük şehirlerdeki trafik sıkıntısı, hastaneye geç kalma korkusu, uygunsuz ve olumsuz koşullarda, deniz ortasında, gemide, ve bunun gibi, hastaneye acilen yetişmeyi önleyen durumların içinde kalındığında yaşanacak telaşe ve endişe, anne baba adaylarını, doğum anı belirlenebilen sezaryen yöntemine itmektedir.

Sezaryenmi-Normal-Doğummu2

Normal doğum sonrası epizyotomi denilen doğum doğum dikişi bölgesinin iyileşmesi ortalama 7 ila 10 gün sürer.  Düzenli pansuman gerektiren bu durum, aynı zamanda annenin normal pozisyonda oturmasına da izin vermez.

Sezeryen İle Doğumun Avantaj Ve Dezavantajları
Sezaryen (SCA) doktor tarafından batın boşluğuna girilip, rahmin açılarak bebeği doğurtulduğu bir karın ameliyatıdır. Bu doğum yöntemi, narkoz da dahil olmak üzere, bir batın ameliyatında oluşacak tüm eylemler ve riskleri kapsar.

Sezaryenin en büyük avantajını bebekler yaşar. Normal doğum tekniğinde bebek açısından belirtilen tüm riskler ortadan kalkar. Bebeğin doğum esnasında oksijensiz kalması, kalp atışlarının yavaşlaması ve buna benzer tüm riskler, sezaryen ameliyatında ortadan kalkar. Bebeğinin bu risklere  maruz kalmasını istemeyen anne adayı, sezaryen doğumu tercih edebilir. Sezaryen doğumla dünyaya gelen bebeklerde birkaç gün solunum sıkıntısı yaşansa da, bu durum normal ve geçicidir.

Sezaryen doğum sonrası anne biraz sarsılabilir. Narkoz etkisinin geçmesi  ve annenin bebeğini emzirmesi 1-2 saati bulabilir. Annenin, ameliyatın seyrine göre en az 2 gece hastanede kalması gerekebilir. Annenin normal hayatına, işine, yaşam rutinine dönmesi 1 haftayı bulabilir. Neticede sezaryen, her şeyiyle bir ameliyattır. Ameliyat sonrası gerekli olan tüm bakımları kapsar.

Sezaryen doğumda dikiş yerlerinde iltihap, kan birikmesi (hematom) ve nadir de olsa dikişlerin açılma riski görülebilir.