Sezeryan Doğum Sonrası Evde Yapılacaklar

tarafından
206
Sezeryan Doğum Sonrası Evde Yapılacaklar

Sezaryen doğumdan derhal sonrasında meydana getirilen egzersizler yalnızca göbek bölgesinde biriken yağları eritmek amacı ile değil, annenin sağlıklı ve formda bir vücuda haiz olmasını sağlamak için de tavsiye edilir. Gebelik süresinde her anne adayı vücut yapısına ve beslenme şekline bağlı olarak azca veya çok kilo alabilir. Alınan kilonun tertipli ve orantılı olmasına dikkat edilmelidir.

Sezeryan Doğum Sonrası Evde Yapılacaklar

Gebelik döneminde kilo denetimini sağlamak için 9 ay boyunca beslenme kurallarına dikkat edilmelidir. Gebelik süresinde çok fazla kilo alan anne adaylarının düzgüsel ya da sezaryen doğumdan ondan sonra zayıflaması oldukça zor olsa gerek. Gebelik düzgüsel seyretmişse 9-12 kilo alınması düzgüsel kabul edilir. Fakat anne gebeliğe düşük kilolarda başlamışsa bu kilo aralığı artabilir.

Sezaryen doğum gerçekleştikten ondan sonra ilk hafta anne adayları azca 5 kilo verir. Bu oran doğmuş bebeğin, eşinin ve suyunun ağırlığıdır. Çok azca oranda olsa anneden de kilo gidebilir ve böylelikle anne kendini daha da rahatlamış hissedebilir.

[reklam id=1]

Sezaryen ameliyatı sonrasında uygulanan egzersizler annenin sağlığı ve vücut şekli için şarttır. Sezaryen doğumdan hemen sonra hekim kontrollerinde her hangi bir aksilik yoksa ve anne adayı kendini iyi hissediyorsa doğumdan 1 ay daha sonrasında egzersize başlayabilir. Ancak mekik bölgedeki problemi çözümlemek için tek başına kâfi değildir.

Sezeryan Doğum Sonrası Evde Yapılacaklar 2

Bundan dolayı mekik ile beraber tüm vücudu etkileyen ve çalıştıran, kilo vermek için yeteri oranda kalori yakmaya yardımcı olan egzersizlerin de yapılaması gerekir. Günlük annenin çekebileceği kadar mekik çekmesi ve bununla birlikte günlük minimum yarım saatlik yürüyüş yapması gerekir. Yürüyüş karın bölgesinde toplanan yağların erimesine yardımcı olan en bayağı egzersizlerden biridir.

Tüm bu şekil şeylerin haricinde olanağı olan kişiler yüzme ve pilates şeklinde egzersizler de yapabilir. Ne kadar egzersiz yapılırsa yapılsın beslenme kurallarına uyulmadığı sürece egzersiz yapmak faydalı olmayacaktır.

Sezaryen doğum daha sonrasında karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak için çoğu hanım korse kullanmayı tercih eder. Ancak korse kullanımı bölgedeki yağların erimesine yardımcı olmaz. Korse kullanımının yararı olmadığı şeklinde zararı da yoktur. Fakat günde maksimum 3-4 saat kullanılmalıdır.

Sezeryan Doğum Sonrası Evde Yapılacaklar 3

Gene korse ile birlikte ne olursa olsun egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir. Düzgüsel doğum gerçekleştirmiş bir anne 24 saatin daha sonra hastaneden ayrılırken, sezaryen ile doğumu gerçekleşmiş anne ve bebeği iki gün sonra taburcu edilip evine gönderilir. Bilhassa sezaryen doğum etmiş bir annenin İlgi etmesi lüzumlu meydana gelen bazı önemli noktalar vardır.

Bebek ne denli çok oranda emerse süt kanalları o denli çok oranda uyarmalı. Şu demek oluyor ki emzirme bebek ve anne bakımından oldukça önemli bir noktadır. Bebeğin emme süresince annede meme bakımına ehemmiyet vermelidir.

Sezaryen sonrası dikişlerin bakımı mühimdir. Çoğunlukla doktorlar 3 gün sonrasında banyo yapmanıza müsaade verebilir. Fakat bu konum ferdin dikiş durumuna ve vücuduna bakılırsa çeşitlilik izah edebilir. Bu mevzuda doktorunuzun önerisine kulak vermelisiniz. O sizi esaslı yönde bilgilendirecektir. Doğum sonrası dinlenme ve uykunuza süre ayırın. Bu bebeğin gelmesi ile birlikte sizin oldukça zahmetli bir derece olabilmektedir. Bebeğinizin sizlere izin verdiği zamanları iyi değerlendirin.

 

 

Bol oranda, bolca dinlenin ve kendinizi yoracak işlerden uzak durun. Doğumun hemen sonra edinilen kilolarınızdan şikâyetçi iseniz günde 25-30 dk yürüyüş için kendinize süre ayırın. Bu yürüyüşler hamilelik sonrası edinilen ve bazı bölgelerde birikinti meydana getirmeye başlamış olan yerel kilolarınızdan kurtulmanız için gereklidir.